Yılmaz Özdil hatırlattı: Yoksa referandum o tarihte mi?

Referandum kararı çıkalı günler oldu ama, meclis'te tutuluyor, onaylanması ve resmi gazetede yayımlanması için cumhurbaşkanına gönderilmiyor, belli ki bir tarih netleştirilmiş, ısrarla o bekleniyor.

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, referandum tarahinin belli olduğunu ama ısrarla beklenildiğini vurgulayarak 9 Nisan 1928 yılındaki anayasa değişikliğini hatırlattı. Özdil, “Cumhuriyet tarihinin en önemli dönemeçlerinden biriydi. Türkiye Cumhuriyeti hukuken ve resmen “laik devlet” haline gelmişti.” dedi.

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in “Referandum ne gün olacak?” başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

Referandum kararı çıkalı günler oldu ama, meclis’te tutuluyor, onaylanması ve resmi gazetede yayımlanması için cumhurbaşkanına gönderilmiyor, belli ki bir tarih netleştirilmiş, ısrarla o bekleniyor.

*

Sene 1928…

Başvekil İsmet bey ve 120 mebusun imzaladığı anayasa değişikliği teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına sunuldu.

1924 Anayasası’nın 2’nci maddesi değiştirildi.

“Türkiye devletinin dini İslam’dır” ibaresi çıkarıldı.

Aynı kanun teklifiyle, anayasanın 16’ncı maddesindeki milletvekili yemininden ve 38’inci maddesindeki cumhurbaşkanı yemininden “vallahi” kelimesi çıkarıldı, onun yerine “namusum üzerine söz veririm” ibaresi konuldu.

26’ncı maddesine göre “şeriat hükümlerinin yerine getirilmesi” TBMM’nin görevleri arasında sayılıyordu, bu ibare de çıkarıldı.

264 mebus vardı. İstisnasız…

264’ü de kabul oyu kullandı.

Cumhuriyet tarihinin en önemli dönemeçlerinden biriydi.

Türkiye Cumhuriyeti hukuken ve resmen “laik devlet” haline gelmişti.

*

9 Nisan’dı.

*

Referandum kararı çıkalı günler oldu ama, hâlâ meclis’te tutuluyor, belli ki bir tarih netleştirilmiş, ısrarla o bekleniyor.

*

Bakalım bizim “rejim değişikliği” referandumu hangi gün olacak!

 

Davutoğlu’ndan kendisini dolandırıcılıkla suçlayan Erdoğan’a: Ailelerimizin mal varlıkları araştırılsın

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şehir Üniversitesi ile ilgili sözlerine yanıt vererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil olmak üzere yaşayan eski Cumhurbaşkanları ve Başbakanların ailelerinin mal varlıklarının araştırılmasını önerdi.

Sıkı durun… Yandaş Sevilay, Erdoğan’ı ucundan eleştirdi: Dikkat çeken Aydın Doğan pozu!

Yandaş kimliğiyle bilinen Habertürk yazarı Sevilay Yılman Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'ucu'ndan eleştirdi. 

AKP’yle anlaşıp Ahmet Necdet Sezer’e Türkiye’nin en gizli FETÖ’cüsü diyen Cem Uzan’a Ayşenur Arslan’dan bomba yanıt

İktidarla anlaşıp yakın zamanda Türkiye'ye döneceği belirtilen Cem Uzan, sosyal medya hesabından bu kez Ahmet Necdet Sezer'i hedef aldı. Uzan'a yanıt Ayşenur Arslan'dan geldi. 

Erdoğan’dan İmamoğlu uyarısı: İstanbul’un nabzını iyi tutarsak Türkiye’yi de yakalamış oluruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da AKP İl başkanları Toplantısı'nda konuştu. 

İBB’nin yılda 12 milyon TL’sini Fatih Terim Stadyumu’na gömmüşler

Başakşehir Fatih Terim Stadyumunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne pahalıya patladığı ortaya çıkarken, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devir aşamasında olan stadyum için İBB’nin yıllık yaklaşık 12 milyon liralık masraf yaptığı tespit edildi.
210,584BeğenenlerBeğen
4,588TakipçilerTakip Et