Sosyal Medyada Video Pazarlamanın Yükselişi İşinizi Nasıl Etkiler?

Video pazarlama kesinlikle daha önce hiç görmediğimiz seviyelere yükseldi. Tahminler, 2022 yılına kadar tüketici internet trafiğinin %80’inin video izlemeye yönlendirileceğini söylüyor. Ürününüz veya hizmetiniz ne olursa olsun, sağlam bir video pazarlama stratejiniz yoksa geride kalacağınız açık. Video pazarlama söz konusu olduğunda, en büyük sosyal platformlar, geniş bir kitleye ulaşma biletinizdir. Sosyal videonun, metin ve resimlerin […]

Video pazarlama kesinlikle daha önce hiç görmediğimiz seviyelere yükseldi. Tahminler, 2022 yılına kadar tüketici internet trafiğinin %80’inin video izlemeye yönlendirileceğini söylüyor. Ürününüz veya hizmetiniz ne olursa olsun, sağlam bir video pazarlama stratejiniz yoksa geride kalacağınız açık.

Video pazarlama söz konusu olduğunda, en büyük sosyal platformlar, geniş bir kitleye ulaşma biletinizdir. Sosyal videonun, metin ve resimlerin birleşiminden %1200 daha fazla paylaşım oluşturduğunu biliyor muydunuz? İşte bu büyük potansiyel, işinizi büyütmenizi bekliyor. Öyleyse, büyük sosyal ağ platformlarının sizin için neler sakladığını öğrenelim.

 

Youtube

Video pazarlama denilince akla gelen ilk sosyal platform hiç şüphesiz YouTube‘dur. YouTube, uzun süredir işletmeler tarafından pazarlama çalışmaları için kullanılıyor. YouTube şu anda Facebook ve Snapchat, Instagram, Vine ve Twitter gibi daha popüler alternatiflerden büyük bir rekabetle karşı karşıya olsa da, video pazarlama alanının en üstünde olmaya devam ediyor.

YouTube’un ayda 1 milyar ziyaretçisi var ve izleyicilerin %68’i izledikleri bir videoyu paylaşıyor. Bu, büyük bir kitleyle etkileşim kurmak için büyük bir potansiyele sahip olduğunuz anlamına gelir. YouTube’un sunduğu muazzam potansiyelden yararlanan birçok marka bundan faydalandı.

Video içerik oluşturucuları, kariyerlerini yalnızca YouTube kanallarına sahip olarak ve yeni kitlelere ulaşarak kişisel markalara dönüştürdüler ve büyüdüler. İstediğiniz sonuçlara ulaşmak için video pazarlama çabalarınızda nasıl bir strateji kuracağınızı biliyorsanız, YouTube işiniz için değerli olmaya devam ediyor.

Ayrıca marka pazarlamacılarının zaman içinde YouTube’un içeriğe doymuş hale geldiğini akıllarında tutmaları gerekiyor. Markalar, büyüklüğü nedeniyle fark edilmek ve yüz binlerce rakiple rekabet etmek için mücadele ediyor.

İşinizi YouTube’da büyütmek elinizdeyse, hatırlanması gereken ilk şey, YouTube’un şu anda Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğudur. Bu, insanların sizi organik arama yoluyla keşfetmesi için videolarınızı optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir. Sadece bu değil, video pazarlama girişimlerinizde yaratıcı olmanız gerekiyor.

Videolarınızı arama için optimize etmek için, video başlıklarınızı, açıklamalarınızı ve etiketlerinizi, insanların sizinkine benzer bir şirket veya ürün bulmaya çalışırken arayacakları alakalı anahtar kelimeleri içerecek şekilde formüle edin. Bu, kitlenizin hem YouTube’da hem de Google’da videolarınızı daha hızlı bulmasına yardımcı olacaktır.

YouTube üzerinden reklamcılık bu günlerde çok büyük bir hızla ilerliyor. En iyi 100 global markanın yüzde 100’ü geçtiğimiz yıl YouTube reklamlarını kullandığı için geride kalmak istemeyeceksiniz. YouTube reklam fırsatlarını kullanarak YouTube’da yılda altı rakamlı kazanç sağlayan kanal sayısı yıldan yıla %50 arttı.

 

Facebook

Video pazarlama kampanyanız için göz kulak olmanız gereken bir platform varsa, şüphesiz o da Facebook olmalıdır. YouTube video pazarlamanın zirvesinde kalırken, Facebook da hızla yükseliyor. Facebook artık günlük olarak ortalama 8 milyar video görüntüsü alıyor.

Facebook’u bir video pazarlama platformu olarak kullanırken, yerel videolar üçüncü taraf video yerleştirmelerinden daha büyük bir erişime sahiptir. Bir araştırmaya göre, yerel Facebook videolarının YouTube videolarından 4 kat daha fazla etkileşim oranlarına sahip olduğu bulundu, bu oldukça etkileyici. Bu, YouTube video bağlantınızı sadece bir durum güncellemesi olarak paylaşıp arkanıza yaslanamayacağınız anlamına geliyor. Videolarınızın daha geniş bir kitle tarafından izlenmesini istiyorsanız, video içeriğini yerel olarak Facebook’a yüklemeniz gerekir.

Sadece bu değil, yerel videolar, Facebook’un sağladığı video özelliklerinin avantajlarından yararlanabilir. Örneğin, yalnızca yerel videolar için geçerli olan bir özellik olan haber akışında otomatik olarak oynatılan videolar ile insanlar daha fazla içerik keşfediyor. Yani markalar ve video yaratıcıları, video pazarlama yoluyla işlerini geliştirmek istiyorlarsa bunu görmezden gelemezler.

Facebook, video pazarlamacılarının erişimi, mobil etkileşimi veya kitle hedeflemeyi geliştirmek için bir dizi yetenek arasından seçim yapmasına olanak tanır. Bu özelliklerden biri, özellikle görüntülemeleri artırmak isteyen reklamverenler için “video görüntülemeleri”dir. Bir reklamveren bunu reklam oluşturma aracında bir amaç olarak seçtiğinde, Facebook video reklamlarını video izleme olasılığı daha yüksek olan kullanıcıları hedeflemek için optimize eder.

Kitlenizle etkileşim kurmanın bir başka yolu da, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, kitlenizi harekete geçirmek için videonuzun sonuna bir harekete geçirici mesaj eklemektir.

Facebook video düzenleyicisini kullanın ve 10 dakikadan kısa sürede Facebook video reklamları oluşturun. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce Facebook video şablonuyla en çok yönlü facebook video düzenleyici denemeden geçmeyin. Video oluşturmak artık basit, hızlı ve eğlenceli.

 

Twitter

Video pazarlama çabalarınız için bir sonraki dev sosyal platform Twitter. Twitter olağanüstü bir şekilde büyüdü ve şu anda 320 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip ve bir dinleme platformu olarak ortaya çıktı. Birkaç yıl önce, kitlenizle Twitter’da etkileşim kurmak çok daha kolaydı. Ancak mevcut kullanıcı hacmiyle, insanların dikkatini çekmek zorlaşıyor.

Twitter, mobil ve masaüstü uygulamaları için yerel video desteğini başlatarak Facebook’un izinden giderek, hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yollarından biri haline geldi. Twitter kullanıcıları videoları sever! Twitter kullanıcılarının videolarla nasıl etkileşimde bulunduğunu gösteren bir araştırmadan elde edilen istatistiklere bir göz atın. Twitter kullanıcılarının %82’si Twitter’da video içeriği izliyor. Twitter videoları 2,5 kat daha fazla yanıt, 2,8 kat retweet ve 1,9 kat daha fazla favori ile daha fazla etkileşim sağlar.

Twitter‘da videoların uzunluğu 30 saniye ile sınırlıdır, tıpkı tweet’lerin 140 karakterle sınırlandırılması gibi. Daha kısa videoların daha ilgi çekici olduğu bilindiği için bu, marka pazarlamacılarının lehine çalışıyor.

Bir marka pazarlamacısı olarak, işinizi büyütmek ve daha fazla dikkat çekmek için Twitter videosunu nasıl kullanabilirsiniz? İşin sırrı, bu 30 saniyeyi iyi kullanmak için ilgi çekici içerik oluşturmaya çalışmaktır. Bunu yapmanın ilginç bir yolu, bir video aracılığıyla tweet’lere cevap vermektir. Çok basit, kamera seçeneğini kullanın, videoyu seçin ve kaydetmeye başlayın.

Bir tweet’e verilen video yanıtı daha kişiselleştirilmiş ve ilgi çekicidir. Öne çıkarlar ve markanıza bir yüz verirler. İyi haber şu ki, çok az marka bunu gerçekten yapıyor. Bu nedenle, bir dahaki sefere bir hayran veya müşteriden gelen bir soruyu veya yorumu yanıtlamak istediğinizde, bunu bir video aracılığıyla yapmayı düşünün.

Muhtemelen müşterilerinizle bir Soru-Cevap ile etkileşim kurmak için Twitter sohbetlerini kullanıyorsunuzdur. Standart metin yanıtları yerine görüntülü yanıtlar vererek sohbet oturumlarını bir üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Formül basit. Kitlenizle bağlantı kurmak için fazladan bir yol kat ettiğinizde, sizi hatırlarlar! İnsanlar, onlar için ayırdığınız çabayı ve zamanı takdir eder ve bu size rakiplerinize karşı bir avantaj sağlar.

En çok okunanlar