Pazar, Nisan 14, 2024

İşte Meral Akşener’in Erdoğan’a okumasını önerdiği yazı

Meral Akşener, Erdoğan'a okuması için bir köşe yazısı tavsiye etti. Yazı ise Türkiye'de bugün yaşanan yargı krizine tarihsel bir gönderme yapıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Parti İçi Eğitim Başkanlığı tarafından Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Maziden Atiye Milli Yükseliş” paneline katıldı.

Etkinlik sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akşener, yargıda yaşanan krizle ilgili olarak, “Bugün bir internet sitesinde, OdaTV’de bir yazı okudum. Yani okunmasını tavsiye ederim. Kayhan Uygur Beyefendi’nin yazdığı yazıyı da herkese okuması için tavsiye ediyorum. Sayın Erdoğan başta olmak üzere. Bir tarihçi olarak o gözle baktığımda yani umarım tarih tekerrür etmez ülkemizde” diyerek, Erdoğan’a bir köşe yazısını okumasını tavsiye etti.

Peki Akşener’in bahsettiği yazı neden bahsediyordu?

Kayhan Uygur’un Nazi Almanyası ve oradaki parti yargısını örnek verdiği yazısında yer alan ifadeler şöyle:

“Bir dikta rejimine örnek vermek gerektiğinde ilk akla gelen yer Nazi Almanyası’dır. Oysa Nazi Almanyası’nın da kendisine göre hukuku, hukukçuları, yasaları, kanun hükmünde kararnameleri, yargıçları, savcıları, avukatları bulunmaktaydı. Ve o dönemde Nazi ideolojisinin peşinden giden Almanların çoğunluğu için sistem pekâlâ demokratikti, yasaldı ve her şeyden önce Nazi deyimiyle “Alman milli devriminin” ürünü idi.

Bir ülkede yargıç bağımsızlığı yitti mi hukuk bir daha geri gelmiyor. Nasyonal sosyalist Almanya deneyimi bunu gösteriyor. Yargıç bağımsızlığının kaldırılmasına asla “evet” denilemez. Nazi rejiminin baskıyla, sindirmeyle bir türlü tatmin olmayıp, sürekli “yetmez ama” diyerek işi savaşa ve soykırıma götüren anlayışından ders çıkarılmalı. Bu tür anlayışların dur durak bilmediği ve kartopunun sonunda çığa dönüştüğü hep yaşanmıştır. Almanya kadar küresel bir güç olmayan ülkelerin dahi örneğin Irak tarzı dikta yaşanan yerlerin de sonunda savaşa sürüklendikleri ve girdikleri maceranın yakılıp yıkılmayla sona erdiği unutulmasın.”

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir