Yaşar Büyükanıt sessizliğini bozdu: Allah’ından bulsunlar!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla soruşturma başlatılıp gözaltına alınan Şemdinli soruşturmasının savcısı Ferhat Sarıkaya hakkında Genelkurmay eski Başkanı Yaşar Büyükanıt ile davanın sanıklarından Astsubay Ali Kaya suç duyurusunda bulundu. Avukat Yurdakan Yıldız'ın müvekkilleri adına yaptığı suç duyurusunun ardından Van Erciş Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada, Sarıkaya “Resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma, iftira” suçlamalarıyla yargılanacak.

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, bugünkü yazısında olayı ayrıntılarına yer verdi. Öztürk, FETÖ kumpasını “Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Fetullahçı olduğu biliniyordu. Şemdinli’de kitabevine 9 Kasım 2005 tarihinde yapılan bombalı saldırı, ardından ilçede çıkan olayların soruşturma görevi Ferhat Sarıkaya’ya verildi. PKK’nın organizasyonu, birden devletin aleyhine kullanılmaya başlandı. Meğer bunlar da planın parçasıymış. Şemdinli iddianamesinde dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın yanı sıra Güneydoğu’da terörle mücadelede görev yapan Korgeneral Selahattin Uğurlu, Tümgeneral Ali Karababa, Tümgeneral Ahmet Yavuz, Albay Aziz Ergen’in de aralannda bulunduğu toplam 37 komutan da hedef alınmıştı” diye özetledi.

“KUMPASÇI EL ÜSTÜNDE TUTULUYORDU”

“Amaçlarına ulaşmak isteyenler Ferhat Sarıkaya’yı ‘Teminiz eller savcısı’ diye tanıtıyordu” diyen Öztürk yazısını şöyle sürdürdü:

“Dönemin Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Sarıkaya’yı meslekten çıkardığında örgüt onu ve çocuklarını yurtdışına götürmüştü. Sarıkaya’yı yeniden mesleğe döndürmek için CHP’lilerin karşı çıktığı ‘Sarıkaya yasası’ dediği yasa çıkarıldı. Yani, kumpasçı el üstünde tutuluyordu. Görevini birilerinin çıkarları doğrultusunda kullanan, günü geldiğinde bağlı olduğu örgütünün aleyhine de konuşur. Nitekim, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sarıkaya itirafçı olmuş, örgütün istekleri doğrultusunda neler yaptığını anlatmıştı. Anlaşılmayan durum ise bu kişinin itirafçı olmasının üzerinden 26 ay geçtikten sonra ancak meslekten ihraç edilmesi oldu. İhraç edildikten iki gün sonra FETÖ üyeliğinden gözaltına alındı. Daha önce hakkında soruşturma izni verildiği için de emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve eski Astsubay Ali Kayanın avukatı Yurdakan Yıldız’ın şikayeti üzerine Erciş C. Savcılığı tarafından Sarıkaya hakkında iddianame hazırlandı.”

“HEPSİ ALLAHI’NDAN BULSUN”

Saygı Öztürk, “Büyükanıt’ı aradım” diyerek Yaşar Büyükanıt ve eşinin değerlendirmelerini şöyle kaleme aldı:

“Eşi Filiz Hanım yapılan haksızlıklara, iftiralara çok tepkiliydi. ‘İşte, o sıkıntılı, iftiralar atıldığı günlerin acısı bugün sağlık problemlerimizle uğraştırıyor’ dedi ve şöyle devam etti: ‘FETÖ’cü savcı itirafçı olduğu zaman da onun helallik istediğini söylemiştiniz. O gün Yaşar Paşa, ‘şeytana havale ediyorum’ demişti. Onların yazdıklarını, söylediklerini çoğu kişi ciddiye almamıştı ama bizi çok üzdüler. O günleri hatırlamak bile istemiyoruz. İnanın üzüntümüz hâlâ geçmiş değil.’

Filiz Hanım, ‘Ben yine ölçülü konuşuyorum. Yaşar Paşa daha fazlasını söylerdi’ diyor. Rahatsızlığı nedeniyle Yaşar Paşa ile sohbetimiz kısa oluyor. Büyükanıt, er veya geç bu iftiraların ortaya çıkacağını bildiğini hatırlatıyor ve şunları söylüyor: ‘Terörle uğraşan, mücadele eden komutana ‘terör örgütü yöneticisi’ dediler. Akıl, mantık alacak gibi değil. Aynı adam benden helallik istiyor. Bunlar maşa oldukları için hepsi Allahı’ndan bulsun. Memleketin gerçek savcı ve hakimlere ihtiyacı var. Yalan, iftira ve pislik atan bu kişileri son nefesimde bile affetmen. Gerçek olmayan, onur kinci tutum içinde bulunanlar, gerçeklerin geç de olsa bir gün ortaya çıkacağını bilmeli.”

Son Haberler