Pazar / 22 Kasım 2020

Yavru vatanda Erdoğan’a karşı meydanları doldurdular!

KKTC'de yüzlerce kişi, 'Ankara'nın içişlerine yönelik müdahalelerine' tepki göstermek için sokağa döküldü. "Biz Türkiye Cumhuriyeti'ne düşman değiliz" denilen basın açıklamasında "Sesimiz ve vicdanımız dünyanın neresinde olursa olsun iradesine müdahale edilen, korkutulan ve sindirilen tüm halkların yanındayız" ifadeleri kullanıldı.

204,609BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Gazete Duvar’dan Nikolas Stelya’nın haberine göre Lefkoşa’nın kuzeyi uzun zamandan sonra ilk defa kitlesel katılımlı bir etkinliğe sahne oldu. İnternet ve sosyal medya üzerinden örgütlenen Kıbrıslı Türkler, Ankara’nın KKTC’nin içişlerine yönelik müdahalelerine tepki göstermek için büyük bir yürüyüş düzenledi. Etkinliğe 4’üncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile muhalefet partileri, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla çok sayıda vatandaş destek sundu. Etkinliğe bir destek mesajı da Kıbrıs Rum Ana Muhalefet Partisi Akel’den geldi.

Kıbrıs Türk medyasına yansıyan son bilgilere göre, Demokrasi ve İrade Platformu’nun “Demokrasi ve İrade” başlığıyla düzenlediği yürüyüş, dün akşam saatlerinde Lefkoşa’da gerçekleşti. Yürüyüşte, “Herkes İçin Demokrasi”, “Herkes İçin Özgürlük”, “Biat Değil Özgürlük” gibi dövizler taşındı, “Müdahale Değil İrade, “Kıbrıs’ta Son Söz Kıbrıslılarındır” mesajları öne çıktı.

 

Lefkoşa’daki etkinliğe KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen sol partilerle meclis dışındaki siyasi oluşumlar, birçok sendika ve sivil toplum kuruluşu katıldı. Solcu Akel, yayınladığı bir destek mesajıyla eylemi selamladı.

AKINCI: ANTİDEMOKRATİK ANLAYIŞLARA BİAT ETMEYECEĞİZ
Eski cumhurbaşkanı Akıncı ise yürüyüş ile ilgili olarak “Kıbrıs’ta barış içinde özgür ve kendi iradesine sahip bir toplum olarak var olma hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Müdahalenin her türlüsünü reddetmeye, bağnaz antidemokratik anlayışlara biat etmeyip karşı çıkmaya devam edeceğiz. Demokratik, laik, çağdaş; kendi özgür iradesine saygı duyulan, hiçbir müdahalenin yapılamadığı bir toplumsal düzene kavuşuncaya kadar bu mücadele sürecek” mesajını verdi.

 

‘TÜRKİYE’YE DÜŞMAN DEĞİLİZ’
Demokrasi ve İrade Platformu ise ilgili açıklamasında “Kıbrıs Türk toplumunun iradesinin görmezden gelindiği, onurunun yerle bir edildiği, demokrasisine belirgin şekilde müdahale edildiği” vurgusunda bulundu. Açıklamada ayrıca “Biz Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman değiliz, Türkiye halklarına düşmanlık değil, kardeşlik duyguları besliyoruz. Sesimiz ve vicdanımız dünyanın neresinde olursa olsun iradesine müdahale edilen, korkutulan ve sindirilen tüm halkların yanındayız. Biz varız. Buradayız. Biz çağdaş, laik, kendi ayakları üzerinde durabilen ve durma yeterliliğine sahip bir toplumuz” mesajı da dikkat çekti.

Lefkoşa’daki kitlesel yürüyüş Ankara’nın KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve yeni Başbakan ile yeni hükümetin oluşturulma süreçlerine müdahil olduğu bir süreçte gerçekleştirildi. 10 Kasım Mustafa Atatürk’ü anma etkinlikleriyle aynı gün yapılan yürüyüş, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri ile beraber pazar günü adaya gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Kıbrıs gündeminde yankı uyandırdı.

Son Haberler

AP’de Türkiye için kritik oturum: Üyelik müzakerelerinin durdurulması isteniyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup müzakerelerin durdurulmasını talep etti. Devam eden...

İran’dan ABD’ye tehdit

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları uzatma kararını değerlendirdi. Hamaney, "ABD'nin İran'a yaptırımları 10 yıl için uzatması nükleer anlaşmanın ihlali olabilir. Tahran kesinlikle misillemede bulunacaktır" dedi.

Merkel’den Türkiye için ‘kaygılıyız’ açıklaması: Alarm veriyor

Alman Federal Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine 'Türkiye' damgasını vurdu. Başbakan Merkel, Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini söyledi. Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını da belirterek, olumsuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi’den Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilişkilerini kesmesi halinde, bu ülkede bulunan 2 milyon 400 bin sığınmacının Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. İtalyan devlet kanalı RAİ 1’de dün gece yayınlanan “Porta a Porta” adlı programa konuk olan Forza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri Silvio Berlusconi, sığınmacı krizine de değindi.

Trump: CNN’den nefret ediyorum

ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı. Buna göre Trump toplantıda "CNN'den nefret ediyorum" dedi.

Gündem

CHP’li Öztunç’tan çok konuşulacak Kanal İstanbul yorumu!

Meclis’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine Kanal İstanbul eleştirileri damga vurdu. Kaynak: CHP’li Öztunç'tan çok konuşulacak Kanal İstanbul yorumu!

Fatih Altaylı’dan sonra Saymaz da Koronavirüs testi tartışmalarına dahil oldu…

Özel sağlık kuruluşlarındaki fahiş test fiyatları tartışması bitmiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 250 TL’nin üzerinde test yapıldığı iddialarını yalanlarken, Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Koca’ya 500 liraya yaptırdığı koronavirüs testinin kredi kartı ektresini gösterebileceğini duyurdu. Altaylı’ya Sözcü gazetesi İsmail Saymaz’da destek verdi. ‘Bu tartışmada beni şahit yazarlarsa sevinirim’ diyen Saymaz, test için 550 TL ödediğini söyledi.

Doktora öğrencisi kabak çekirdeği satıyor: Hakkımı helal etmiyorum…

Yeniçağ TV tarafından gerçekleştirilen bir röportajda doktora öğrencisi bir gencin iş bulamadığı için kabak çekirdeği satması Türkiye’deki acı tabloyu ortaya koyarken ülke gündemine de oturdu.

Bir sağlık çalışanı daha koronadan hayatını kaybetti

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapan Cuma Kaşık, korona virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Yılmaz Özdil: Salgın kontrolden çıktı…

Yılmaz Özdil, "Ölüm sayılarının, vaka sayılarının gizlendiğini bizzat “şeffaf” denilen sağlık bakanımız itiraf etti. Bitti denilen salgın, kontrolden çıktı." ifadelerini kullandı.