Yusuf Ateş’ten iddialı çıkış: CHP Gençlik Kollarını kas gücü gören zihniyeti değiştireceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi Sancaktepe Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Ateş sorularımızı yanıtladı.

Yusuf Ateş 25 yaşında…

Uzun yıllardır CHP gençlik örgütünün yılmaz bir neferi.

Son ilçe gençlik kolları kongresinde ilçe tarihinin en yüksek oyunu alarak başkanlık koltuğunu aldı.

Kendisini yıllardır siyasete hazırlayan Ateş, yurt dışında siyaset akademilerinde de tecrübe kazandı.

Artık bilgi birikimini, Sancaktepe Gençlik Örgütü ve bir sonraki seçimde CHP’yi iktidara taşıyacak çalışmaları yapmak için kullanacak.

Cumhuriyet Halk Partisi Sancaktepe ilçe binasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu hafta grup toplantısında yaptığı tarihi konuşmanın ardından bir araya geldik.

İstanbul İl Başkanlığı’ndan gelen talimatla tarihi konuşmayı ilçedeki CHP üyeleriyle birlikte izleme hazırlığı yapan Yusuf Ateş, elde ettiği arada sorularımızı yanıtladı.

Gençliğin büyük sorunları olduğunu vurgulayan Ateş, işsizlik ve gelecek kaygısı nedeniyle kaybolan genç nüfus için neler yapılabileceğini, çizdikleri yol haritasını anlattı.

Tüm bunlara iktidarın Yeni Osmanlı’cı politikaları yüzünden girdiğimiz Orta Doğu bataklığında şehit olan 36 Türk askeri de eklendi.

Şehit olan askerlerin hemen hemen bir çoğunun genç isimler olduğuna vurgu yapan Ateş de ölümlerin tek sorumlusu olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sancaktepe Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Ateş’in sorularımıza verdiği yanıtlar şu şekilde

Hemen hemen her gün İdlib’ten acı haberler alıyoruz. Onlarca şehit ve ölen askerlerin yaşlarına baktığımızda çok genç hayatının baharında olanları görüyoruz. Bir gençlik örgütü başkanı olarak ne dersin bu acı tabloya? 

Suriye’de bu noktaya gelmemizin sorumluları AKP ve Tayyip Erdoğan… İdlib’te bizim askeri harekat yapıyor olmamız dış politikadaki en büyük yanlışlardan biri. Genç insanları kaybediyoruz. Kaybedilen şehitlerden biri de burada Mevlana Mahallesi’nde oturan bir arkadaşımız. Üzülüyoruz tabi… Mustafa Kemal “Yurtta sulh cihanda sulh” diyor. Bizim dış politikamızda referansımız bu söz olmalıdır. Dış politika daha çok diplomasi ile perde arkasında yapılan bir şeydir ama bizim Cumhurbaşkanımız muhtarlar toplantısında dış politika belirliyor.

Gençliğin yakıcı sorunlarından biri de gelecek kaygısı ve işsizlik… 
Genç işsizliğin artmasındaki en büyük neden eğitim sisteminin çöküşüdür. Her yıl yüzlerce alandan on binlerce genç üniversitelerden mezun oluyor ama iş sahası yok. Üniversite öğrencileri hayatlarına son verme noktasına geldiler.
Üniversite öğrenciler demişken intihar oranlarında da ciddi bir artış var. Üniversite öğrencisi gençlerin de bu yönde eğilim arttı… Örgütünüzün bunu engellemeye dönük hamleleri olacak mı? 
Biz gençlik örgütleri olarak elden ne gelir demeden kollektif bir çalışmayla mücadele edeceğiz. Maddi anlamda sorun yaşayan öğrencileri tespit edip partimizin belediyeleriyle temas ederek burs sağlamak planlarımız arasında. Örneğin Sancaktepe’de 100 üniversite öğrencisi olduğunu bunların 20’sinin ekonomik sorunlar yaşadığını varsayarsak bu kişileri belirleyip burs sağlamak olacak.
CHP göreceli de olsa başarılı bir yerel seçimden çıktı. Büyükşehirler iktidarın elinden alındı ve CHP’de de devam eden bir kongre süreci ve ay sonunda kurultay var. Ne dersin parti bu kurultaya bir sonraki seçin iktidarız şiarıyla mı gidiyor? 
Biz çok sesli bir partiyiz. Bununla alakalı olarak da hemen hemen her ilçemizde birden fazla adayın olduğunu bir kongre süreçleri yaşadık. Evet biz başarılı bir yerel seçim sonucu elde ettik. Ama bu başarının arkasında patates soğanın muhalefetinin, Anayasa referandumunda ortaya çıkan Hayır ittifakını seçime yansıtmamızın da payı büyük. Evet bir ivme kazandık iktidara yürüyoruz. Bundan sonra örgütümüze düşen görev bu ivmeyi sürdürmek ve arttırmak olacak. Halk bundan sonra bugüne kadar alternatifini bulamadığı iktidarı örgütümüzün şahlanışıyla oradan indirecek. Bu umudu örgütlemek bizim işimiz.
Sen de deyim yerindeyse çiçeği burnunda bir gençlik kolları başkanısın hedeflerin neler? İlçede öncekilerden farklı ne yapmayı planlıyorsun? 
Ben siyaseti teorik ve akademik anlamda yapmaya çalışıyorum. Uluslar arası bir siyasi kültürden geliyorum. Sancaktepe’deki anlayışımız benden ziyade biz olmak olacak. Bugüne kadar yapılmamış olan modeller var. Bugüne kadar mahallelerde gençlik birimleri oluşturulmadı. Bunun adımlarını atacağız. Sancaktepe’nin her mahallesinde gençlik birimlerini oluşturacağız.
Ayrıca yerelde hayatını sürdüren yurttaşla, STK’larla, spor kulüpleriyle temasımız sürecek. Burada yapacağımız iş önümüzdeki seçime kadar hayır bloğunu tutmak ve genişletmek… Önümüzdeki günlerde muhalefet partilerinin gençlik örgütleriyle de temas edeceğiz.
Benim bir eleştirim var… Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gençlik Kolları Başkanı uzun yıllardır varla yok arasında. Siyasi gündemlerde, toplumsal sorunlara yönelik tartışmalarda gençlik örgütünün başkanını göremiyoruz. Sence nasıl bir gençlik kolları başkanı olmalı? 
CHP’nin gençlik kolları köklü bir kurum. Başbakan çıkarmış, milletvekili çıkarmış, cumhurbaşkanı adayı çıkarmış… Ama maalesef son zamanlarda bu kurumun şöyle bir durumu oldu. Daha fazla kas gücüne dayanan işleri yapan bir kimliğe büründü. Ben bundan rahatsızım benin nazarımda gençlik örgütümüz partimize yön veren bir pozisyonda olmalı, siyasi olarak daha aktif olmalı. Korku olmamalı bir yerde bir yanlış görüldüğünde aman benim başıma bir şey gelmesin görevden alınırım denmemeli… Siyaset ateşten gömlektir, bu gömleği giydiyseniz üzerinize düşeni yapmalısınız.
Gençsin önünde uzun yıllar sürecek bir siyasi mücadele var. Önümüzdeki yıllarda seni nerede göreceğiz? 
Siyaseten idol olarak gördüğüm isimler var. Bunlardan biri İsmail Cem’dir siyasete devam ettiğim sürece dış politikada yönetici konumda olmak isterim.
Burada benim iki yıllık bir görev sürem var. Bu örgüt Sancaktepe’de en yüksek oyu almış gençlik kolları başkanı olma şerefini bana verdi. Terimizin son damlasına kadar bunun gereklerini yerine getireceğim. Burada daha sağlıklı bir misyonu olan bir gençlik örgütü bırakmanın derdindeyim.

Son Haberler