Pazar, Nisan 14, 2024

‘Atanmış bakanları ciddiyete davet ediyorum!’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun soru önergesine verdiği alakasız cevap, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek'in tepkisini çekti.

Bakanların muhalefet milletvekillerinden gelen soru önergelerine çoğu zaman yanıt vermezken verilen yanıtlardaki özensizlik ise tepki çekiyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Yüksek Hızlı Tren bilet ücretlerine yapılan fahiş zamları bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı ancak soru önergesine aldığı cevap Türkiye’yi yönetmeye talip olan AKP kadrolarındaki ciddiyetsizliği ve liyakatsizliği bir kez daha gözler önüne serdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CHP’li Zeybek’in Yüksek Hızlı Tren biletlerine yapılan fahiş zamlar ve yaşanan kazalarla ilgili sorusuna,  “Yüksek Hızlı Trenlere hızlı, dakik ve güvenilir olması bakımından halkımızın talebi oldukça yüksektir.” diye yanıt verdi.

CHP’li Zeybek soru önergesinde, Ankara-İstanbul biletlerinin yılın ilk 9 ayında -Ocak ve Eylül arası dönemde yüzde 100 , Ankara-Konya biletinin yüzde 37,  Ankara-Eskişehir biletlerinin yüzde 65, Ankara-Sivas biletlerinin yüzde 50, İzmit-Konya biletlerinin yüzde 58 zamlandığını ve Ankara-İstanbul öğrenci biletinin ise 274,55 TL’den 365,5 TL’ye yükseldiğini hatırlatarak şu soruları sordu:

1- Bilet fiyatlarına yapılan zammın gerekçesi nedir?

2- 2023 yılı hizmet sunum maaliyetlerinde amortisman, personel ve enerji giderlerinin payı nedir?

3- Vatandaşın en ucuz ulaşım yolu olarak gördüğü ve tercih ettiği hatta pandemi döneminde dahi en güvenilir bulduğu ulaşım olan demiryolu ulaşımı bu özelliklerini tekrar nasıl kazanacaktır?

'Atanmış bakanları ciddiyete davet ediyorum!' - Bakanların muhalefet milletvekillerinden gelen soru önergelerine çoğu zaman yanıt vermezken verilen yanıtlardaki özensizlik ise tepki çekiyor.

Bakanlıktan 2 cümlelik cevap

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CHP’li Zeybek’in sorularına ayrıntılı yanıt vermek yerine sorularla ilgisi olmayan 2 cümlelik bir yanıt verdi.

Yanıtta, “Yüksek Hızlı Trenlere hızlı, dakik ve güvenilir olması bakımından halkımızın talebi oldukça yüksektir. Doluluk oranı %90’ları aşan Yüksek Hızlı Trenler ile Ankara, Eskişehir, Bilecik, Sakarya, İzmit, İstanbul, Konya, Karaman, Sivas, Kırıkkale, Yozgat illerimiz en hızlı şekilde birbirine bağlanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

'Atanmış bakanları ciddiyete davet ediyorum!' - Bakanların muhalefet milletvekillerinden gelen soru önergelerine çoğu zaman yanıt vermezken verilen yanıtlardaki özensizlik ise tepki çekiyor.

Zeybek: Ciddiyete davet ediyorum

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Bakan Uraloğlu’nun iki cümlelik yanıtına şu sözlerle tepki gösterdi:

“Bu ciddiyetsizlik bize, yürütmenin yasamaya karşı görevini bilerek ve isteyerek yerine getirmediğini ve çok net bir şekilde TBMM’nin denetim faaliyetlerini engellediğini gösteriyor.

Atanmış bakanlar, milletimizin hür iradesiyle seçilmiş milletvekillerinin sorularını yanıtsız bırakarak ya da ciddiyetten uzak cevaplar vererek milletimizle adeta dalga geçiyor. Denetim faaliyetlerin engellenmesi ise halkın bilgilenmesini engelliyor.

Bir kez daha söylüyorum… Atanmış bakanları ciddiyete davet ediyorum. Görevlerini yerine getirmekte zorluk yaşıyorlar ise o koltukları boşaltmalarını tavsiye diyorum.”

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir