Pazar, Nisan 14, 2024

Fatih Altaylı’nın 4 yıla kadar hapsi istendi

Gazeteci Fatih Altaylı hakkında, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı ve 15 üyeye 'sapık' dediği gerekçesiyle iddianame düzenlenerek, 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Gazeteci Fatih Altaylı, Diyanet’in “Evlat edinen ile evlatlık arasında evlenme engeli doğmaz” açıklamasına yönelik “sapık” ifadesini kullanarak yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle dava edildi.

Ahmet Çakar’ın Beyaz TV’den aldığı maaş belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Altaylı’nın bu paylaşımı üzerine suç duyurusunda bulundu ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir iddianame hazırlandı. İddianamede, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı ve 15 üyesinin mağdur olarak gösterildiği belirtildi.

ATV’nin gerçek sahibi kim? Gültekin Uysal açıkladı

ALTAYLI: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Altaylı ise savunmasında, paylaşımının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ve suçlamayı kabul etmediğini dile getirdi.

Ancak iddianame, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi ve yerel yargı içtihatlarına dayanarak, Altaylı’nın paylaşımının basın hürriyeti ve eleştiri hakkını aşarak mağdurlara yönelik açık bir “hakaret” suçu oluşturduğunu vurguladı.

Yeşim Salkım yargı dağıtmaya devam ediyor! Buket Aydın’ın ardından Halil Konakçı’ya tarihi kapak: Burası Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti!

İddianamede, Altaylı’nın kullandığı ifadelerin mağdurları rencide edebilecek nitelikte olduğu ve şeref, onur ve saygınlıklarını zedeleyebileceği belirtildi.

Fatih Portakal’ın o sözlerine İYİ Partililerden sert yanıt: Siyaseti dizayn etmeye çalışan aparat

Ankara 61’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Fatih Altaylı hakkında 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir