Pazar, Nisan 14, 2024

Kemal Kılıçdaroğlu yeni parti mi kuruyor? ‘Önümüzdeki günlerde ofis açacak’

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 4-5 Kasım tarihlerinde yapılan 38. Olağan Büyük Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 yıllık genel başkanlığı sona erdi.

CHP MYK’da kimler var? A Takımı belli oldu

İlk turda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664 oy alırken, salt çoğunluk sağlanamadığı için genel başkan seçimi için ‘Kılıçdaroğlu çekildi’ söylentileri arasında yapılan ikinci tur oylamada ise Özgür Özel oyunu 812 oyla CHP’nin 8. genel başkanı oldu. Kılıçdaroğlu 536 oyda kaldı.

Kurultayda ikinci tur oylama devam ederken Kılıçdaroğlu salondan ayrılarak evine gitti.

Kurultaydan sonra sadece Özgür Özel’in kendisine yaptığı ziyaret ve devir teslim töreni ile Ali Babacan’ın babasının cenazesi nedeniyle basını önüne çıkan Kemal Kılıçdaroğlu evinde dinlenmeye devam ediyor.

Ancak Kılıçdaroğlu’nun bu dönemde de kimi ziyaretçileri olduğu gibi özellikle kendisini kurultayda destekleyen CHP’lilerin irtibatı devam ediyor.

“Dinlenme sürecini bitirdikten sonra bir ofis açma ve bir kaç proje var”

Memleket Partisi’nden istifa ederek CHP’ye geçen ve Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler arasında olan CHP Üyesi ve İstanbul Oto Galerici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tolgahan Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı telefon görüşmesine dair çarpıcı bir paylaşım yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun moralinin gayet iyi olduğunu ve tüm yol arkadaşlarına selamlarını ilettiğini aktaran Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun kendisine, “Önümüzde ki günlerde ailesi ile dinlenme sürecini bitirdikten sonra bir ofis açma ve bir kaç proje var , inşallah o süreçte bütün yol arkadaşlarımı ziyarete bekliyorum” dediğini öne sürdü.

Yeni parti mi?

Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın ismin bu paylaşımı, ‘yeni parti mi kuruluyor?’ sorusunu gündeme getirdi.

Kılıçdaroğlu’nun açacağı ofiste önümüzdeki günlerde parti teşkilatlarından ve Anadolu’dan gelen CHP’lilerle durum değerlendirmesi yapacağı ve buna göre bir yol haritası belirleyeceği konşuluyor.

Özellikle kurultay sürecinde Kemal Kılıçdaroğlu hakkında sosyal medya üzerinden yapılan karalama kampanyasının arkasında CHP’deki değişim ekibinin olduğunu düşünen ve yine bu süreçte Kılıçdaroğlu’nun kimliği üzerinden yapılan kimi eleştirilerin, CHP tabanında önemli bir kesimi incittiği ve bu çevrelerin yeni parti konusunda CHP eski liderine baskı yaptıkları biliniyor.

Ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti kurma konusunda henüz net bir kararının olmadığı, özellikle yerel seçimler öncesinde böyle bir adımın hiçbir şekilde atılmayacağı konuşuluyor.

Özgür Özel- Ekrem İmamoğlu ekibinin, görevdeki bazı CHP’li belediye başkanlarını 2024 yerel seçimlerinde yeniden aday göstermeyeceğini kesin gözüyle bakılıyor.

Kurultay sürecinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen bu isimlerin bazılarının da adayların açıklanmasının ardından parti içi muhalefet başlatmak yerine yeni parti için çalışma yapabilecekleri, partinin genel başkanlığı için de Kılıçdaroğlu’na teklif götürebilecekleri CHP’ye yakın çevrelerde konuşuluyor.

 

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir