Yasağa rağmen binler Ata’nın huzurunda

Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Anıtkabir’e yürüdü.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun düzenlediği “Cumhuriyetimiz ve Parlamenter Sistem İçin Halk Buluşması” mitinginin iptal edilmesinin ardından Anıtkabir’e yürüdü.

Kitle örgütleri adına ortak açıklamayı ADD Genel Sekreteri Öner Tanık yaptı. Ardından ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük ve ÇYDD Genel Başkan yardımcısı Nihal Kızıl açıklamada bulundu. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte sık sık “Başkanlığa geçit vermeyeceğiz”, “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye” sloganları atıldı.

Bugünkü miting için yasal başvuru, 9 Kasım 2016 tarihinde yapılmıştı. Ancak bu başvurudan tam 22 gün sonra yapılan bir tebligat ile Valilik tarafından mitinge izin verilmedi.

Yasağa karşı ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Anıtkabir’e yürüyeceklerini ve bunun da yasak olmadığını açıklamıştı. Bugünkü eylemde ortak bildiriyi okuyan ADD Genel Sekreteri Öner Tanık “Anayasa ve bu yolla getirilmek istenen başkanlık sistemi halka kurulan bir tuzaktır” dedi.

Son Haberler