Pazar, Nisan 14, 2024

İngiliz turistler için Türkiye ‘cennet ülke’

İngiltere merkezli Jet2holidays adındaki turizm şirketi, hizmet verdikleri noktalar arasında son beş yıl içinde en hızlı büyüyen turizm merkezinin Türkiye olduğunu açıkladı. Turistler kur farkı sayesinde Türkiye'de ucuz tatil yapıyor.

Tur operatörü şirket, 2018 yılından beri Türkiye’ye uçuş programlarının yüzde 200 arttığını belirtti.

Paket tatil programları da satan şirket, uçuş sıklığının artması, mevsimlerin süresinin uzaması ve 2019 yılında İzmir’in yeni durak olarak eklenmesinin talebi artırdığını aktardı.

İngiltere medyasında yer alan habere göre fiyatların uygun olması, yıl boyunca güneşli bir ülke olması ve doğal güzellikleri Türkiye’yi cazip bir turizm merkezi haline getiriyor.

Şirkete göre Türkiye’yi en çok çiftler ve aileler tercih ediyor.

Jet2holidays, 2.000 kişiyle gerçekleştirdiği ankette, İngiltere’deki turistlerin en çok hava ve iklim nedeniyle Türkiye’yi tercih ettiğini ortaya koydu.

Anketi yanıtlayanlara göre Türkiye ile ilgili en iyi beş şey şöyle:

 • Hava ve iklim
  Tarih ve kültür
  Uygun fiyata ürünler
  Yemek
  Sahil

Turistlerin Türkiye’de yapmayı en çok sevdiği şeyler ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Türk mutfağının tadını çıkarmak
  Efes antik kentini ziyaret etmek
  Roma döneminden kalma mozaikleri görmek
  Geleneksel baharat çarşılarını ziyaret etmek
  Hamama gitmek

İngiltere’den gelen turistlerin en çok sevdiği beş Türk yemeği şu şekilde:

 • Baklava
  Lokum
  Döner
  Şiş kebap
  Köfte

Jet2holidays şirketinin sözcüsü basına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en hızlı büyüyen tatil merkezi olması dolayısıyla turistlerin tercihlerini neden bu yönde yaptıklarını ölçümlemek istediklerini dile getirdi.

Ankete katılanların yüzde 26’sı yakınlarından duyduğu için Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini, yüzde 21’i ise uygun fiyatlar nedeniyle Türkiye’yi seçtiğini söyledi.

Şirketin sorularını yanıtlayanların yüzde 53’ü Türkiye’nin dünyadaki en iyi tarih ve kültür mirasına sahip olduğunu, yüzde 44’ü ise en iyi sahillerin Türkiye’de olduğunu dile getirdi.

Ancak Jet2holidays’in OnePoll adındaki anket şirketi aracılığıyla düzenlediği araştırmaya göre katılımcıların sadece yüzde 44’ü başkentin Ankara olduğunu bilebildi.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir