Pazar, Nisan 14, 2024

Ebru Baki’nin iştahını kabartan çoban maaşı: Öğrenebiliyor muyum o işi?

Eskişehir'de bir çiftlik sahibinin 4 ay için hayvanlarına bakacak çoban için 2.5 milyon lira ödeyeceğini öğrenen Ebru Baki, duyduğu rakam karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Baki, "Öğrenebiliyor muyum o işi?" dedi.

Sözcü TV’deki “Para Politika” programında TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamları masaya yatırıldı. Şeref Oğuz ve Deniz Zeyrek, TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını savundu.

Oğuz, açılan tabela üniversitelerinin gençleri 4 yıl boyunca işsiz olarak görünmemelerini sağlamak dışında bir fonksiyonu olmadığını ve sadece ‘diploma üretmeye’ yaradığını söyledi.

 

‘Eleman arıyorum ama bulamıyorum’ diyen patronun yalanı

Bazı patronların ‘eleman arıyorum ama bulamıyorum’ şeklindeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Deniz Zeyrek ise, Gaziantep’te bir iş insanının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünde ‘eleman arıyorum ama bulamıyorum’ dediğini hatırlatarak, “İkinci gün o firmayı aradım. ‘iş arıyorum’ dedim. Ancak aldığım cevap, ‘eleman ihtiyacımız yok’ şeklinde oldu.” diye konuştu.

“2.5 milyon maaşla çoban arıyor bulamıyor”

Deniz Zeyrek, öte yandan her şehre bir üniversite mantığı ile açılan üniversiteler nedeniyle diplomalı işsizler ordusu yetiştirildiğini ancak, bazı işleri yapacak eleman yetiştirilemediğini belirterek şu örneği aktardı:

“Geçen Eskişehir’de çok ünlü bir tekstil markasının patronu, 750 tane hayvanına 4 ay bakması için çoban aradığını ve 2.5 milyon lira alacağını söyledi. Düşünebiliyor musunuz? Müthiş bir rakam bu.”

Ebru Baki şaşırdı: Çok iyi rakam değil mi?

Ebru Baki ise Deniz Zeyrek’in telaffuz ettiği rakam karşısındaki şaşkınlığını “Çok iyi rakam değil mi?” diyerek dile getirdi. Zeyrek’in “Adam bulamıyorlar” demesi üzerine Ebru Baki, “Öğrenebiliyor muyum o işi?” diye sordu.

Şeref Oğuz ise, “Afganlar olmasa sığırlarımızı otlatamayacağız.” diyerek yaşanan çarpık duruma  dikkat çekti.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir