”Zafer, Uzel Makina İşçilerine çok yakışacak…”

Mehrali Yücedağ'ın Uzel Makina İşçileri'nin direnişini kaleme aldı

201,488BeğenenlerBeğen
8,791TakipçilerTakip Et

“Biz Direniş Çadırındayken onlar yalılarında, plazalarındaki ofislerinde rahat edemeyecek”, diyor Uzel Makina İşçileri. Ve devam ediyorlar “hakkımızı verirler, sonrasında Uzel Makina arazisine ne yapacaklarsa yapsınlar.” Kararlılar “Biz varken kimse Uzel Makina arazisi üzerinde hesap yapmasın.”

Uzel Makina Fabrikası parababalarının finansal oyunları, onlarla işbirliği içerisinde olan bazı siyasi çevrelerin rant hesapları, Uzel ailesi içerisindeki yaşananlar sonucu iflasa sürüklendi.
Uzel Makina İşçileri 13 yıldır yasal tazminat ve beş aylık ücret hakkını arıyor.
İşçiler 11 yıl boyunca üyesi olduğu sendikaları tarafından oyalandı. Mahkeme süreci, arazi satılacak bekleyin. Mahkeme süreci de uzadıkça uzadı. Oysa bu süreçte işçiler, hakları için fiili olarak mücadele etmiş olsa çoktan haklarını almıştı. Sendikaları işçilerin haklarını aramasını engelledi. Bu sendika, tarihî ihanetle dolu olan Türk Metal Sendikasıdır. Tartışmayalım.

İşçiler, iki yıldır Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde mücadele ediyorlar. İşkolunda olmayan bir sendikanın Uzel Makina İşçilerinin mücadelesini sahiplenmesini tartışalım, konuşalım sorgulayalım. Tartışalım, konuşalım, sorgulayalım ki Nakliyat-İş Sendikası gibi sendikaların sayısı artsın.

Uzel Makina İşçileri Sendikalarının kendilerine ihanetine karşı 11 yıl sonra yeniden fiili mücadeleye başladı. Örneği yok. 11 yıl sonra 10 işçinin öncülüğünde 200’ün üzerinde işçi biraraya geldi. Hakları gasp edilen işçilere örnek oldular.

Haklarını gasp ettirecek değillerdi ya. Ömürlerinin 10-20-30 yılını vermişler. Fabrika kapanıp işsizlik-pahalılık cehennemine atıldıktan sonra kimi emekli olmuş kimi farklı işyerlerinde çalışmaya devam etmiş.

13 yıl geçmiş. Bu sürede dede olmuş bir çoğu. Eşinden ayrılanda, çocuğunu okulda alanda olmuş.

En acısı, işsiz kalanlar, yaşadıkları ekonomik sorunlar nedeni ile intihar edenler de olmuş. İşçilerin anlatacak çok hikayesi var.

Uzel Makina İşçileri ne istiyor? Yasal tazminat hakkını ve 5 aylık ücretini. Bu kadar açık. Elbette ki tek dertleri sadece para değil. Bir onur meselesi olmuş, mücadele.
İşçilerin hakları kolay kolay verilmez, mücadele gerekiyor. Onlarda mücadele ediyorlar.
Uzel Makina İşçileri, İstanbul Bakırköy, Şirinevler, Beşiktaş, Eyüp’te meydan meydan eylem yaptılar. Vera Varlık ofisi, Uzel ailesinin yalısı önlerini eylem alanına çevirdiler. Türk Metal Sendikasının dokunulmazlığına dokundular. Türk Metal’in Ankarada Genel Merkezinin, İstabulda şubesi önüne siyah çelenk koydular.

Yani bir tarafta parababalarına karşı mücadele ederken bir taraftanda sarı sendikacılığa karşı da mücadeleyi sürdürüyorlar.

Belki bilinmez, Uzel Makina İşçileri 1977 yılı 1 Mayıs katliamında 3 işçi arkadaşını kaybetti. Sadece bu değil, Şanlı 15-16 Haziran Direnişinin kalesiydi. İşçiler, Uzel Makina önünde toplanıp yürüyüşe geçmiş, DİSK o dönem kapatılamamıştı.
100 günün üzerindedir Uzel Makina önünde bir direniş çadırı var. İşçiler geceli gündüzlü nöbet tutuyor.

İşçilerin talebi Uzel Makina arazisi değerinde satılsın ve işçilerin hakları ödensin.
İşçiler “çadır, haklarımız ödenir, işte o zaman kalkar” diyorlar.
Uzel Makina Fabrikasının arazisi 100 dönüm civarında ve İstanbul’un en değerli bölgesinde bulunuyor. İflas ve sonrası ihale süreci tamamen hilelerle, düzenbazlıklarla, kanunsuzluklarla, ihanetlerle dolu bir süreç yaşanıyor. İşçiler tam da bundan dolayı direniş başlatmış ve tamda bundan dolayı direniş çadırlarını fabrika önüne kurmuşlar.
Fabrika arazisinin satış sürecini anlamaya çalışalım.

Uzel Makinanın borçlarını Vera Varlık satın alıyor ve Vera Varlık en büyük alacaklı oluyor. İflas Masası tarafından ihaleye çıkartılan Uzel Makinanın arazisine 2015 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi KİPTAŞ 320 milyon lira veriyor. Ve Vera Varlık bu ihaleyi iptal ettiriyor. 2016’da mahkeme arazinin değer tespitini yaptırıyor, 793 milyon. Şu an bu gün ki değeri 2 milyarın üzerinde.

Vera Varlık’ın itirazı yerinde olmuş diyorsunuz değil mi? Yok öyle değil.
Aynı Vera Varlık 2019 Mayıs ayında yapılan ihalede arsaya 223 milyon veriyor ve ihale Vera Varlık’da kalıyor. İhaleye işçilerde, Önder Uzel de itiraz ediyor. İhale Önder Uzel’in itirazı sonucu mahkeme tarafından ihale iptal ediliyor. Mahkemenin iptal kararına karşı Vera Varlık Bölge Adliye Mahkemesine, İstinafa temyiz için başvuru yapıyor. Bu aşamada ihalenin iptali için dava açan, iptal ettiren Uzel Makinanın patronu Önder Uzel bilinmeyen pazarlıklar sonucu davadan feragat ediyor ve ihale kesinleşmiş oluyor. 2015’de 320 milyona KİPTAŞ’ın aldığı ihaleyi iptal ettiren Vera Varlık 2019’da 223 milyona 2 milyarın üzerinde değer biçilen arsanın sahibi oluyor. Bu arada Vera Varlık, yönetiminde bir değişiklik olmadan, Boğaziçi Varlık oluyor.

İşçiler tek bir şey söylüyor, adınız Uzel olur, Vera Varlık olur, Boğaziçi Varlık olur ne olursa olsun, yağma yok ücretlerimizi,tazminatlarımızı gasp ettirmeyeceğiz.
Uzel Makina İşçileri bugüne kadar ekmeği, yasal tazminatları üzerinde oynanan oyunlara, adaletsizliklere, kanunsuzluklara, ihanetlere karşı sessiz kalmadı. Nakliyat-İş öncülüğünde kararlıca mücadele ediyor.

Zafer Uzel Makina İşçilerinin olacak.
Zafer, hakları için direnen, mücedele eden Uzel Makina İşçilerine çok yakışacak…

spot_img

Gündem