Cumartesi, Nisan 20, 2024

Erdoğan’ın seçimden sonra unuttuğu vaadi!

Seçim vaadi olarak mülakatı kaldıracağını söyleyen Erdoğan'ın sözünü tutması çağrısı yapan CHP'li Sarı, "AKP iktidarı sözünü tutmalı ve seçim öncesi verdiği söz olan mülakat belasını hemen kaldırmalıdır." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin seçim öncesi verdiği kamu işe alımlarında mülakatın kaldırılacağı sözünü tutmadığını açıkladı. Sarı, AKP’nin seçim vaatlerine rağmen mülakat uygulamasının devam ettiğini belirtti ve bu durumu “sözünü tutma” olarak nitelendirdi.

Sarı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Seçim öncesinde AKP’nin vaatlerinden biri de kamudaki işe alımlarda mülakat uygulamasının kaldırılması ve KPSS puanına göre atama yapılmasıydı. Ancak seçime yakın bir tarihte dönemin Milli Eğitim Bakanı da, öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılacağını söylemişti. Maalesef, mülakatlar hala devam ediyor. Mülakatı kaldırma sözü yalan oldu ve kaldırılacağı da gözükmüyor. AKP iktidardan gitmedikçe torpil, adam kayırma, eş, dost, akraba işe yerleştirme dönemi de sona ermeyecek. Sözü ver oyu al ama bir de sözünü tutma. AKP’nin yalan siyaseti budur.”

Sarı, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi verdiği vaadi hatırlatarak, AKP Seçim Beyannamesi’nde kamu görevine ilk defa yapılacak atamalarda mülakat usulünün kaldırılacağına dair açıklamalara dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in MEB’in mülakatla personel alımına devam edeceğini açıklamasına da tepki gösterdi.

Sarı, gençlerin çalışma hayatına başlamak için sınavlardaki başarılarına güvendiğini ve bu başarılarıyla umutla geleceğe baktığını söyledi. Ancak mülakat uygulamasının bu umutları gölgelediğini ve liyakatsizlerin işe alınmasına yol açtığını vurguladı. Sarı, sözlerini şöyle tamamladı: “KPSS’ye giren gençlerimiz aldıkları puan kadar kamuda işe yerleştirilmelidir. AKP iktidarı verdiği sözü tutmalı ve seçim öncesi verdiği mülakat uygulamasını hemen kaldırmalıdır.”

Ne olmuştu?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, HaberTürk yayınında öğretmen alımında mülakatların devam edeceğini ancak uygulanış biçiminin değiştirileceğini açıkladı.

“Cumhurbaşkanının seçim beyannamelerinden birinde ‘mülakat kaldırılacak’ sözü vardı” sorusu üzerine Tekin, “Tam olarak öyle değil. Cumhurbaşkanımız mülakatların uygulanış biçimiyle ilgili rahatsızlığını dile getirdi. Biz de mülakatları, mülakat gibi yapmaya karar verdik.” dedi.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir