Pazartesi, Nisan 15, 2024

Kanal D’nin reyting rekortmeni olmaya aday dizisi Dilek Taşı’nın gerçek hikayesi!

Gazeteci-müzisyen Sina Koloğlu, 12 Eylül hikâyesi anlatacak Dilek Taşı dizisinin senaristi Can Sinan ile gerçekleştirdiği görüşmeyi aktardı.

“Dilek Taşı Kanal D’nin bu sezon flaş dizisi. Bir 12 Eylül hikâyesi. Az sayıda ‘siyasi içerikli’ dizi yapılır ekranda.

Ahmet Hakan ‘medyada solun egemenliği bitti’ dedi, Yılmaz Güney’i hedef aldı

Özel bir durumu var bu dizi hikâyesinin. Senaryoyu yazan Can Sinan’ın babası 68 kuşağının köşe başlarını yaşamış, bir devrimci. Anılarını ‘Yaşadım Diyebilmek’ kitabında topladı. Ve bir önemli ayrıntı, Can Sinan’a sordum; Aras Rona (Teoman Kumbaracıbaşı) reklamcı ve Şahin Tekgündüz ülkenin önemli reklamcılarından da biri. Hani reklama dair ilk adımları atan kuşaktan.

İlyas Salman’dan çok konuşulacak Yılmaz Güney açıklaması: Haluk Kırcı güzelleyen sağcıdan farkımız olsun

“Dizideki reklam şirketi babamın”

Çocukluk ve gençlik yılları reklamcılarla geçmiş Can Sinan’ın. Ankara’da Maya Matbaası, İstanbul’da Ada Ajans, Merkez Ajans ve Par Ajans. ‘Dizideki ajansımızın adı da babamın kurucusu olduğu Par Ajans. Aras Rona karakterinin reklamcı oluşu bir tesadüf değil. Babamın yazdığı ‘Yaşadım Diyebilmek’ kitabının diziyi yazarken büyük etkisi oldu’ diyor.

Yılmaz Güney tartışmasına Fatih Altaylı ve Nagehan Alçı da katıldı: Saldırı kampanyasının sebebi Kürt olması

“Yılmaz Güney benzer bir hapishanede kalmış”

Yılmaz Güney ayrıntısı epey konuşuldu ilk bölüm. ‘Bizim hayal ürünü olarak kurduğumuz cezaevine çok benzer bir yerde mahkummuş. Yine o dönemde yaşayan insanların anlattıklarına ve yazılanlara göre, tutuklularla da yakından ilgilenirmiş. O yüzden, Mustafa kızına kavuşmak için uğraşırken ona yardımcı olması için, Yılmaz karakterini kullandık.’

Figen’in anlattıkları gerçek mi?

Hikâyeyi bize Figen (#HazalSubaşı) anlatıyor. ‘Anlatılanlar gerçekte yaşandı mı?’ diye sordum. ‘Figen’in yaşadıklarında gerçeklik payı var. Ama daha çok kurgusal demeliyim’ diyor Sinan.

Ahmet Çakar’ın Beyaz TV’den aldığı maaş belli oldu

“Bademci çok araştırdı”

Salih Bademci farklı rollerin ruhunu veren özel oyunculardan biri. Can Sinan şöyle anlatıyor; ‘Hazırlanırken mutlaka kendine has, kendine özgü metotları vardır.

Bol bol araştırma yaptığını da biliyorum. Biz de Mustafa karakterini analiz etmek için, defalarca konuştuk. Ama temelde söyleyebileceğim, o kadar yetenekli bir aktör ki, her rolün altından rahatlıkla kalkabilir. Ben de kendisiyle çalıştığım için çok mutluyum.”

Dilek Taşı dizisinin oyuncuları kimler? İşte Dilek Taşı dizisinin konusu

DİLEK TAŞI OYUNCULARI

Salih Bademci, Hazal Subaşı ve Ozan Dolunay’ın başrollerinde yer aldığı dizinin oyuncu kadrosunda ise Elif Doğan, Perihan Savaş, Özge Özberk, Teoman Kumbaracıbaşı, Çiçek Dilligil, Engin Yüksel, Afra Karagöz, Lena Naz Kalaycı ve Ömer Toprak Yılmaz gibi birbirinden başarılı isimler rol alıyor.

Dilek Taşı dizisinin oyuncuları kimler? İşte Dilek Taşı dizisinin konusu - 2

DİLEK TAŞI DİZİSİNİN KONUSU

Dilek Taşı, 1980’li yılların İstanbul’unda geçen bir dram hikayesini konu alıyor. 1987 yılında başlayan hikayede yer alan Aras Rona ve Rüçhan Rona, oldukça varlıklı bir ailenin üyeleridir. Figen Kutlu, ailesiyle birlikte Rona ailesinin malikanesinde yaşamaktadır. İdam cezasıyla yargılanan Mustafa’nın eşi öldüğü için Çocuk Esirgeme Kurumu’na verilen kızı Cemre’yi Rona ailesi evlatlık olarak kabul etmek zorunda kalır.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir