Pazar, Nisan 14, 2024

Memur ve memur emeklisine yeni zam teklifi yapıldı, Memur Sen rest çekti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin ikinci zam teklifini açıkladı. 2024'te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 oldu. Yeni teklifte 2024 için birer puan artış olurken, 2025 teklifi değişmedi.

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen üçüncü kez bir araya geldi.

Bakan Işıkhan, toplantı öncesi hükümetin ikinci teklifini açıkladı.

İKİNCİ ZAM TEKLİFİ

2024’te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 oldu.

Hükümet 2024 için teklifleri birer puan artırırken, 2025 için değişikliğe gitmedi.

“OCAK AYINDA YÜZDE 43’LÜK ARTIŞ”

Bakan Işıkhan, enflasyon tahminleri dikkate alındığında 2024 Ocak’ta yüzde 43’lük artış öngörüldüğünü, 2024’ün ikinci 6 aylık zammıyla birlikte kümülatif olarak artış oranının yüzde 57’yi bulacağını söyledi.

“3600 EK GÖSTERGE İÇİN ÇALIŞMA YAPACAĞIZ”

Bakan Işıkhan teklif öncesindeki konuşmasında şunları söyledi:

“Sadece mali haklar değil, sosyal haklara ilişkin çok sayıda teklif maddesi bulunmaktadır. Bugün müzakerelerle geldiğimiz nokta üzerinde uzlaşacağımız çok sayıda maddemiz bulunduğunu göstermektedir. Birinci dereceye ulaşan tüm kamu görevlilere 3600 ek gösterge için yetkili konfederasyonla birlikte çalışma yapacağız. Belirli şartlarda disiplin affı çalışması yapacağız. Görevde yükselme sınavlarının belli süre ve düzenli aralıklarla yapılması için çalışmaları sürdüreceğiz. Hac izni verilmesi konusu, TOKİ konutlarında evi olmayanlara öncelik verilmesi konusunda paydaşlarımızla yakın istişare içinde bulunacağız.”

MEMUR-SEN: ANLAŞILMADIĞIMIZ ANLAMINA GELİYOR

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan toplantının ardından bakanlık önünde açıklama yaptı. Hükümetin ikinci teklifini değerlendiren Yalçın, şunları söyledi:

“Bugün ikinci teklif ifade edildi. Toplu sözleşmenin tekliflerinin sunuluşunun 24’üncü, müzakere sürecinin 17’nci günü. Gelen teklife baktığımızda 15 artı 10, 6 artı 5. Bir önceki tekliften iki puan üstüne çıkılmış olması kamu görevlilerin beklentilerinin ve bizim teklifimizin anlaşılmadığını, bizim anlaşılmadığımızı gösteriyor. Bu açıdan öncelikle hayretlerimi ifade ediyorum.

“KAPI GİBİ YÜZDE 33 DURURKEN”

Merkez Bankası’nın 2024 yılı enflasyon hedefini kapı gibi yüzde 33 olarak ortada dururken, tekliflerin 23’lü, 25’li rakamlarda geziyor olması, ikinci yıla herhangi bir cümle kurmadan, ikinci teklifin açıklanıyor olması hakikaten anlaşılabilir değil. Bu masanın çözüm masası olduğuna biz her zaman inandık ve ona göre mücadele ettik. Bugün ikinci teklif ifade edilirken, sosyal haklara ilişkin birinci derece 3600 ek gösterge, disiplin affı, görevde unvan değişikliği, mobbing izleme kurulu, TOKİ konutlarında kamu görevlilerine öncelik verilmesi gibi sosyal haklara ilişkin de cümle kurulmuş olması sadece masanın iyimser tarafı burası diyorum.

“ZAMANIN DARALDIĞI BİR ZEMİNDEYİZ”

Hizmet kollarında bu kadar süre geçmesine rağmen daha yeni başlayabildik. Birkaç hizmet kolunu görüşebildik, diğer hizmet kolları önümüzde duruyor. Bu açıdan masanın hiç kesintisiz işlemesine ihtiyaç var, çünkü zamanın daraldığı bir zemindeyiz. Hem masayı işletmeli hem de bu teklifleri bir an önce ciddi rakamlar olacak şekilde yeniden getirmeli. Bu masada refah payı gündemi görmezden gelinmemeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim beyannamesinde 2023-2024 yıllarını kastederek, büyüme oranını dikkate alarak ‘kamu görevlilerine refah payı vereceğiz’ vaadi, seçim beyannamesi kapı gibi duruyor. Masada 1650 TL talebimizle ilgili hüküm henüz konuşulmadı. Kiralarla ilgili cümle henüz kurulmadı. 8077 TL’nin emekli keseneklerine sayılması, emeklilerin durumunun düzeltilmesine ilişkin henüz masada henüz bir cümle yok.

“DOĞRU DÜZGÜN BİR TEKLİFLE GELİNMESİNİ BURADAN İFADE EDİYORUZ”

Masayı sonuna kadar işleteceğiz, biz çözüm tarafıyız. Masada sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz. Bu tekliflerin yeniden gözden geçirilmesini, doğru düzgün ciddi teklifle gelinmesini buradan ifade ediyoruz. Refah payının olmadığı, demin ifade ettiğim başlıkların olmadığı rakamların yüzde 23’ten 25’e çıkarılarak, ikinci teklif diye sunulduğu bu zeminde konuşulacak çok fazla bir şey yok. Ama biz masanın çözüm gücüne inanıyoruz çünkü kamu görevlilerinin beklentileri buraya bağlı. Biz şu anı konuşmuyoruz, 2024- 2025’in toplu sözleşmesini yapıyoruz. Onun için önümüzdeki süreçte kamu görevlilerinin, memur emeklilerinin mağdur olmaması açısından bu masa çözüm kapasitesini artırmalı. Bunun yolu da Maliye’den, Çalışma Bakanımızdan, Kamu İşveren Heyeti’nden geçiyor. Onun için Kamu İşveren Heyeti’ni bir an önce bu konuda yeniden değerlendirme yapmaya davet ediyorum.”

“SENDİKA NASIL ADIM ATARSA ONLARI ATACAĞIZ”

Yalçın, tekliflerinin kabul edilmemesi halinde nasıl bir adım atacakları yönündeki soru üzerine “Biz sendikayız, bir sendika nasıl adım atarsa onları atacağız. Dolayısıyla biz burada iyi niyetle bu masadayız. Çözüm için zorluyoruz, umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik. Hep umudumuzu koruduk” diye yanıt verdi.

İLK ZAM TEKLİFİ NEYDİ?

Hükümet ilk zam teklifini 14 Ağustos’ta açıklamıştı. Buna göre, 2024’te ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 oldu.

Memur-Sen, teklifin yetersiz olduğunu belirterek rakamın revize edilmesini talep etmişti.

GÖRÜŞME SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Yine anlaşma sağlanmaması durumunda 22 Ağustos’ta yeni teklif masaya gelecek. Tarafların bu tarihte de anlaşamaması durumunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na başvurulacak. Bu aşamada kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

MEMURLAR NE İSTİYOR?

Memur-Sen, 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti.

Konfederasyon, 2025 için ise 6’şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.

Kira desteği, bayram ikramiyesi ve memura yapılan seyyanen zammın emekliye de yansıtılması talepler arasındaydı.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir