Pazar / 12 Temmuz 2020

Zarrab davasını izleyen CHP’li Aksünger: Süreç kötüye gidiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Halkbank avukatlarının tavrına dikkat çekti, "Süreç kötüye gidiyor" uyarısında bulundu.

206,912BeğenenlerBeğen
8,622TakipçilerTakip Et

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, ABD’de süren Rıza Sarraf’ın tanık Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın sanık olduğu davayı “Türkiye’nin aleyhine işleyen bir süreç” diye nitelendirdi ve “Bu süreç kötü bir yere gidiyor” diye uyardı. Halkbank’ın avukatlarının iddiaları yalanlamadığını dikkat çeken Aksünger, ‘halkın bedel ödememesi için’ erken seçime gidilmesini teklif etti.

New York’ta tutuklu olarak yargılanan Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla ve suçunu kabul ederek tanık konumuna geçen Rıza Sarraf davasını izleyen Erdal Aksünger, davaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘BURANIN ADALET SİSTEMİNE GÜVENİYOR OLMAMIZ ACI’

Daha önce Türkiye’deki yargı sürecini yakından izleyen ve 4 bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi için açılan Meclis Soruşturma Komisyonu’nda da yer alan Aksünger, “Bu davanın Türkiye’yi, Türk halkını çok yakından ilgilendirmesi bence çok önemli; ama, bizim buraya, bu adalet sistemine güveniyor durumunda olmamız da bence acı konulardan bir tanesi” dedi ve ekledi:
“Meclis Soruşturma Komisyonu’na gelen dosyanın içinde de vardı. Orada, Sarraf’ın aslında ne kadar sakıncalı bir adam olduğu anlatılıyor, uyarlıyordu. Bugün de, bu davanın buradaki sürecine baktığımız zaman, Türkiye’nin aleyhine işleyen bir süreç gibi görünüyor. En üzücü tarafı da burası bence: Türkiye’nin kurumlarının zarar görmesi çok ciddi.”

‘HALK BANKASI’NIN AVUKATLARI RÜŞVETİ KABUL ETTİ

Sarraf’n itiraflara başladığına değinen Aksünger, “Bu itiraflara başlarken en ilginç olan tarafı bence şu oldu; Hakan Atilla’nın Halk Bankası tarafından tutulmuş avukatları da bu suçu kabul ettiler. En ilginç boyutu bu bence. Halk Bankası’nın avukatlarının yaklaşımları çok ilginçti. Çünkü ‘evet böyle bir olay gerçekleşmiştir. Ama bunu bizim müvekkilimiz değil, Süleyman Aslan ile ona rüşvet veren Rıza Sarraf yapmıştır’ tarzında yaklaşımla müvekkillerini savunmaya çalıştılar. Bu süreç kötü bir yere gidiyor” dedi.

‘TEKRAR KOMİSYON KURULMASI ŞARTTIR’

Aksünger dava jürisine gösterilen uzun bir isim listesi olduğunu da belirterek, “Kişilerin ve kurumların adların içinde bulunduğu bu listedekiler tanık yada sanık sıfatında olacak kişiler değiller ama, jüriye şu söyleniyor. ‘Bunlardan herhangi birini tanıyorsanız jüri üyeliği yapamazsınız; taraf olduğunuz düşünülebilir’ diye” dedi. Aksünger hükümete erken seçim çağrısında bulundu; “Bir soruşturma komisyonu tekrar kurulması şarttır. Ama bu Meclis’teki iç tüzükle kurulacak olan soruşturma komisyonunun 15 üyesinden 9 tanesinin, iktidar partisinden, hükümetten olacağını düşünürsek pek de bir yere gideceğini zannetmiyorum. Bence olacak en doğru şey, bu hükümetin bu bedeli halka ödetmemesi için bir erken seçime hızlı bir şekilde gidilmesidir.”

AKP’nin ucuz hamlesinin ardından Yunanistan böyle tehdit etti: Biz de Atatürk Müzesi’ni dönüştürmeliyiz

"Selanik'teki Atatürk Müzesi'nin (Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev) 'Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine' dönüştürmeliyiz"

Saray konserlerinin ardından Şahan’dan çağrı!

Karantina dönemi sonrasında paylaştığı tatil videoları ile takipçilerinin karşısına çıkan Şahan Gökbakar, bu defa tiyatro emekçileri için bir paylaşımda bulundu. İletişim Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı "İstanbul Yeditepe Konserleri"nde boy gösteren sanatçıların ardından Gökbakar, aynı desteğin tiyatro sanatçılarına da verilmesi gerektiğini belirtti.

‘Ne Ayasofya, ne 15 Temmuz AKP’nin kaçınılmaz düşüşünü önleyemez’

Muhalif ekonomist yazar Mustafa Sönmez'den yeni Ayasofya tweeti.

Güvenlik soruşturması nedir, ne değildir?

İktidar kendisine ve dolayısıyla düzene muhalif kim var, nerededir, ne iş yapar, Emniyet, valilik, MİT ve gayri-resmi kurum ve oluşumlar üzerinden öğreniyor, bunları kayıt...

Ve Rusya Ayasofya boykotuna başlıyor: Müze statüsü iade edilmedikçe Türkiye’ye gitmeyin

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararına tepki gösteren Rusya’nın Komünistleri Partisi, yurttaşlara Türkiye’ye seyahat etmeme çağrısı yaptı.
206,912BeğenenlerBeğen
8,622TakipçilerTakip Et