Pazar, Nisan 14, 2024

Kadim Çerkes El Sanatları bu sergide

“Kadim Çerkes El Sanatları ve Günümüz Uygulamaları Sergisi" 29 Kasım Çarşamba günü 16.00'da yapılacak açılış daveti ile izleyicilerle buluşuyor.

Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı bünyesinde faaliyetlerine devam eden Adiyuf Çerkes El Sanatları Grubu, Kültür Bakanlığı Türk ve İslam Eserleri Müzesi iş birliği ile “Kadim Çerkes El Sanatları ve Günümüz Uygulamaları Sergisi” 29 Kasım Çarşamba günü 16.00’da yapılacak açılış daveti ile izleyicilerle buluşuyor.

Yaşamlarında el sanatlarına geniş yer veren Çerkesler, bilhassa dekoratif sanatlarda ve
gümüş işlemeciliğinde son derece estetik objeler, modeller üretmişlerdir. Bugüne ulaşmış
birçok eser, yapıldığı çağ ve yer belirtilerek Kuzey Kafkasya müzelerinde ve ünlü Ermitaj
Müzesi’nde de sergilenmektedir.

Son zamanlarda, bu araştırmaların sonucu olarak dünyaya başka isimlerle yayılan bazı
sanat dallarının, Karadeniz ile Hazar Denizi arasındaki dağlık coğrafyada yaşamış olan
Çerkeslere ait olduğu belgelerle ortaya çıkarılmıştır.

Yazar E. Schilling Adigelerin işlemeli kıyafetleri ile karşılaştırılabilecek olanı Kuzey Kafkasya’daki Dağıstan’da bile bulamazsınız” diye yazmaktadır.(The Adyge Design. 1940)

Sergide tarihin derinliklerinden günümüze kadar gelen Bengün ve Cengiz Gül ile Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı koleksiyonundan eserler ve gümüş işçiliğinin uygulandığı giysi, süs eşyası, silahlar gibi objelerin yanı sıra Adiyuf Çerkes El Sanatları Grubu’nun günümüze uyarladığı takı çalışmaları sergilenecek.

Bu özel sergiyi 10 Aralık 2023 tarihine kadar At Meydanı’nında bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi sergi salonunda ziyaret edebilirsiniz.

Kadim Çerkes El Sanatları bu sergide - Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı bünyesinde faaliyetlerine devam eden Adiyuf Çerkes El Sanatları Grubu, Kültür Bakanlığı Türk ve İslam Eserleri Müzesi iş birliği ile “Kadim Çerkes El Sanatları ve Günümüz Uygulamaları Sergisi" 29 Kasım Çarşamba günü 16.00'da yapılacak açılış daveti ile izleyicilerle buluşuyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Binbirdirek At Meydanı Cd. No:12, 34122 Fatih/İstanbul

ŞAMİL VAKFI

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir