Yemekteyiz yarışmasında beyin yakan ‘lob’ tartışması!

TV8'de yayınlanan 'Yemekteyiz programı ilginç diyaloglara sahne oldu.

TV 8’de yayınlanan ve yarışmacıların birbirlerini kıyasıya eleştirdiği bir yemek programı olan ‘Yemekteyiz’ programı yarışmacıların diyalogları ile sık sık gündem oluyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir bölümde yaşanan ‘lob’ tartışması sosyal medyanın gündemine oturdu.

Programda beyin lobları konusu açılınca erkek yarışmacı karşısında bulunan Esma adlı kadın yarışmacıyla girdiği diyalog sonrasında ilginç sözler sarf edildi. Erkek yarışmacı Cem Yılmaz’dan referansla “Zeki bir insanda 2 beyin lobu vardır” diyerek bir skandala imza atarken Esma isimli yarışmacı ise “Siz benim beynimdeki lobları nereden biliyorsunuz” çıkışını yaptı.

İşte o anlar:

[fvplayer src=”https://vimeo.com/264191438″ splash=”https://i.vimeocdn.com/video/693908879_1920x1083.jpg?r=pad” caption=”Benim beynimdeki lobları nereden biliyorsunuz!”]

Beyinde kaç lob bulunur?

Vikipedi’de insan beynindeki loblar şöyle açıklanır;

İnsan beyninde beş ana lob bulunur. Bunlar:

Lob işlevleri
Ön (frontal) lob: Bilinçli düşünmek
Yan (parietal) lob: Duyguları işlemek
Arka baş (oksipital) lob: Görmek
Şakak temporal lobu: sesle kokuyu algısı
Beyincik serebellum lobu: Duyu-hareket ilişkilendirmesi

Frontal lob–bilinçli düşünme; zarar görmesi durumunda ruh hali, hissiyat değişikliği olabilir.
Parietal lob–çeşitli duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmede önemli rol oynar. Ayrıca nesnelerin kullanılması ve bazı mekansal görüş işlemelerinde (visuospatial processing) parietal lobun kimi bölümleri rol alır.
Oksipital lob–görme duyusuyla ilgili bilgilerin işlendiği lobdur. Hafif zarar görmesi halüsinasyonlara sebep olur.
Temporal lob--ses ve kokunun algılanması, aynı zamanda da yüzler, mekanlar gibi karmaşık uyaranların işlenmesi bu lob tarafından sağlanır.
Serebellum–duyu organlarından gelen bilgilerle haraketi ilişkilendirir. Bu lob özellikle dengenin sağlanmasında önemli rol oynar.

Yukarıda listelenen her bir lob, beynin her iki yarımküresinde de bulunur. Serebellum dışında bu lobların hepsi telensefalonun parçasıdır.

Son Haberler