Pazartesi, Nisan 15, 2024

Sivas Katliamı davasında zamanaşımı kararına kim nasıl tepki gösterdi?

Firari üç sanık hakkında süren Sivas Katliamı davasında Cumhuriyet savcısı, 30 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle davanın düşürülmesini talep etmişti. Mahkeme, savcının mütalaasını kabul etti. Firari sanıkların yargılandığı son dava da düştü.

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde yaşanan Sivas Katliamı davasında duruşma savcısı, zamanaşımının uygulanmasını ve davanın düşmesini istedi. Mütalaanın ardından ara veren mahkeme heyeti, davanın zamanaşımından düşmesine karar verdi.

Davayı takip edenler, Sivas Madımak katliamı davasında zaman aşımı kararını adliye içinde oturma eylemi yaparak protesto etti. Polis, adliye önünde Alevi kurumlarının basın açıklaması yapmasına ise izin vermedi. Grup, Adliye önünde “Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlar” sloganları attı.

Karara tepkiler

Kılıçdaroğlu: Buna karar denmez, olsa olsa suç ortaklığıdır!

Mahkemenin verdiği zamanaşımı kararına başta siyasiler olmak üzere çeşitli kesimlerden tepki geldi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı, “İnsanlık suçunun zaman aşımı olmaz. Bu karar adalet için Türk Milleti adına değil, tek bir kişinin isteği doğrultusunda verilmiştir. Buna karar denmez, olsa olsa suç ortaklığıdır!” paylaşımı ile tepki gösterdi.

 

Zeynep Altıok Akatlı: Tarih tekerrürden ibaret

Sivas Katliamı’nda katledilen Şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı, “Elbette karar zaman aşımı. “Sırada CB kutlaması “hayırlı olsun”, içerde kalan müebbetlik katillerin salıverilmesi var. Tabi “gazanız mubarek olsun” diyecekler de olacaktır. Tarih tekerrürden ibaret çünkü.” dedi.

 

TİP: Bu hesap yanlarına kalmayacak!

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sivas Katliamı davasındaki zamanaşımı kararına tepki gösterdi.

TİP’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sivas Katliamı Davası, Madımak’ı yakanların ve yakanları kollayanların el birliğiyle zaman aşımı gerekçe gösterilerek düşürüldü.

Bugünden sonra Saray yargısının yürütemediği süreci yürütmek, suçluların cezalandırılmasını sağlamak, Alevi yurttaşlarımıza yaşatılan ve tarihimize kara bir leke olarak geçen bu utancı temizlemek tamamen bizim elimizde. Bu hesap yanlarına kalmayacak!”

 Erdoğan, Sivas Katliamı hükümlüsü Hayrettin Gül’ü affetmişti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Madımak katliamının asli faillerinden Hayrettin Gül’ün kalan cezasını “hastalık gerekçesiyle” kaldırmıştı. Bu, Erdoğan’ın Madımak failleri için kullandığı ikinci af yetkisi oldu. Erdoğan, üç yıl önce de af yetkisini, Madımak katliamından ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Ahmet Turan Kılıç için kullanmıştı. Almanya’dan sınır dışı edilmesinin ardından 2003 yılında cezaevine giren Hayrettin Gül, Erdoğan’ın getirdiği afla Madımak katliamı nedeniyle sadece 20 yıl cezaevinde yatmış oldu.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir