Pazartesi, Nisan 15, 2024

Yas kararına uymayan büyükelçiliklere nota verildi

Gazze'deki hastane katliamının ardından Türkiye'nin ilan ettiği üç günlük yas kararı, yabancı temsilciliklere nota ile duyuruldu. Almanya, İtalya, İsveç, Birleşik Krallık ve Rusya'nın Ankara'daki Büyükelçilikleri bayraklarını indirmedi.

Dışişleri Bakanlığı, 18 Ekim 2023 tarihinde Türkiye’deki yabancı misyonlara gönderdiği bir nota ile, İsrail’in sivillere yönelik saldırılarına tepki olarak ilan edilen üç günlük milli yas sürecini duyurdu. Bu milli yas kapsamında, Türkiye’de ve Türkiye’nin dış temsilciliklerinde bulunan bayraklar, 21 Ekim 2023 Cumartesi günü gün batımına kadar yarıya indirilecek.

Ancak, Almanya, İtalya, İsveç, Birleşik Krallık ve Rusya’nın Ankara’daki Büyükelçilikleri bayraklarını yarıya indirmedi. ABD’nin Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleri ise bayrağını yarıya indirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın nota metni, İsrail’in 17 Ekim 2023 tarihinde Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne saldırısı sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan Filistinlilerin acılarını paylaşmak amacıyla Türkiye’de ilan edilen milli yası ve bayrakların yarıya indirilmesini içeriyor.

Diplomatik nezaket gereği, Türkiye’deki temsilciliklerden doğrudan bayrakların yarıya indirilmesinin talep edilmemesi dikkat çekiyor.

Bazı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de bayraklarını yarıya indirmedi. AB Türkiye Delegasyonu, Türk bayrağını yarıya çekti, ancak AB bayrağını gönderde tuttu.

Almanya, İtalya, İsveç, Polonya, Yunanistan ve Slovakya da bayraklarını yarıya indirmedi. Aynı şekilde, Birleşik Krallık, Rusya ve Pakistan’ın Ankara Büyükelçilikleri de bayraklarını yarıya çekmedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, sosyal medya hesabından İsrail’in saldırısının ardından Türk halkı ve dünya ile dayanışma mesajı paylaştı. Ancak, ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ziyareti sırasında “Saldırıyı diğer taraf yapmış gibi görünüyor” açıklamasında bulunarak İsrail’i savunmuştu.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir