YSK pazartesi ne karar verecek?

Tüm Türkiye pazartesi günü AKP ve MHP'nin İstanbul seçimlerine ilişkin itirazını görüşmeye başlayacak olan Yüksek Seçim Kurulu'na gözlerini çevirdi. Halkweb YSK'dan beklenen kararı İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, kapatılan YARSAV'ın kurucu genel başkanı Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Tuba Torun'a sordu.

Haftanın Kuponu

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), İstanbul’da seçimlerinin yenilenmesine dair AKP ve MHP’nin olağanüstü itirazlarına dair mesaisi sürüyor. İlçe seçim kurullarının incelemelerini YSK’ya teslim etmesiyle birlikte pazartesi günü YSK’nın karar vermesi bekleniyor.

KILIÇDAROĞLU ‘KUMPAS VAR’ DEDİ

Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Yüksek seçim Kurulu içinde AKP ile işbirliği yapıp İstanbul seçimlerini iptal ettirmek için ortaklaşa bir kumpas mı hazırlanıyor, biz buna inanmak istemiyoruz. Hakimin vicdanıyla hukukun içinde bir karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun “kumpas” çıkışıyla birlikte İstanbul seçimlerinin iptal edilip yeni seçim takvimi belirleneceği endişesi artmaya başladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimleri için 15 Temmuz planı mı var?

Yüksek Seçim Kurulu’nun ne yönde karar vereceğini sorduğumuz siyasetçi ve hukukçular da CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun taşıdığı endişeye benzer açıklamalarda bulundu.

ÜMİT ÖZDAĞ: DAHA DA SEÇİM MEÇİM OLMAZ

Ümit Özdağ

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ YSK’nın ne yönde karar vereceği sorumuza “Bekleyelim görelim” yanıtını verirken “seçimlerin tekrarı kararı çıkarsa bu ülkede sandığa güven biter” yorumunu yaptı.

EMİNAĞAOĞLU: KARAR PAZARTESİ ÇIKMAYABİLİR

Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu ise YSK’nın kararının beklenenin aksine pazartesi günü açıklanmayabileceğinin altını çizdi.

YSK’nın itirazları pazartesi günü görüşmeye başlayacağını hatırlatan Eminağaoğlu “asıl mesele eğer itiraz kabul edilir de seçim tekrar edilirse hangi tarihte yapılacağı” dedi.

TARİHİ ERDOĞAN BELİRLEYECEK

YSK’nın olası seçim kararının resmi gazetede yayınlandıktan 60 gün sonraki ilk pazar gününde yapılacağını belirten deneyimli hukukçu “Resmi gazeteyi belirleyen Cumhurbaşkanı… Belediye yerel yönetim yasası 25’inci madde diyor ki; ilandan sonra gelen 60 günden sonraki ilk pazar seçim yapılır. Eğer resmi gazetede 8 Mayıs’tan sonra ilan edilirse yenilenecek seçim 14 Temmuz’a denk gelir” bilgisini verdi.

Ömer Faruk Eminağaoğlu

Bu senaryo gerçekleşirse yenilenen İstanbul seçimleri 14 Temmuz pazar günü yapılacak. Seçim sonuçları 15 Temmuz günü belirlenmiş olacak. Eminağaoğlu’na göre bu sembolik adımın yanı sıra Temmuz ayının ortasında bir seçim takvimi CHP’nin aleyhine başka anlamlara da gelebilir. Tatilci seçmen ve üniversite öğrencilerinin İstanbul’da seçimlere katılmaması planlanıyor olabilir.

“HUKUK OLSAYDI BU NOKTAYA ZATEN GELİNMEZDİ”

Eminağaoğlu son olarak “Hukuk olsaydı sürecin buraya taşınmaması gerekirdi. Konu hukuk dolanılarak itiraz adı altında buralara taşındı. Büyük olasılıkla YSK seçimin tekrarına yönelik bir karar verecek” ifadelerini kullandı.

TUBA TORUN: AKP’NİN İTİRAZLARINDA SOMUT DELİL YOK

Aynı soruyu sorduğumuz CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Tuba Torun Yüksek Seçim Kurulu’nun hukuki olarak seçimlerin iptaline ilişkin bir kararın altına imza atamayacağını savundu. Torun’a göre AKP’nin itiraz dilekçelerinde seçimin iptaline ilişkin herhangi bir somut delil ya da dayanak bulunmuyor.

“YSK KENDİ İÇTİHAT BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZARSA…”

Tuba Torun

YSK’nın geçmiş içtihatlarına bakıldığında seçimin iptal edilmesinin mümkün olmayacağını belirten CHP’li avukat “Eğer içtihatlarına aykırı şekilde iptal kararı verirse de bu çelişkiyi Türkiye’ye açıklamakla yükümlü. İçtihat bütünlüğünü bozacak bir karar verirse insanların yargıya, hukuka olan inancını belinden kırmış olur” diye konuştu.

İPTALİN TEK BİR YOLU VAR

“Seçimin iptal edilmesinin tek bir yolu var” diyen Torun, siyasi bir karara imza atılması halinde bu yolun gerçekleşebileceğini belirtti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin YSK’ya yönelik “mahşer-i vicdana uygun bir karar vermesi gerekir” sözlerini hatırlatan Torun, “YSK’nın büyük bir baskı altında olduğunu tahmin ediyoruz. YSK kararları denetlenemediği için ne karar verirse o geçerli olacak. Anayasa Mahkemesi’ne dahi gidilemiyor. Bu noktada da YSK’nın hem vicdana hem de hukuka uygun bir karar vermesini bekliyoruz” dedi.

En çok okunan haberler

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

Nurgül Yeşilçay’dan Diyanet’e sert tepki: Biz pisliğiz şiddetliyiz saykoyuz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocukların üzerinde olumsuz etki yapabileceğine vurgu yapılması üzerine oyuncu Nurgül Yeşilçay, Diyanet’e tepki gösterdi.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Şırnak’tan acı haber! 2 asker daha şehit oldu

Şırnak Valiliği, Silopi’de çıkan çatışmada 2 askerin daha şehit olduğunu, 1 askerin de yaralandığını açıkladı. Şehit sayısı 3’e yükselirken, bölgedeki operasyonların sürdüğü kaydedildi.

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

AKP’li Yeneroğlu’ndan Van’daki sert polis müdahalesine tepki: Van’daki bu görüntüler korkunç

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, HDP'li üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasını Van'da protesto edenlere polisin sert müdahale etmesine kişisel Twitter hesabından tepki gösterdi. Yeneroğlu, "Van'daki bu görüntüler korkunç. Vatandaşlarımıza bu zalimliği reva gören kişilerin bir an evvel görevden alınması ve yargılanması için gereken mutlaka yapılacaktır" dedi.

Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı

Tunç, yakalama kararının soruşturma aşaması tamamlanmadan, savcılık ifadesi alınmadan verildiğini aktardı

Bülent Arınç: Karşımıza çıkıp parti kurarlarsa…

YİK üyesi Bülent Arınç, yeni parti kuracağı konuşulan Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül hakkında açıklamalarda bulundu.

Kadıköylülerin gönlü Pülümür’deki çocuklar için birleşti

Kadıköy'de Acıbadem Gönüllü Evi, Rasimpaşa Gönüllü Evi ve Koşuyolu Gönüllü Evi üyesi yurttaşlar güçlerini birleştirdi, Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki ilk öğretim çağındaki çocuklar için elini taşın altına koydu. Pülümür Belediyesi ile birlikte ilçedeki çocukların okul ihtiyaçları Kadıköylülerin destekleriyle sağlanacak.

Belediye meclis üyesine kayyum atandı

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nde HDP’li Meclis üyesi Adnan Akgül’ün yerine Kayapınar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Zülküf Güler kayyum olarak atandı.

Erdoğan’dan Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na davet yok

AKP'nin 18. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan davet edilmedi.