Perşembe / 26 Kasım 2020

Yeni Şafak yazarı: “Yurtta sulh, cihanda sulh” diye bağırsak da durum değişmeyecek, savaştayız

"Suriye'nin öteki tarafındaki tabloya çevirmek istiyorlar bizi"

204,567BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) devam eden Fırat Kalkanı harekâtı kapsamında El Bab’da 16 askerin şehit olmasıyla ilgili olarak “Geri çekilsek de, sınırın öteki tarafına geçmesek de, ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ diye her gün bağırsak da, bu durum değişmeyecek. Suriye’nin öteki tarafında anlattığım tabloya çevirmek istiyorlar bizi. Devletsiz, medeniyetsiz ve sefalet içinde bir Türkiye. Savaştayız, neden bunu anlamıyorlar bilmiyorum” görüşünü savundu.

Kemal Öztürk’ün “Türkiye sınırın öteki tarafında ne arıyor?”başlığıyla yayımlanan (23 Aralık 2016) yazısı şöyle:

Geçtiğimiz hafta Suriye’ye girip, İdlib yakınlarına girdikten sonra gördüğüm manzara beni fena etkilemişti. Üç şey sürekli aklıma gelip, çarpıyordu beni.
1.Medeniyet, bu sınırın ötesinde son buluyordu

2.Devletsizlik, büyük bir kaos ortamı demekti.

3.Sefalet, insanlığımızdan utandıracak boyuttaydı.

Sınırın ötesi ve bu yanındaki tuhaf benzerlik

Reyhanlı’dan ayrıldım ve Suriye sınırını takip ederek, Kilis’e gitmeye başladım. Amacım, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonundan sonra bu sınır boyu ve Kilis’teki yerleşim yerlerinin nasıl etkilendiğini görmekti.

Araç, Hatay’dan sınır boyunca Kilis’e doğru giderken, haritayı açtım. Suriye tarafındaki yerleşim yerleriyle, Türkiye tarafında tam karşısına denk gelen yerlerin şaşırtıcı yakınlığını inceledim. Sanki harita ikizmiş gibi, sınırın öteki tarafıyla aynıydı. Işıkları görülüyor, bağırsanız duyuluyordu.

Sonra Suriye tarafına denk gelen yerleri kimin kontrol ettiğini buldum. Liste uzun ama özeti şöyleydi.

Yayladağı (Esed rejimi)

Cilvegözü-Sarmada (ÖSO)

Kırıkhan-Şeyh Al Hadid (PYD/PKK)

Gülbaba-Şengal (PKK/PYD)

Musabeyli-Afrin (PKK/PYD)

Kocabeyli-Qastele (PKK/PYD)

Kilis-Azez (IŞİD-Sonradan ÖSO aldı)

Yavuzlu-Dabıq (IŞİD)

Nizip-Al Bab (IŞİD)

Karkamış-Jarablus (IŞİD)

Karkamış-Manbic (PKK/PYD)

Karşı taraf, Türkiye’de en çok terör eylemi yapan, dünyanın en tehlikeli örgütlerinin kontrolündeydi yani. Şimdi buraya uzun bir duvar örüyoruz.

Kilis’te ne oldu, şimdi durum ne?

Kilis’e vardım. Birçok insanla konuştum.

Önceki durum özetle şuydu: IŞİD Kilis’in karşısına denk gelen yerlere gizliden geliyor, araçlara yüklediği roketleri en kalabalık yerlere fırlatıp kaçıyordu.

Valilik verilerine göre, Ocak ayından, Fırat Kalkanı operasyonunun başladığı tarih olan Ağustos ayına kadar, IŞİD kontrolündeki bölgelerden, 89 roket atılmıştı. 22 kişi hayatını kaybetmiş, 95 kişi de yaralanmıştı. Şehrin % 55’i boşalmış, okullar tatil edilmiş, çarşıda bir çok dükkan kapanmış, hayat felç olmuştu.

Harekattan sonra, 26 Ekim tarihinden bu yana şehre tek bir roket düşmemiş, hiçbir terör eylemi de olmamıştı.

Kilis’in sokaklarını gezdim, çarşı, pazar dolaştım, insanlarla konuştum. Şehir eski canlı ve huzurlu günlerine kavuşmuştu. Fırat Kalkanı operasyonu Kilis, Nizip, Gaziantep ve çevresinin güvenliğini sağlamıştı yani.

Şimdi burada duralım.

Fırat Kalkanı operasyonu şart mıydı?

Önceki gün el Bab’da IŞİD’in saldırısı sonrası 16 askerimizin şehit olmasından sonra, başlayan tartışmaları gözden geçirelim.

“Ne işimiz var Suriye’de” diyenlerden, “Ortadoğu’da bataklığına sürüklendik” diyene kadar herkesin itirazlarını gözden geçirelim.

Sonra Fırat Kalkanı operasyonu öncesine dönelim. Tam 5 yıl boyunca Suriye ve Irak topraklarına girmedik ve sınırda bekledik. Ne oldu? Ben size söyleyeyim, onlar gelip bizim topraklarımızı işgale kalktı.

Şimdi haritayı yeniden açalım. Geçen yıl PKK’nın hendekler kazarak işgal etmeye kalktığı yerleri ve karşısına denk gelen çok yakın yerleşim yerlerini tespit edelim.

PKK’nın işgale kalktığı ilçelerimiz ve karşısına denk gelen yerler

Nusaybin (Mardin) -Kamışlı/Suriye) (PYD/PKK)

Dargeçit (Mardin)-Al Malikiyah/Suriye (PYD/PKK)

Silopi (Şırnak)-Faysh Khabut/Irak (PKK/PYD)

Cizre (Şırnak)-Al Malikiyah/Suriye (PYD/PKK)

Merkez (Şırnak)-Faysh Khabut/Irak (PKK/PYD)

Beytüşşebab (Şırnak) Hezawa/Irak (PYD/PKK)

Yüksekova (Hakkari) (Zozanen/Irak-Serow/İran

(Sadece Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerinin sınıra yakınlığı yok.)

Türkiye’de işgal edilmek istenen yerlerin karşısındaki bölgelerden tüneller, gizli geçitler ve özel yollardan çok sayıda PKK militanının içeri girdiği, buradan mühimmat taşıdığı sonradan tespit edildi. Yani yabancı bir ülkeden, yabancı düşman askerleri ve silahları ülkeye sokuldu.

Bu işgal girişimlerinde on binlerce ev ve iş yeri tahrip oldu. 400 bin insanımız göçmen durumuna düştü, 540’tan fazla güvenlik görevlimiz şehit oldu. Terörün etkileri, başka şehirlere yansıdı ve büyük gerilim oluştu.

Şimdi bir kez daha düşünelim.

Başka bir seçenek yok, savaştayız resmen

İster kabul edelim, ister etmeyelim, bir savaşın içindeyiz. Ya savaşı topraklarımızda kabul edeceğiz, Kilis ve hendek işgallerinin olduğu yerlerdeki tabloyla karşılaşacağız ya da Irak ve Suriye topraklarına girip, savuma hattını ortaya kurarak, sivil kayıpları önleyecek, şehirlerimizi perişan olmaktan kurtaracağız. Bunu yaparken de asker şehitlerimiz, gazilerimiz olacak.

Başka bir seçeceğimiz yok. Geri çekilsek de, sınırın öteki tarafına geçmesek de, ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ diye her gün bağırsak da, bu durum değişmeyecek.

Suriye’nin öteki tarafında anlattığım tabloya çevirmek istiyorlar bizi. Devletsiz, medeniyetsiz ve sefalet içinde bir Türkiye.

Savaştayız, neden bunu anlamıyorlar bilmiyorum.

Son Haberler

İsmet Berkan Hürriyet’ten kovuldu… Berkan: Detayları Cem Küçük’e sorabilirsiniz

Hürriyet gazetesi köşe yazarı İsmet Berkan'ın işe son verildi. Berkan'ın ayrılık haberini yandaş yazar Cem Küçük Twitter hesabından duyurdu.

Star TV Atatürk’e hakaret eden ‘AKP’li gelin adayı’ hakkında kararını verdi

Star TV Genel müdürü Ömer Özgüner, Atatürk'e hakaret eden gelin adayı Yağmur Avcı'nın programdan pazartesiyi beklemeksizin çıkartılmasını istediği öğrenildi.

Mahkemeden Atatürk’e hakaret eden Akit’e 10 Kasım ayarı

Atatürk’ün ölüm yıldönümünde ‘Zulüm 1938’de son buldu’ başlığıyla video yayınlayan Akit TV’ye verilen duruşma saati dikkat çekti. Mahkeme, duruşmayı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm saati olan 09.05’te yapmaya karar verdi.

Vatanım Sensin dizisinden flaş ‘Atatürk’ kararı

O3 Medya, "Vatanım Sensin" dizisinde sürpriz bir değişikliğe gidiliyor. Atatürk karakterini diziye dahil etme kararı aldı.

Şirin Payzın acılı velinin feryadını görmedi

Aladağ'da kül olan yurt binasının önünde kızının akıbetini öğrenmeye çalışan bir öğrenci velisi, "Burası Süleymancıların yurdu. Devlet yurdunu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler" diye isyan...

Gündem

Benzin ve motorinde yeni zamlı fiyatlar

Benzinin litre fiyatına 37 kuruşluk zam uygulanırken, motorine ise yarından itibaren geçerli olmak üzere 33 kuruş zam yapılacak.

Selefi derneklerinin silahlandığı yönündeki iddiası çok konuşulmuştu ‘Cübbeli Ahmet’ten yeni iddialar

Ahmet Mahmut Ünlü, selefi derneklerle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ünlü, "Bunlara kesin kaynak dışarıdan para geliyor. Körfez ülkelerinden kesin geliyor. Biz bu süreci başlatınca sosyal medya hesaplarını bir bir kapatmaya başladılar" dedi.

Bankaların kredi faizleri değişti: İşte rakamlar

Bankalar faiz oranlarını değiştirdi. Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesiyle bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredi faiz oranlarına da yansıdı.

Fikri Sağlar’ın koruması o fotoğrafın çıktığı gün kaldırılmış

Fikri Sağlar, kendisine Susurluk kazasından bu yana sağlanan korumanın “Bodrum fotoğrafı” olarak bilinen ve Alaattin Çakıcı, Mehmet Ağar, Engin Alan ve Korkut Eken'in birlikte fotoğraf verdiği gün kaldırıldığını söyledi.

Erdoğan’ın Arınç’a öfkelenmesindeki en önemli nedeni Abdulkadir Selvi açıkladı

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında Bülent Arınç'ın Demirtaş'ın kitabını önermesinin Erdoğan'ın öfkelenmesindeki en önemli neden olduğunu söyledi.