YSK pazartesi ne karar verecek?

Tüm Türkiye pazartesi günü AKP ve MHP'nin İstanbul seçimlerine ilişkin itirazını görüşmeye başlayacak olan Yüksek Seçim Kurulu'na gözlerini çevirdi. Halkweb YSK'dan beklenen kararı İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, kapatılan YARSAV'ın kurucu genel başkanı Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Tuba Torun'a sordu.

Haftanın Kuponu

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), İstanbul’da seçimlerinin yenilenmesine dair AKP ve MHP’nin olağanüstü itirazlarına dair mesaisi sürüyor. İlçe seçim kurullarının incelemelerini YSK’ya teslim etmesiyle birlikte pazartesi günü YSK’nın karar vermesi bekleniyor.

KILIÇDAROĞLU ‘KUMPAS VAR’ DEDİ

Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Yüksek seçim Kurulu içinde AKP ile işbirliği yapıp İstanbul seçimlerini iptal ettirmek için ortaklaşa bir kumpas mı hazırlanıyor, biz buna inanmak istemiyoruz. Hakimin vicdanıyla hukukun içinde bir karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun “kumpas” çıkışıyla birlikte İstanbul seçimlerinin iptal edilip yeni seçim takvimi belirleneceği endişesi artmaya başladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimleri için 15 Temmuz planı mı var?

Yüksek Seçim Kurulu’nun ne yönde karar vereceğini sorduğumuz siyasetçi ve hukukçular da CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun taşıdığı endişeye benzer açıklamalarda bulundu.

ÜMİT ÖZDAĞ: DAHA DA SEÇİM MEÇİM OLMAZ

Ümit Özdağ

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ YSK’nın ne yönde karar vereceği sorumuza “Bekleyelim görelim” yanıtını verirken “seçimlerin tekrarı kararı çıkarsa bu ülkede sandığa güven biter” yorumunu yaptı.

EMİNAĞAOĞLU: KARAR PAZARTESİ ÇIKMAYABİLİR

Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu ise YSK’nın kararının beklenenin aksine pazartesi günü açıklanmayabileceğinin altını çizdi.

YSK’nın itirazları pazartesi günü görüşmeye başlayacağını hatırlatan Eminağaoğlu “asıl mesele eğer itiraz kabul edilir de seçim tekrar edilirse hangi tarihte yapılacağı” dedi.

TARİHİ ERDOĞAN BELİRLEYECEK

YSK’nın olası seçim kararının resmi gazetede yayınlandıktan 60 gün sonraki ilk pazar gününde yapılacağını belirten deneyimli hukukçu “Resmi gazeteyi belirleyen Cumhurbaşkanı… Belediye yerel yönetim yasası 25’inci madde diyor ki; ilandan sonra gelen 60 günden sonraki ilk pazar seçim yapılır. Eğer resmi gazetede 8 Mayıs’tan sonra ilan edilirse yenilenecek seçim 14 Temmuz’a denk gelir” bilgisini verdi.

Ömer Faruk Eminağaoğlu

Bu senaryo gerçekleşirse yenilenen İstanbul seçimleri 14 Temmuz pazar günü yapılacak. Seçim sonuçları 15 Temmuz günü belirlenmiş olacak. Eminağaoğlu’na göre bu sembolik adımın yanı sıra Temmuz ayının ortasında bir seçim takvimi CHP’nin aleyhine başka anlamlara da gelebilir. Tatilci seçmen ve üniversite öğrencilerinin İstanbul’da seçimlere katılmaması planlanıyor olabilir.

“HUKUK OLSAYDI BU NOKTAYA ZATEN GELİNMEZDİ”

Eminağaoğlu son olarak “Hukuk olsaydı sürecin buraya taşınmaması gerekirdi. Konu hukuk dolanılarak itiraz adı altında buralara taşındı. Büyük olasılıkla YSK seçimin tekrarına yönelik bir karar verecek” ifadelerini kullandı.

TUBA TORUN: AKP’NİN İTİRAZLARINDA SOMUT DELİL YOK

Aynı soruyu sorduğumuz CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Tuba Torun Yüksek Seçim Kurulu’nun hukuki olarak seçimlerin iptaline ilişkin bir kararın altına imza atamayacağını savundu. Torun’a göre AKP’nin itiraz dilekçelerinde seçimin iptaline ilişkin herhangi bir somut delil ya da dayanak bulunmuyor.

“YSK KENDİ İÇTİHAT BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZARSA…”

Tuba Torun

YSK’nın geçmiş içtihatlarına bakıldığında seçimin iptal edilmesinin mümkün olmayacağını belirten CHP’li avukat “Eğer içtihatlarına aykırı şekilde iptal kararı verirse de bu çelişkiyi Türkiye’ye açıklamakla yükümlü. İçtihat bütünlüğünü bozacak bir karar verirse insanların yargıya, hukuka olan inancını belinden kırmış olur” diye konuştu.

İPTALİN TEK BİR YOLU VAR

“Seçimin iptal edilmesinin tek bir yolu var” diyen Torun, siyasi bir karara imza atılması halinde bu yolun gerçekleşebileceğini belirtti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin YSK’ya yönelik “mahşer-i vicdana uygun bir karar vermesi gerekir” sözlerini hatırlatan Torun, “YSK’nın büyük bir baskı altında olduğunu tahmin ediyoruz. YSK kararları denetlenemediği için ne karar verirse o geçerli olacak. Anayasa Mahkemesi’ne dahi gidilemiyor. Bu noktada da YSK’nın hem vicdana hem de hukuka uygun bir karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Mansur Yavaş’tan Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması: “Millet isterse…”

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile arasında geçen görüşmenin detaylarını yazdı. Selvi, ABB Başkanı Mansur Yavaş’a “Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna verdiği cevabı da köşesinde yer verdi.

Bir Katarlılara gitmesin vakası daha mı? İşte Koç ve Sabancı’nın Kanal İstanbul arsaları…

Kanal İstanbul projesine ilişkin Katarlıların aldığı arsalar tartışma konusu olmaya devam ederken, Koç ve Sabancı'nın da bölgede büyük arsalar topladığı açıklandı.

İşte MEB’nin klavuz kitabı: Başı açık kötü, başı kapalı iyi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dindar nesil” talebinin ardından patlayan gerici uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitap için seçilen resimlerde çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınlar başı açık, şefkat gösteren kadınlar ise türbanlı olarak resmedildi.

Dünyayı korkutan virüste son durum! Şehire tüm giriş çıkışlar kapatıldı

Corona virüsünün ilk ortaya çıktığı Wuhan kentine giriş çıkışlar kapatılarak şehir karantina altına alındı. Şehirden çıkmak isteyenlere polis izin vermedi.

Sınav kaygısı için aldığı ilaç kör etti!

Antalya’da sağlık meslek lisesi öğrencisi Mina K.’nin (17), sınav stresini yenmek için gittiği hastanede verilen ilacın yan etkisiyle vücudunda yanıklar ile morluklar oluştu. Görme yetisini de kaybeden Mina K., yoğun bakımda tedaviye alınırken, anne Burcu Sargın (39), hastane ile doktoru Sağlık Bakanlığı’na şikayet etti. İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı.
209,944BeğenenlerBeğen
4,672TakipçilerTakip Et