Zeytin için karar vakti: Ya değişecek ya iptal olacak

Nefesler tutuldu, gözler saat 16.00'da toplanacak Sanayi Komisyonuna çevrildi. Ya değişecek ya iptal edilecek.

Hükümetin, Zeytin Koruma Yasasının omurgasını oluşturan 20.maddede yapmak istediği değişiklikler kamuoyunda büyük tepki görünce Ak Parti, ÜretimZeytinde karar günü: Ya değişecek ya iptal olacak
Reform Paketindeki bu maddeyi geçen hafta Sanayi Komisyonuna çekme kararı almıştı.

TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü haftasonuna kadar üretici, sanayici, belediye başkanları ve muhtarlarla bir dizi görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin ardından Sanayi Komisyonu bugün saat 16.00’da toplanma kararı aldı. Edinilen bilgiye göre bugünkü toplantıda Üretim Reform Paketinin ikinci maddesini oluşturan zeytin düzenlemesi ya kamuoyundan gelen tepkiler üzerine değiştirilecek. Ya da tasarıdan tümden çıkarılacak. Böylece de Ak Parti hükümetleri döneminde daha önce 6 kez Meclise getirilen ve reddedilen zeytin değişikliği, yedinci kez reddedilmiş olacak.

OMURGA ‘ANCAK’ İLE KIRILIYOR

20.madde zeytinliklerin korunmasına dair yasanın omurgası olarak kabul ediliyor. Omurganın ‘ancak’ ile kırıldığı; kamu yararı kararı alınması durumunda zeytinliklerde çimento fabrikası, maden dahil; konut, konaklama tesisi ve turistik tesis hariç, her türlü yatırıma hatta organize sanayi bölgesine bile izin verileceği iddia ediliyor.

KARAR VALİYE BIRAKILIYOR

Zeytin üreticileri, sivil toplum örgütleri Koruma Kurulunun zeytinlikleri korumasının mümkün olmadığını savunuyor. Vali başkanlığında kurulan ve ağırlığını valiye bağlı bürokratların oluşturduğu bir kuruldan, bakanlıkların maden, sanayi yatırım taleplerine itiraz edilemeyeceği iddia ediliyor.
Vali başkanlığındaki kurulun ilk olarak yatırım talebini değerlendirip, Tarım Bakanlığına sunacağı; bakanlığında da bu yetkisini valilere devredebileceği anımsatılıyor. Dolayısıyla da “İlk sözü de son sözü de siyasi atamayla göreve getirilen vali söyleyecekken, zeytinliklerin katledilmemesi mümkün değil” deniyor.

ÖLÜM FERMANI

STK’ler düzenlemenin zeytinin ölüm fermanı olduğunu, 115 milyon ağacın kesilmesine yol açağını belirterek, “8 bin yıldan beri Anadolu’da olan bu ağaç insanların yaşam biçimidir, düğünüdür, derneğidir, sünnetidir. Zeytinler yok olursa doğrudan ve dolaylı olarak on milyon insan, bu topraklardan kopmak zorunda kalabilir” uyarısı yapıyor.

Son Haberler