Yeni Şafak’tan Erdoğan-Atatürk karşılaştırması

Yeni Şafak gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, bugünkü köşesinde Fransa’nın başkenti Paris’teki toplantıyı değerlendirdi.

Birinci Dünya savaşının sona ermesinin 100’üncü yıl döneminde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da olduğu dönemin birçok taraf devletinin liderleri, geçen haftasonu Paris’te bir araya gelmişlerdi.

Köşesinde bu buluşmadan söz eden İbrahim Karagül, birinci dünya savaşı sonrasında yaşanılan işgale karşı başlayan milli mücadeleye dikkat çekti. Karagül yazısında, Mustafa Kemal Atatürk döneminin kuruluş, Erdoğan döneminin ise yükseliş dönemi olduğunu yazdı.

İbrahim Karagül’ün yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Mustafa Kemal ve Erdoğan: Kuruluş ve yükseliş dönemi..

Ama ‘Acımasız Direniş’ başladı bir kere, geri döndürülemez, durdurulamaz. Çünkü tarih döndü, bu ülke için yeni yükseliş dönemi başladı. İstiklâl Savaşı nasıl bir direnişse, bugünkü hesaplaşma yükseliş mücadelesidir. Mustafa Kemal nasıl kurucu öncüyse, Erdoğan yükseliş dönemi öncüsüdür. Bu sözleri öyle küçük cümlelerle, ezberlerle, önyargı ve kabullerle tartmayın. Türkiye’ye, coğrafyaya, dünyaya ve tarihe bakın, anlayacaksınız.”

Son Haberler