Dr. Pati Kliniği’nden Veteriner Mustafa Altunışık detayları anlattı: Kış mevsiminde evcil hayvan bakımı

Evcil hayvanlar soğuk havalardan insanlara göre daha fazla etkilenir. Onlara kış ayları için sıcak bir ortam yaratmak da bu etkileri azaltmaya yardımcı olur. Sıcak tutacak kedi veya köpek malzemeleri edinmek, mamalarını eksik etmemek, tüy bakımlarını her zamankinden daha özenli yapmanız gerekmektedir. Dr. Pati Veteriner Kliniği'nden Veteriner Hekim Mustafa Altunışık detayları anlattı.

Kış ayları geldiğinde evcil hayvanların özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Bu konuda sadece soğuk havada dışarı çıkarılmaları değil, evdeki ısıda değişiklik olmasına da değinmek gerekir. Dr. Pati Veteriner Kliniği’nden Veteriner Hekim Mustafa Altunışık kritik bilgiler verdi.
Çünkü hayvanlar ısı değişimlerinden çok kolay etkilenebilmektedir. Kediler ve köpekler soğuk havadan dolayı üşütebilir, boğaz enfeksiyonlarına yakalanabilir, halsiz düşebilirler, tıpkı insanlarda olduğu gibi nezle ve grip gibi kış hastalıklarına yakalanabilirler. Özellikle sıcak bir evden, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkartılan köpeklerin ve bazı kedilerin uzun süre dışarıda kalmamasına da dikkat edilmelidir. Kuş kafeslerinin de korunaklı bir ortamda olması sağlanmalıdır.

Kedi, Köpek veya Kuşun Evdeki Yerini Değiştirin

  Bazı evcil hayvan sahipleri kedilerinin veya köpeklerinin dinlenme alanı için kapalı bir balkon ya da evin boş bir odasını tercih edebilmektedir. Fakat ısıtmanın olmadığı, zemin döşemesinin yetersiz kaldığı balkon gibi bir alan kapalı dahi olsa özellikle kış mevsiminde evcil hayvanlar için uygun bir ortam değildir. Buna ek olarak ısıtmanın yetersiz olduğu boş bir oda da buna dahildir. Evcil hayvanınızın yatağı en az 22 derece bir oda sıcaklığında ve yalıtımlı bir zemin üzerinde olmalıdır. Mama ve su kapları da yine böyle bir ortamda bulundurulmalıdır. Çünkü soğumuş olan su kedi ya da köpeklerde boğaz enfeksiyonlarına sebebiyet verebilmektedir.

  Kuş kafeslerin de evin korunaklı bir köşesinde yer almalıdır. Çünkü kuşlar da diğer evcil hayvanlar gibi ısı değişimlerinden kolayca etkilenebilmektedir. Özellikle soğuk havalarda kafesin bir bölümünü örtmek kuşun sağlığını korumanız açısından faydalı olur.

En çok okunanlar