Pazar, Nisan 14, 2024

BDDK kararının ardından Eren Erdem’den sert açıklama: İthalat-ihracat yapan firmaların ölüm fermanıdır bu!

BDDK’nın TL ticari krediler için şirketlere döviz sınırlaması getirmesi piyasayı ve döviz kurlarını sarstı. Yüksek enflasyon, yüksek cari açık ve düşük rezerv nedeniyle döviz kurları üzerindeki baskı artarken, hükümetten üst üste adımlar gelmeye devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) dün akşam piyasalar kapandıktan sonra açıkladığı karar, döviz kurlarında sert dalgalanmayı da beraberinde getirdi.

CHP’li Erdem, BDDK’nın bu kararının ithalat ve ihracat yapan firmalar için idam fermanı olduğunu iddia ederek ekonomi yönetiminin şirketleri arka kapılardan dolanmaya zorladığını öne sürdü.

CHP’li Erdem bu kararının şirketlerin parasını yabancı ülkelere çıkarmak zorunda bırakacağını banka hesapları yerine kiralık kasalarda tutmaya iteceğini savundu.

SERMAYE KONTROLÜ!

Önümüzdeki pazartesiden itibaren yeni bir dönemin başladığını belirten CHP’li Erdem, “Bu kararın meali şudur. Ekonomi yönetimi bu kararla ey şirketler gidin kendinize yabancı ülkelerde birer şirket kurun paranızı dışarı çıkarın dedi. Bir diğer paranızı hesapta tutmayın kiralık kasada tutun dedi. Bu ne anlama geliyor? Türkiye artık belirsizlik dönemine girmiştir. Kur şimdi 16.80 pazartesi kimbilir ne kadardan açılacak. Ekonomistler buna volatilite derler. Geçilen yeni bir düzendir bu! Bunun adı sermaye kontrolüdür” dedi.

HAMMADDE ALMAK İÇİN DÖVİZ TUTMAK ZORUNDA

Vatandaşa şirketlerin kar elde etmek için döviz tuttuğu algısının yayıldığını söyleyen Erdem, “Sanıyorlar ki bu şirketler kar etmek için döviz alıyor. Sevgili vatandaşlarım, değerli kardeşlerim, değerli yurttaşlarım bizim ithalat giderimiz var! Dışarıdan hammadde alıyoruz ve ihracat yapıyoruz. İhracatımız ithalatımızın yüzde 80’ini karşılıyor. Cari açığımız var şirketlerin borcu var. Şirketler hammaddeyi dövizle alıyorlar o yüzden döviz tutuyorlar.” diye konuştu.

KAYIT DIŞI ARTABİLİR

BDDK’nın bu kararıyla ithalat ve ihracata dayalı şirketlerin iflasa sürüklendiğini savunan CHP Parti Meclis Üyesi “Bu karar dış ticaret şirketlerinin infaz kararıdır. İthalata dayalı şirketlerin idam fermanıdır bu, ölüm fermanıdır. Bu insanların ellerinde ticaret yapmak için tutmak zorunda oldukları dolarları kayıt dışına çekme noktasına zorlama kararıdır bu. Şimdi ne yapacak bu şirketler? Bakın günde beş tane cari işlem yapan şirketler var bu ülkede. Efendim plastik alıyor, en basitini söyleyim kağıt, Türkiye’de üretilmiyor. Bunun üzerinden iş yapan şirketler dolar tutmak zorunda” ifadelerini kullandı.

 

ŞİRKETLERİ BATIRMAYI GÖZE ALMIŞLAR

Bu karardan hükümetin acil döviz ihtiyacı olduğu sonucunu çıkaran Eren Erdem “Demek ki kısa vadede müthiş bir döviz krizi var. Şirketleri batırmayı göze alacak kadar radikal kararlar alıyorlar. Bir de dünyaya diyorlar ki serbest piyasa ekonomisinden vazgeçtik sermaye kontrolüne geçtik. Peki nasıl dışarıdan para getireceksin buraya” şeklinde konuştu.

ÜÇ MADDEDE FELAKET SENARYOSU

CHP’li Erdem BDDK kararının sonuçlarını üç cümleyle özetleyerek, önümüzdeki dönemde dolar/tl paritesinde kripto paralara benzeyen bir oynaklığın görülme ihtimaline vurgu yaptı.

  • Bir dış ticaret şirketlerinin idam fermanıdır bu karar.
  • İki artık bundan sonra döviz/tl tarihinin en oynak zeminine geçecek ekonomistlerin volatilite dediği bir oynaklı göreceğiz, artık bir belirsizliğe girdik.
  • Üç daha da tehlikelisi serbest piyasa ekonomisinden çıkıldı. Sermaya kontrolüne geçildi. Şimdi bununla beraber artık dışarıdan girmesi gereken bir para akışını beklemek hayaldir. Bu üç beş gün halay çektirir pazartesiden sonra başımıza afettir.

Öte yandan BDDK kararının politika faizinin olması gerektiği noktalarda olmadığının kabulü olduğuna değinen CHP’li Eren Erdem “Bu karar politika faizinin bu rakamlarda olmasının yanlış olduğunu kabul etmektir bu. Çünkü niye düşük faizli kredi çekip dövize geçiyorlar diyorlar bak! Yani gerekçesi bu. Yahu kredi çekip dövize geçiyorsa eğer demek ki dövizin getirisi daha fazlaysa sende bir anormallik var. Onu düzelt! Niye bütün bu dış ticaret şirketlerini batırıyorsun kardeşim deli misin sen? Yani anlamak da mümkün değil” dedi.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir