Yılbaşı ‘fetva’larında bugün: Müslüman katliamını kutlamayın

Yeni yıl öncesi gericiler, "yılbaşı fetvaları" verme adetini sürdürüyor.

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte dinciler de yılbaşı kutlamalarına “fetva”larını vermeye başladı.

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Hadis Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Abdullah Ünalan, yılbaşı kutlamalarının “Hristiyan adeti” olduğunu öne sürdü.

“Müslümanlara yakışmayan yılbaşı adetleriymiş, hindiymiş, ağaç kesmekmiş bu tür katliamları asla yapmayın, yılbaşının Müslümanlarla ne alakası var?” diyen Ünalan, “Bilakis yılbaşı, bir Müslüman katliamını kutlama yıldönümüdür.” ifadelerini kullandı.

Şeriatçı HÜDA-PAR’a yakınlığıyla bilinen yayın organı İLKHA‘ya konuşan Ünalan, “Müslümanlara yakışmayan yılbaşı adetleriymiş, hindiymiş, ağaç kesmekmiş bu tür katliamları asla yapmayın, yılbaşının Müslümanlarla ne alakası var? Bilakis yılbaşı, bir Müslüman katliamını kutlama yıldönümüdür. Hristiyanların bir âdetidir. Noel baba kimdir? Niye kimse Hızır Aleyhisselam’ı anmıyor? Ama bütün Müslümanlar kalkıyor, yılbaşını kutluyor. Kimin inancını, neyi kutluyorsunuz? Kimin örf ve âdetini kutluyorsunuz, kazancınız ne? Hiçbir kazancı yok ama kaybı var. İnancını, ahlakını, örf ve âdetini, tarihini, kültürünü, töresini, kaybediyor Müslüman. Onun için Müslümanların kendilerine gelmeleri lazım.” dedi.

Aynı yayın organına geçtiğimiz günlerde Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral da yılbaşı konusuyla ilgili konuşmuş ve “Miladi yılbaşına yaklaştığımız günlerdeyiz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yine maalesef hummalı bir telaş başladı. Yılbaşı kutlamaları, ‘milli piyango’ ve buna benzer hazırlıklarla ilgili çarşıda pazarda bazı hazırlıkların yapıldığı, mağazaların da yılbaşına özel ışıklandırmalar ve süslendirmeler yaptığını görmekteyiz. Yılbaşı kutlamalarının ve ‘milli piyango’nun kesinlikle İslam dini ile yakından ve uzaktan hiçbir alakası bulunmamaktadır.” demişti.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tepki: Nerede kaldı bu süt?

Gayrette Havalimanı Metro Hattı İlk Ray Kaynak Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Erdoğan,”‘Suyu ucuzlatacağız’ dediler, ucuzlattılar mı? ‘Otobüsteki ücretleri düşüreceğiz’ dediler, düşürdüler mi? Ücretsiz süt vereceklerdi, nerede kaldı bu süt? Allah izin versin de yağmurlarımız kesilmesin, sular devam etsin” ifadelerini kullandı.

Mine Kırıkkanat’ın ‘Bahçeli ve evlilik’ paylaşımına MHP’den belden aşağı tepki!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada söylediği 'Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.' sözüne bekar olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hatırlatarak 'Devlet Bahçeli için çok mu geç' mesajı yazdı. Mesaja MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'belden aşağı' sözlerle yanıt verdi.

Bakan Turhan: Evet Kanal İstanbul bir rant projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesini yapacaklarını ve faturayı İBB’ye göndereceklerini belirtti.
210,009BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et