Yarkadaş: “Atatürk’ten korkmayın Atatürk’ü örnek alın…”

Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş, bugünkü köşesinde Saray'da Atatürk adının sansürlenmesine karşı, "Atatürk’ten korkmayın Atatürk’ü örnek alın…" dedi.

Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş, bugünkü köşesinde Saray’da Atatürk adının sansürlenmesine karşı, “Atatürk’ten korkmayın Atatürk’ü örnek alın…” dedi.

Yarkadaş’ın bugünkü yazısından ilgili bölüm şöyle:

AKP’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik alerjisi bitmek bilmiyor. 20 yıllık iktidarlarında Atatürk’e kimi zaman gizli, kimi zaman ise açıktan savaş açtılar ama hep yenildiler. Atatürk’ün miras bıraktığı cumhuriyetin külleri bile, AKP’nin yaratmaya çalıştığı düzeni yerle bir etti. Halkın Atatürk’e sevgisi her geçen gün katlanarak arttı.

Peki AKP bu durumdan ders çıkardı mı? Tabii ki hayır!

Afganistan’da yaşanan rejim değişikliğinde ortaya çıkan manzaralar bile AKP’li yöneticiler için ders olmadı! Doğrusu merak ediyorum: AKP’nin üst yönetimi, Afganistan’da ortaya çıkan tablodan memnun mu acaba? Yoksa kafalarında öyle bir ülke mi var? Çünkü; neredeyse her gün, Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği Taliban’a övgü diziyor, mesajlarını olumlu bulduklarını söylüyorlar.

ROTA BELLİDİR…

Oysa ki; Taliban’ın işgal etiği Afganistan, 1920’lerde Atatürk’ün ışığını takip etmiş, modern bir ülke olabilmek adına Atatürk’ten yardım istemişti. AKP ise Atatürk’ün ışığı yerine, Taliban’ın karanlığının peşinden gidiyor. Ve bu anlayış, hala ve ne yazık ki; Atatürk’ü yok saymaya ve unutturmaya çalışıyor. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar nafile… Türk halkı, Afgan kadınların Taliban yobazlığı karşısındaki çığlığını duydukça, Ata’sına daha çok sahip çıkıyor ve onun kıymetini her zamankinden daha çok anlıyor.

ÇOCUKLUK YAPIYORLAR

Bu yüzden, AKP’nin Saray’da Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’nin Atatürk’e yönelik övgü dolu sözlerini sansürletmesi ve cümlede Atatürk’ün geçtiği yere “Erdoğan’’ı sıkıştırması, derin ve aşılamaz bir kompleksin ifadesidir.

AKP var olduğu sürece, hep bu kompleksle yaşayacak. Ve bu kompleks Atatürk’ü örnek almayı öğrenmedikleri sürece onları içten içe kemirerek bitirecek. Kompleksler, olumluya çevrilmediği sürece, kişi ya da kurumları sağlıksız hale getirir. Sanırım, AKP’yi bekleyen de budur… Atatürk karşısında kendilerini hep ezik hissedecek ve onu aşamayacaklarını bir gün kabullenecekler…

Umarım Saray’da yaptıkları ‘’tercüme çocukluğu” onlar için son olur ve artık Atatürk’ü aşamayacaklarını, Atatürk’ü yok sayma çabalarının ise beyhude olduğunu kabullenirler…

Son Haberler