Yeni rejim trajedisi: Tak diye onayladılar, şak diye teşekkür ettiler

Termik santrallere baca takılmasını 2.5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti

207,606BeğenenlerBeğen
7,892TakipçilerTakip Et

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, filtresiz termik santrallere mevzuata uyum için 2.5 yıl daha süre veren torba yasanın 50. maddesini veto etti.

Erdoğan’ın değişikliği veto ettiği, AKP Sözcüsü Ömer Çelik tarafından duyuruldu.

Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Termik santrallere birkaç sene daha süre tanınmasını içeren yasa teklifi Cumhurbaşkanımız tarafından veto edilmiştir” dedi.

Erdoğan’dan termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeye veto

AKP’li vekiller, partilerinin genel başkanı Erdoğan’ın söz konusu teklifi veto etmesini minnettarlıkla karşıladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, bu isimlerden birisi oldu:

Bir diğer Kahramanmaraş vekili Ahmet Özdemir de Erdoğan’a teşekkür etti:

Kahramanmaraş vekillerinden Mehmet Cihat Sezal da teşekkür eden isimler arasında:

TBMM’nin internet sitesinden edinilen bilgiye göre Ünal söz konusu oylamaya katılmazken Sezal ve Özdemir ‘kabul’ oyu vermişti.

Erdoğan’ın vetosuna destek verenler arasında muhalefet cephesinden isimler de yer aldı. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu şu açıklamayı yaptı:

Bugün Sayın Cumhurbaşkanı’nın kanun değişikliğini onaylamadığı, veto ettiği duyuruldu. Bu kuşkusuz oldukça önemli ve olumlu bir karardır. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu olumlu kararından dolayı teşekkür ediyorum.

Ülkemizin havasının, suyunun, toprağının bu santraller tarafından daha fazla kirletilmemesi için umut vericidir. Sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının, akademisyenlerin ve basının sorunu sahiplenmesine siyaset alanı kulak vermiştir.
Bu gibi , toplumum tamamını, doğayı etkileyen konularda ortak aklın yaratılması sağlıklı çevrede yaşama hakkının tesisi için olmazsa olmazdır.
Asla umutsuz olmamak, sorunları bilimsel temelle dile getirmek ve daima diyalog kanallarını açık tutarak siyasetçileri bilgilendirmek bu olumlu sonuca ulaşmamızda büyük katkı sağlamıştır.

Emeği geçen tüm sivil toplum kuruluşlarını, kişi ve kurumları, basın mensuplarını kutluyorum. Bu noktadan sonra yapılması gereken açıktır. Çevresel yatırımlarını yapmayan, çevre mevzuatına uygun çalışmayan tesislerin faaliyeti durdurulmalıdır.

Türkiye’nin çeşitli illerine dağılmış durumdaki yaklaşık 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2.5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti.

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İkinci Süleyman Soylu vakası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasakları konusunda ikinci kez boşa düştü.

‘İktidar, istediği vekili cezaevine koyar’

Hukukçular, CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

Ahmet Hakan’dan aç-kapa rezaletini aklama yazısı: Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye

İktidarın bile tam olarak açıklayamadığı sokağa çıkma skandalını aklamaya çalışan Ahmet Hakan, yaşanan 48 saatin hikayesini, 'Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye' diye kaleme aldı.

Bu iki fotoğraf siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak

Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.

Öztrak’tan kritik sorulara yanıt… CHP Meclis’ten çekilecek mi? Süleyman Soylu’ya ne olacak?

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
207,606BeğenenlerBeğen
7,892TakipçilerTakip Et