Video Pazarlama ile 2022’de İşinizi Nasıl Büyütürsünüz?

Video pazarlamanın 2022'de hala en popüler trend olup olmayacağını merak ediyorsanız doğru yere geldiniz.

Bu kadar çok seçenek varken şirketiniz için doğru dijital pazarlama stratejisini bulmak zor olabilir. Alaka düzeyinin yanı sıra, yatırımınızdan iyi bir getiri sağlayacağından emin olmalısınız.

Bu yazı, video pazarlamanın geleceği hakkında size bir fikir verecek ve dört uygulanabilir ipucuyla nasıl başlayacağınızı öğretecek. Video pazarlama trendlerinden ilham almak için pazarlama örneklerine kadar her şeyi ele alacağız.

Video Pazarlama Nedir?

Video pazarlama, hedef kitleye ulaşmak ve bir markayı, hizmeti veya ürünü tanıtmak için video materyali kullanan bir pazarlama türüdür.

Müşteriler, işitsel ve görsel yönleri birleştirdiği için video pazarlamaya olumlu yanıt verir. Örneğin, bir şeyler sergilerseniz ve bunların nasıl kullanılacağını gösterirseniz, potansiyel tüketiciler bunları daha iyi anlayacaktır.

Buna uygun olarak, bireylerin yüzde 66’sı bir markanın ürün veya hizmetini video izleyerek öğrenmeyi tercih ediyor.

Ayrıca, ilgi çekici içerikleri nedeniyle videolar, daha yüksek bilgi tutma olasılığını artırır. Sonuç olarak, video reklamlar, müşterilerin markanızı keşfetmesinden ürünlerinizi edinmesine kadar rehberlik etmenin mükemmel bir yoludur.

İlk başladığınızda ürününüzü göstermek için bir demo video yapmayı düşünün. Firmanız büyüdükçe referanslar ve röportajlar gibi diğer popüler video türlerini ekleyin.

Video pazarlama trendlerine ayak uydurmak, sizi alakalı ve diğerlerinden önde tutmanıza yardımcı olur.

  1. Sağlam Bir Platform Seçin

Videolarınızın sabit bir platformda barındırıldığından emin olun. Aksi takdirde, özellikle de yılbaşı tatili sezonunu işletmelerden büyük indirimler ve pazarlıklarla başlatan yıllık alışveriş günü olan Efsane Cuma yaklaşırken, ziyaretçileri ve potansiyel tüketicileri rakiplere kaptırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Efsane Cuma, yeni müşteriler çekmek ve bu tür fırsatlarla çevrimiçi satışları artırmak için harika bir fırsat. 2021 yılında sadece internet üzerinden 7,4 milyar dolar değerinde mal sattı.

Gereksinimlerinizi karşılayan güvenilir bir barındırma planı seçin. Bant genişliği, depolama kapasitesi ve CDN kullanılabilirliği önemli hususlardır.

  1. Kitlenizi Tanıyın

Etkili video pazarlama teknikleri oluşturmak için öncelikle hedef kitleniz hakkında fikir edinmelisiniz.

Ürününüze, hizmetinize veya markanıza odaklanmak yerine müşterilerinizin taleplerini dinlemek ve anlamak çok önemlidir.

Demografik özelliklerini ve karşılaştıkları sorunları belirleyin. Ardından, ürün veya hizmetinizin nasıl yardımcı olabileceğini düşünün.

Hedef kitlenizi anlamak, net bir mesaj iletmenize ve üretilecek uygun video içeriğini seçmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, videolarınızı dağıtmak için en iyi platformlar hakkında sizi bilgilendirecektir.

Örneğin Instagram ve YouTube, 18 ila 34 yaş arasındaki genç yetişkinlere yönelik pazarlama girişimleri için ideal sosyal medya siteleridir. Öte yandan TikTok, 10 ila 19 yaş arasındaki genç izleyiciler arasında daha popüler.

3. En İyi Araçlara Yatırım Yapın

2

Video materyali çeşitli şekillerde oluşturulabilir. Ancak, öne çıkmak ve video pazarlama trendlerinin zirvesinde kalmak için en iyi teknolojilere yatırım yapmalısınız.

Örneğin Kizoa, çok çeşitli geçiş efektleriyle ünlüdür ve profesyonel tarzda videoları kolayca geliştirmenize yardımcı olabilir. Kizoa’da fotoğraflar, videolar ve müzik içeren videolar oluşturabilir, klipleri geliştirmek için metin, özel efektler, müzik ve geçişler ekleyebilirsiniz. Kapsamlı bir video düzenleme programı olan Kizoa ayrıca 4K UHD kaydını destekler ve 16:9, 4:3, 3:2, 1:1 ve 9:16, 3:4 ve 2:3 portre biçimleri gibi farklı en boy oranları sağlar.

Doğru yapıldığında, kişiye özel video içeriği müşteri sadakatini ve satışları artırabilir. Ayrıca, her potansiyel müşteriye uygun içerik görüntüleyerek dönüşümleri iyileştirebilir.

 

  1. Videoları Arama Motorları için Optimize Edin

Video pazarlama platformunuz ne olursa olsun, trafiği ve görüntülemeyi artırmak istiyorsanız videoları arama motorları için optimize etmek çok önemlidir.

Video içeriğinizin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak birkaç video SEO ipucu:

  • Anahtar kelimelerden yararlanın. Arama motorlarının filmi ilgili arama sorgularının yanında gösterebilmesi için bunları videonuzun başlığına, açıklama kutusuna ve etiketlerine ekleyin.
  • Dikkat dağıtıcı olmayan bir ortam yaratmaya yardımcı olun. İzleyicilerin dikkatini çekmek ve izlenme süresini iyileştirmek için reklamlardan veya yoğun bir video oynatıcıdan kaçının.
  • Sayfanın yüklenme süresini iyileştirin. Sayfa hızını artırmak için hafif video kodu eklemeyi düşünün.
  • Transkripsiyonlar ekleyin. Altyazılar ve çeviri yazılar dahil olmak üzere arama motorlarının video içeriğinizi okumasına yardımcı olun.
  • Alakalı küçük resimler ekleyin. Tıklama oranlarını artırmaya yardımcı olmak için alakalı ve ilgi çekici küçük resimler oluşturun.

En çok okunanlar