Pazar, Nisan 14, 2024

İsmail Saymaz, Özgür Özel’in kazanması için yaptığı büyük fedakarlığı canlı yayında açıkladı

Gazetesi İsmail Saymaz, Kemal Kılıçdaroğlu’nun MYK’sında görev yaparken değişimciler ile birlikte hareket eden genel başkan yardımcısını bildiğini ancak sürecin zarar görmemesi için bunu haber yapmadığını ve sadece yakınları ile paylaştığını itiraf etti.

CHP’nin 38. Olağan Büyük Kurultayı’nı Sözcü TV adına iki gündür takip eden İsmail Saymaz, Özgür Özel ve değişimcileri açık şekilde destekleyen gazetecilerin başında yer alıyordu.

Özellikle son seçimlerin ardından CHP’de başlayan ‘genel merkezciler’ ve ‘değişimciler’ çekişmesinde, bir çok gazetecinin gazetecilik sınırlarını aşarak siyasi tarafgir gibi davranması tartışma konusu haline gelmişti.

İsmail Saymaz ise CHP kurultayının ikinci gününde kurultay salonundan yaptığı yayında, Özgür Özel ve ekibinin kazanması için gazeteci kimliğini ikinci planda bırakarak ve belki de günlerce Türkiye’nin konuşacağı hatta belki de Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapacağı bir takım siyasi hamleleri de önleyerek kurultayın sonucunu değiştirebilecek bir haberi nasıl ‘görmediğini’ itiraf etti.

Parti Meclisi seçimi öncesi Özgür Özel’in açıklanan anahtar listesinde yer alan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Sözcü TV’nin yayınına konuk oldu.

Bu sırada İsmail Saymaz, Tarhan’la ilgili önemli bir bilgiyi paylaştı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14-28 Mayıs seçimlerinin ardından değişiklik yaptığı MYK’ya aldığı ve Yurt Dışı İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev verdiği Tahsin Tarhan’ın başından bu yana değişimcileri desteklediğini ve bu bilginin kendisi tarafından Tahsin Tarhan’a da teyit ettirildiğini söyleyen Saymaz, “Bunu herhangi bir yerde deklare etmedim. Sadece bir programda ‘Kılıçdaroğlu’nun MYK’sında bile değişimciler var’ demiştim. Anlaşılmasın diye çoğul söylemiştim. Hatta CHP’nin yetkileri yalanlamışlardı. Onlar bilmiyordu aslında” diye konuştu.

İsmail Saymaz’ın böyle önemli bir kulis haberi, siyasi süreci dikkate alarak kendisine saklamasının gazetecilik açısından doğru olup olmadığı konusunda Faruk Bildirici’nin ne yazacağı ise merak ediliyor.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir