Google’ın Türkiye kararı sonrası uygulamalar Android cihazlara nasıl yüklenecek?

Google’ın dün Türkiye’deki Android cihazlara Google Mobil Servisleri konusunda destek vermeyeceğini açıkladı. Peki Android cihazlara hangi google uygulamaları yüklü olmayacak? Android cihazlara Google uygulamaları yüklenebilecek mi?

207,670BeğenenlerBeğen
7,889TakipçilerTakip Et

Rekabet Kurumu’nun, Google’a haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle ceza kesmesinin ardından; Google’ın iş ortaklarına yazdığı bir mektup ortaya çıkmıştı. Google’ın, söz konusu kararın düzeltilmemesi durumunda Türkiye’de piyasaya sürülecek Android işletim sistemli telefonlara, Google servislerini kullanabilmeleri için gerekli olan lisansı vermeyeceği belirtilmişti.

Rekabet Kurulu’nun almış olduğu karar sonrası ise Google, Türkiye’deki iş ortaklarına, 12 Aralık’tan sonra Türkiye’de satışa sunulacak Android işletim sistemine sahip cihazların Google uygulamalarının lisansını iptal ettiği açıkladı. Ayrıca Google, bundan sonra satışa sunulacak cihazlar için de Google Mobil Servis lisansı vermeyeceğini açıkladı.

Yaşanan bu yoğun gündemden sonra ise kullanıcılar şaşkın durumda. Türkiye akıllı telefon pazarında her 10 kullanıcıdan 9’u Android kullanıyor. Bundan sonraki süreçte piyasaya yeni çıkacak Android cihazlarda Google servis hizmetlerine yer verilmemesi halinde kullanıcıların karmaşa yaşayacağı düşünülüyor.

Peki Google desteğini çekince ne olacak?

Tekno Safari’nin haberine göre Google, alınan karardan geri dönülmezse Türkiye’de piyasaya sunulacak Android cihazlarda, Google Play, YouTube, Google Maps, Gmail, Google search, Google Drive, Chrome, Google Fotoğraflar, Google Play Filmler, YouTube Music gibi çok kullanılan uygulamaların yüklü gelmeyeceğini açıkladı.

Nasıl indirilecek?

12 Aralık’tan itibaren başlayan yaptırım sonucu Türkiye’deki piyasaya yeni çıkacak cihazlarda Google uygulamaları yüklü olmayacağı için cihazlar alışılmışın dışında görülebilir. Google’ın Android mağazası olan Google Play de yüklü olmadığı için uygulamalar internet üzerinden APK olarak indirilecek. Ancak bu durum teknolojiye aşina olmayan kullanıcılar için zorluk oluşturacaktır. Güvenilir bir APK kaynağı bulmak da ilk öncelik olacak. Güvenilir olmayan APK kaynağı cihazları tehditlere açık hale getirecek. Öncelikle Google Play’in güvenilir bir kaynaktan APK olarak indirilip kurulması diğer uygulamaların indirilmesini kolaylaştıracak bir diğer faktör. Kullanıcılar APK olarak Google Play uygulamasını kurduktan sonra diğer uygulamaları mağaza üzerinden indirerek kullanabilecek.

APK Nedir ve APK Nasıl Kullanılır?

Açılımı Android Package Kit( Android Paket Kiti) APK, Android üzerinde bulunan uygulamaları dağıtmak ve yüklemek için kullanılan dosya biçimidir.

Windows kullanıcılarının tanıyacağı “.exe” dosyasının Android işletim sistemindeki versiyonudur. Genelde Google Play’den bir ürün indirilince biz onları görmeyiz, ancak tıpkı elle kurulduğunda APK dosyalarına ulaştığımız gibi Google Play indirmelerinde de arka planda bu dosyalar indirilir.

APK dosya biçimi sayesinde, Android için geliştirilmiş bir uygulamayı paketleyerek istediğiniz yere taşıyabilir ve gerektiğinde cihazınıza kurabilirsiniz. Google Play dışındaki 3’üncü parti siteler üzerinden indirilen APK dosyalarının içerisinde kötü amaçlı yazılım olacağı için buna karşı da dikkatli olmanız gerekiyor. APK dosyalarını bilinmeyen kaynaklardan indiriyorsanız çok dikkatli olunması gerekir.

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erdoğan’ın sesiyle paylaştı: ‘Bana her şey seni hatırlatıyor’

ABD Başkanı Trump'ın elinde İncil'i tuttuğu fotoğraf akıllara AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 2015 yılındaki mitingini getirdi.

CHP’li Engin Altay’dan Erdoğan’a: Bu kepazelikten hiç mi haberin olmadı?

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplatısında önemli açıklamalarda bulundu.

Ekrem İmamoğlu’ndan Erdoğan’a ‘ihanet’ göndermesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İSTON, Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC) tarafından “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi Altın (Gold)” seviye ile belgelendirildi.

17 gün süren esaret sona erdi, Eren Yıldırım tahliye edildi

CHP Adana Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı, Vefa Grubu Üyesi Eren Yıldırım serbest bırakıldı.

Feyzioğlu 80 baroya karşı! ‘Bildiriyi okumam’ dedi

Metin Feyzioğlu’nu iktidarla pazarlık yapmakla suçlayan başkanlar, Feyzioğlu’ndan çalışmaya karşı 80 baro olarak ortak bildiri hazırlamaları halinde bunu okuyup okumayacağını sordu. Feyzioğlu ise “Okumam” yanıtını verdi.
207,670BeğenenlerBeğen
7,889TakipçilerTakip Et