Pazar, Nisan 14, 2024

Yeşim Salkım yargı dağıtmaya devam ediyor! Buket Aydın’ın ardından Halil Konakçı’ya tarihi kapak: Burası Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti!

Yeşim Salkım, verdiği vaazlarda hayat tarzı üzerinden farklı kesimleri hedef alan Diyanet imamı Halil Konakçı’ya seslendi.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Şampiyonu olan Filenin Sultanları’nın yıldızlarından Ebrar Karakurt’u hedef alan Buket Aydın’a “Yatak teri değil alın teri” diyerek tarihi bir ayar veren Yeşim Salkım, bu kez de sık sık verdiği vaazlarda toplumun farklı kesimlerini hedef alan Diyanet imamı Halil Konakçı’ya ayar verdi.

 Yeşim Salkım’dan Buket Aydın’a ‘Ebrar Karakurt’ cevabı: Yatak teri değil, alın teri

“O aklını bir başına topla”

Konakçı’nın dini değerlerin arkasına saklanarak toplumun bazı kesimlerini hedef almasına tepki gösteren Salkım, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı:
“Şimdi bak Halil Efendi! Halil Konakçı mısın, nesin, kimsin? Sana saygısızlık yapmamak için elimizden gelen bütün gayreti ve çabayı sarf ettik ama, Türkçen yok galiba anlamıyorsun. Bak güzel kardeşim, burası Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti! Sana kimse namazını kılma, orucunu tutma, kafanı örtme’ veya erkeksen ‘ne yapman gerekiyorsa onu yapma’ demiyor. Ama söz konusu bizim kafirliğimiz, yok efendim 16-17 yaşındaki kızların bacakları, özellikle bizim milli sporcularımızın bize bu kadar güzel bir başarı yaşatmış o gencecik kadınların yok bacakları, yok şortları mortları diye başlarsan, gerçekten orada tepemizin tasını attırırsın ve bütün Türkiye’deki hani o yüzde 50 var ya, onun tepesinin tası atar. Onun için o aklını bir başına topla. İbadetini de adam gibi yap, insanın canını sıkma. Hele hele bizim gibi kadınların hiç canını sıkma!”

“Türkçe oku belki daha iyi anlarsın”

Konakçı’ya yönelik sözlerine devam eden Salkım, “Bakmayacaksın kardeşim! Tamam mı? Nefsine hakim olacaksın. Sana o kitabı onun için göndermişler. Sen okuduğun kitabı da mı anlamadın? Türkçe oku belki daha iyi anlarsın. Arapça çalışmıyor herhalde kafan. Bunu bilerek mi yapıyorsunuz, provokatör mü tuttular sizi? Bizi çıldırtmak için mi yapıyorsunuz bilmiyorum ama, benim gibi Türkiye’deki tüm kadınların ve annelerin buralarına kadar geldi. Bilmem anlatabiliyor muyum? Hadi önünüzden yiyin be!”

 Ahmet Çakar’ın Beyaz TV’den aldığı maaş belli oldu

Hakkında soruşturma başlatılmıştı

Halil Konakcı, sosyal medya paylaşımında, “Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. ‘Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın’ tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahu ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar” demişti.
Konakçı’nın bu sözlerinin yoğun tepki görmesi üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı danışmanı sahip çıkmıştı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral ise ‘Hatay Arap şehridir’ sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan İmam Halil Konakcı’ya sahip çıkmıştı.

Saral, “Bu ülkenin değerleriyle bağdaşmayan insan namzetlerine yol vermeyin yoksa arkasını alamazsınız. Halil Konakcı’nın her daim yanındayız” paylaşımı yapmıştı.
Konakcı, daha önce de kıyafetleri nedeniyle kadınları hedef göstermişti.

 Ebru Baki 2.5 milyon maaşı duyunca heyecanlandı: Öğrenebiliyor muyum o işi?

Halil Konakçı ve bitmeyen skandalları

Hilafet çağrısı yapan İmam Halil Konakcı, “Sokaklar kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık” diyerek kadınları hedef almıştı. Konakcı kadınlarla ilgili açıklamalarının ardından dövme yaptıranları ve dövmecilerle ilgili açıklama yapmıştı.

Konakçı, ””Ya ne hale geldi? Bütün Müslümanların her yerinde dövme ya. Çıkın bir çarşıya ya her yerde dövme ya. Gittikçe de artıyor. Bence kanunen yasaklanmalı. Sağlıklı bir şey de değil. Ne boyası kullandığın belli değil. Sıçan pisliğinden mi yapıldı, kurbağa idrarından mı yapıldı?”” açıklamalarıyla dövme yaptıranlardan ve dövmecilerden tepki almıştı.

“Namaz kılmamanın cezası var”

İmam Halil Konakçı bir başka açıklamasında ise ”Dinde zorlama var” açıklaması ile gündeme gelmişti.

Konakçı’nın paylaşılan videosunda ”” Dinde zorlama var. Nasıl var? Namaz kılmamanın hukukta cezası var. Şimdi uygulanmıyor olabilir. Oruç tutmamanın dinde cezası var. Sopalama var. Demek ki zorlama var.”” sözleriyle yeniden gündem olmuştu.

“Şeriat istemeyen kafir”

Halil Konakçı, “Bu ülkede acilen Müslüman ve kafir tanımının yapılması lazım. Bir kişi, şeriata sövüyor ve şeriatı istemiyorsa o kişi kafirdir. Bu kadar basit.” başlığıyla yeni video yayınladı.

Sosyal medyada eleştirilen o videosunda Konakçı şunları söyledi:

“Peygamberin emirlerini çiğneyip, sarığına sakalına küfredip, başörtüsüne küfredip hala kendini Müslüman zannetmesin. Acilen Müslümanla kafirin tanımı yapılsın. Dine girmek var, çıkmak da var… Bunu sokacağız akıllarına anlata anlata. Bizim görevimiz beyinlerini çatlatırcasına anlatmak. Müslüman buna denir, kafir buna denir.”

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir