Yine göz boyuyorlar

Sözde işten çıkarmalar üç ay yasaklandı diyorlar.

Yalan….

Bir kere 4857 sayılı İş Yasasının “Ahlak ve İyiniyet Kurallarına Uymama” başlıklı 25/II maddesine göre TAZMİNATSIZ ÇIKIŞLAR hala serbest.

Eskiden işçilerin ücretsiz izine çıkartılması İŞÇİNİN YAZILI ONAYINA bağlı idi.
Bu tasarıda; işverenlerin işçileri onayını almadan doğrudan ücretsiz izine çıkartabilme hakkı getiriliyor.

Getirilecek olan tek fark; (o da mecliste değişikliğe uğramazsa) 15 Mart’tan sonra işten çıkartılanlara ve ücretsiz izine çıkartılanlara İşsizlik Ödeneğinden asgari ücretin yarısı kadar ücret ödemek. Bu da 1.172.40 TL.’ye tekabül etmekte.

Yani asgari ücretin iki üç katı maaş alan bir işçinin ücretsiz izine çıkartılması halinde, bu işçiyi bu komik ücrete razı gelmeye zorlayacaklar.

Oysa Asgari Ücretin 1,5 katına kadar Kısa Çalışma Ödeneği alınabiliyordu.

Ayrıca, işverene ücretsiz izine çıkartma hakkını vermekle, haksız feshin sonuçlarına karşı da işverenler korumaya alınmakta ve İşçinin 24/III. maddeye göre fesih hakkı da ortadan kaldırılmaktadır.

Ama 25/II’ye göre fesih hakkını yürürlükte tutarak işverenlerin, işçileri bu maddeye göre ihbarsız ve kıdemsiz çıkartmalarının önü açılmıştır. Ya da teşvik edilmektedir.

Yani işçi kardeşlerimiz; yine ölümü gösterip kansere razı olmaya zorlanmaktalar.
Bu yanılsama burjuva medyada bilinçlice pompalandığı gibi, ilerici medya da benzer yanlışa düşmekte.

Bugün (dün) akşam 23:00 Haberlerinde TELE1 haberlerinde; işçilerin ücretli izine çıkartılabilecekleri yönünde haber verildi.

Oysa ücretli izin; işçinin izin öncesindeki maaşından herhangi bir eksilme olmadan kullanılan izindir. Yani ücretli izine çıkartılan işçi çalışırken ne kadar ücret alıyorsa o ücretin ödenmesi gerekiyordu.

Uyarımızı üzerine haberde düzeltme yaptılar, ama kaynağını belirtmeden.

Ne diyelim.

Olsun bakalım.

Biz alışkınız böylesi durumlara…

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

207,731BeğenenlerBeğen
7,865TakipçilerTakip Et