Yer Yozgat… İhaleyi paylaşamayan AKP’liler birbirine girdi!

Türkiye'de son yıllarda ihale yolsuzluğuyla gündeme gelen AKP'de partililer arasında 'ihale' gerginliği yaşandı. İhaleleri paylaşamayan iki AKP'li karşı karşıya geldi.

Karar’ın aktardığı habere göre Yozgat’ta Halk Bankası mülkiyetinde bulunan Özel Şifa Hastanesi arazisinin satış ihalesinde AK Partili belediye ile AK Parti Belediye Meclis üyesi Alparslan Akyüz yarıştı, ihaleyi 11,5 milyon liraya Akyüz kazandı.

Araziyi park alanı olarak kullanmak isteyen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ‘Belediye meclis üyesi arkadaşımızın veya onun ailesinin burada bir alışveriş yapması hukuka uygun olsa da vicdana uygun olmadığını düşünüyoruz’ diyerek tepki gösterdi.

Haberde yer alan bilgilere göre Yozgat’ta Halk Bank’ın mülkiyetinde bulanan Özel Şifa Hastanesi’nin arazisinin satış ihalesi yapıldı. İhaleye Yozgat Belediyesi de katılarak 10, 5 milyon liraya kadar teklif verdi. Ancak ihaleyi AK Parti Belediye Meclis üyesi Alparslan Akyüz 11,5 milyon lirayla kazandı.

İhalenin ardından ihaleyi kazanan Akyüz’e tepki gösteren Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse “Belediyemiz 7, 5 milyon liradan 10, 5 milyon liraya kadar devamlı arttırarak belli noktaya kadar geldi. Rantabıl olmadığı gerekçesiyle daha fazla arttırmadı. 11, 5 milyon liraya belediye meclis üyesi olan arkadaşımız satın aldı.Konu hukuka uygun ama usule uygun değil. Belediye meclis üyesi arkadaşımızın veya onun ailesinin burada bir alışveriş yapması hukuka uygun olsa da vicdana uygun olmadığını düşünüyoruz. Tavsiyemiz bu işten feragat etsinler” dedi.

Köse, ihaleye çıkan arazinin park alanı olarak kullanılacağını ve bunun değişmeyeceğini belirterek “Biz burada olduğumu sürece orası park alanından çıkarılmayacaktır” diye konuştu.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Belediye Başkanı Köse’ye ‘Yozgat Belediyesi 1 milyon lirayı nasıl bulamadı?’ diyerek tepki gösterdi.

Keven, AK Parti meclis üyesinin neden vazgeçiremediğinin açıklanmasını isteyerek “Bunca insan yeşil alan olarak belirlenmiş bir yere gidip 11, 5 milyon lira gibi yüksek bir rakam verip satın almıyor.

Ama ne hikmetse meclis üyesi tüm itirazlara rağmen ihaleye girip satın alıyor. Bu durumu tüm Yozgat olarak sorgulamak zorundayız. Çocuklarınıza yeşil alanlarına yüksek apartmanlar dikilmiş bir Yozgat bırakmak istemiyorsanız sorgulamak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

Son Haberler