Pazar, Nisan 14, 2024

Eren Erdem’den 3600 ek gösterge yorumu: Daha iktidara gelmeden icraatlarımıza başladık bile

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3600 Ek Gösterge için bir düzenleme yapıldığını duyurmuştu. Düzenlemenin ayrıntıları bugünkü Kabine toplantısının ardından duyurulacak. Ana muhalefet ve diğer muhalefet partileri yıllardır 3600 ek gösterge için bütçe görüşmelerinde önerge düzenliyor, iktidar tarafından reddediliyordu.

20 YILDIR ADIM ATMADILAR

Konu hakkında açıklama yapan CHP Parti Meclis Üyesi Eren Erdem, “Yaklaşık 20 yıldır iktidarda olan bir siyasi parti, 20 yıldır bir problem olarak memurun talebi olan 3600 ek göstergeye hep sessiz kalmayı tercih etti. Bu konuda hiç adım atmadı, EYT ile ilgili hiç adım atmadı. Bu konuyu biz başta Cumhuriyet Halk Partisi olarak muhalefet partileriyle Türkiye’nin gündemine getirdik artık bir siyasal talebe dönüşmesini sağladık ve hükümet geçmişte olduğu gibi yine bizim oluşturduğumuz gündem bağlamında 3600 ek göstergeyi vermek zorunda kaldı” dedi.

SEÇİM KAYBETME KORKUSUYLA HAREKET EDİYORLAR

Hükümetin önümüzdeki seçimleri kaybetme korkusuyla bu adım atmak zorunda kaldığı ifade eden CHP Erdem, “Bu hükümetin seçimi kaybetmekte olduğunu gördüğü için dahi olsa bizim gündeme getirdiğimiz bu hususta adım atmak zorunda kalması son derece mutluluk verici” diye konuştu.

BU SEVİNDİRİCİ GELİŞMEDE KILIÇDAROĞLU’NUN PAYI BÜYÜK

İktidarın daha önce de CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun çabaları nedeniyle birçok konuda düzenleme yapmak zorunda kaldığını hatırlatan Eren Erdem, “Unutmayalım ki Kemal Kılıçdaroğlu iktidar partisinden daha fazla hizmet ediyor bu ülkeye Kılıçdaroğlu ana muhalefet lideri olarak emekliye ikramiyenin çıkmasını sağladı. Unutmayalım ki taşeron meselesinin çözülmesinin sebebi de Kemal Kılıçdaroğlu’ydu çünkü bu meseleyi çok yüksek bir perdede dile getirdi. Yine unutmayalım ki asgari ücretin çok cüzi rakamlardan bir anda 1500 TL’ye çıkmasını da yine Kılıçdaroğlu ve Kılıçdaroğlu’nun oluşturduğu toplumsal baskı sağladı. Yine aynı şekilde EYT ve 3600 ek gösterge konusunda da çok uzun zamandır bu konuyu gündemde tutan ana muhalefet lideri ve diğer tüm muhalefet partileri Recep Tayyip Erdoğan’ı bu yola girmeye mahkum ve mecbur bıraktı” ifadelerini kullandı.

ÇOK SAYIDA MEMURU KAPSAMASINI UMUYORUZ

3600 Ek Gösterge’nin hükümetin değil muhalefetin başarısı olduğunun altını çizen CHP’li isim, “Bütün bütçe görüşmelerinde CHP grubu olarak 3600 ek gösterge için önergeler verdik ve tamamı reddedildi. 20 yıldır bütün 3600 ek gösterge önergelerini reddeden hükümetin artık bunu çıkartmak zorunda kalması muhalefetin başarısıdır, muhalefetin vatandaşlara armağanıdır. Çıkacak paketin çok sayıda memurumuzu kapsamasını umuyoruz” şeklinde konuştu.

SİZ BİZİ BİR DE İKTİDARDA GÖRÜN

Memurlara yönelik müjdeli haberin sevinci paylaşan CHP’li Erdem, “Biz bu paketin çıkarılmasını iktidara değil kendimize yazıyoruz. İktidar bu paketi çıkarmaya mecbur kalmıştır, memurumuza henüz iktidara gelmeden sözümüzü tutmuş olmanın kıvancını yaşıyoruz. Siz bir de iktidar olduğumuzu düşünün” sözleriyle açıklamasını bitirdi.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR? 

Milyonları ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. 3600 ek gösterge nedir, kimleri kapsıyor? Emeklilere yarayacak mı? Düzenleme ne zaman yürürlüğe girecek? İşte 3600 ek gösterge çalışması hakkında bilmeniz gerekenler…

 

Ek gösterge, kamu görevlilerinin çalışırken maaşlarını, emekli olduklarında ikramiye ve aylıklarını belirleyen en önemli kalemlerden biri.

Eren Erdem'den 3600 ek gösterge yorumu: Daha iktidara gelmeden icraatlarımıza başladık bile - Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 3600 ek gösterge düzenlemesinin duyurulduğu açıklanmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Eren Erdem 20 yıldır çıkarılmayan 3600 ek göstergenin CHP'in iktidara yaptığı baskı nedeniyle çıkarılmak zorunda kaldığını belirtti, "Bunu iktidara değil kendimize yazıyoruz, bir de bizi iktidarda görün" dedi.

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge yükseldikçe emekli aylığı ve emekli ikramiyesi rakamı da yükseliyor.

KİMLERİ KAPSIYOR?

3600 ek gösterge düzenlemesi polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerini kapsıyor. Ancak bu kapsamın genişletilebileceği belirtilmişti. Kimlerin bu düzenlemeden faydalanacağı nihai açıklama sonrası netleşecek.

EMEKLİLERE YARAYACAK MI?

Düzenlemeyle birlikte emeklilerin maaşında da artış olacak. Emekli ikramiyesi ve emekli maaşlarında yüzde 25’e varan oranda artış olması bekleniyor.

NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK?

Düzenlemenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023 olarak planlanıyor.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir