Çarşamba, Ocak 17, 2024

Gazeteci Erdem’den yeni Anayasa iddiası: “İktidar, ‘Halkın çoğunluğu Müslüman’ ibaresinin geçmesini isteyecek”

Flash TV’de Serbest Kürsü programında konuşan gazeteci Ali Kemal Erdem, iktidarın yeni Anayasa’da “Türkiye halkının çoğunluğu Müslüman olan laik bir ülkedir” şeklinde bir ifadenin geçmesini isteyeceğini öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’daki G20 Liderler Zirvesi’nin ardından uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada TBMM’nin açılmasının ardından Cumhur İttifakı olarak yeni Anayasa için çalışmalara yoğunlaşacaklarını söyledi.

Erdoğan’ın bu açıklamaları Flash Haber TV’de dün akşam Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Serbest Kürsü programında da gündemdeydi.

 

Program konukları arasında yer alan Gazeteci Ali Kemal Erdem, iktidar kanadında planlanan Anayasa değişikliğine dair bir iddiada bulunarak asıl hedefin Anayasa’ya Müslüman veya İslam ibaresinin girmesi olduğunu öne sürerek, “Bu sefer Anayasa’da şu ifadenin geçmesini isteyecekler: Türkiye halkının çoğunluğu Müslüman olan laik bir ülkedir” iddiasında bulundu.

Taleplere itiraz halinde Anayasa’daki o ifadeyi gösterecekler

Bu ifadenin Anayasa’ya girmesi durumunda şöyle bir sonucu olacağını öne süren Erdem, “İleriki talepler gündeme geldiğinde ‘Bak Anayasa’da da geçiyor. Halkın çoğunluğu Müslüman. Müslümanlığın gerekleri var. Muhtemelen asıl o kelimenin girmesi isteniyor” iddiasında bulundu.

İslami kesimin geçmişten beri talebi

İslami kesim geçmişten beri Müslüman veya İslamiyet kelimesinin Anayasa’da geçmesini istediğini öne süren Erdem, iddialarını “Geçtikten sonra sen yarın bir şeye itiraz ettin “Ya bak kardeşim Anayasa’da yazıyor. Halkın çoğunluğu Müslüman diyor. Müslümanlığın ilkeleri de ortada” diyerek bitirdi.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir