Pazartesi / 3 Ağustos 2020

Yanlışlıkla üniversite kurdu! ‘Erdoğan imzaladığı kararı okumuyor mu?’

Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Marmara Üniversitesi bünyesinde ‘Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi’ kuruldu. Ancak Yükseköğretim Kanunu’na göre üniversiteler sadece Meclis’ten geçecek kanunla kurulabiliyor. CHP’li Özel duruma tepki göstererek, “Resmi Gazete’de basılan kararın kontrol edilmediği bir rejim yarattınız!” dedi.

206,544BeğenenlerBeğen
8,614TakipçilerTakip Et

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulması ve kapatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre 13 farklı üniversite bünyesinde 3 enstitü 11 fakülte bir de üniversite kuruldu. Yayımlanan kuruluş kararı içerisinde Marmara Üniversitesi bünyesinde ‘Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi’ kurulduğu ifade edildi.

ÜNİVERSİTELER ANCAK KANUNLA KURULABİLİYOR
Mevzuata göre cumhurbaşkanının üniversite kurma yetkisi bulunmuyor. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na göre yeni üniversite kuruluşu ancak TBMM’den geçecek kanunla mümkün.

Yükseköğretim Kanunu’nun 5’inci maddesi f bendinde üniversite kuruluşu, “Üniversiteler ile yüksek teknoloji enstitüleri ve bunlar içindeki fakülte, enstitü ve yüksekokullar, Cumhurbaşkanınca yapılan yükseköğretim planlaması çerçevesinde (…) (1) kanunla kurulur” ifadeleriyle açıklanıyor.

AÇIKLAMA GELMEDİ
Yasanın açık olmasına karşın Resmi Gazete’de ‘Kurulan Enstitü ve Fakülte’ başlığı altında ‘Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi’ ifadesine yer verilmesi ile ilgili bir açıklama gelmedi. 30 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete mükerrer sayısında da herhangi bir değişiklik yapılmadı.

“ERDOĞAN İMZALADIĞI KARARI OKUMUYOR MU?”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan ‘üniversite’ kararına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Özel şunları kaydetti:

“Saray rejiminin ülkeyi taşıdığı başıbozukluk işte bu… Tayyip Erdoğan imzaladığı kararı okumuyor mu? Bu karara göre Marmara Üniversitesi’ne bağlı bir başka üniversite kuruluyor… Bu nasıl lakayıtlık!!! Resmi Gazete’de basılan kararın kontrol edilmediği bir rejim yarattınız!”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ne özrü? Ellerinizdeki kanı okyanusların suyu bile temizleyemez!

Tacettin Çolak yazdı...

Erbakan’ın oğlunun danışmanı olan Osmanlı torunundan AKP’ye Vahdettin’in mezarını Türkiye’ye getirme çağrısı

II. Abdülhamit’in 4. kuşak torunu ve Fatih Erbakan’ın baş danışmanı Osmanoğlu, AKP’ye Vahdettin’in mezarını Türkiye’ye getirme çağrısında bulundu.

İsmail Saymaz: Muharrem İnce bağını koparmış yeni parti kuruyor…

İsmail Saymaz canlı yayında Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiası hakkında çarpıcı bilgiler verdi. 

Muharrem İnce: ‘Çok talep alıyorum’

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, yeni parti kuracağı iddia edilen ve bugüne kadar iddiaları ne doğrulayan ne de yalanlayan Muharrem İnce'nin 2 ayrı anket yaptırdığını...

Erdoğan tartışmaya açmıştı: Yüzde 58,9 parlamenter sistem istiyor

Avrasya Araştırma'nın yaptığı son ankette çarpıcı sonuçlar çıktı. Vatandaşların yüzde 58'i "Parlamenter Sistem'e dönelim" dedi. Genel Başkanların beğeni anketinde ise "Erdoğan'ı beğeniyorum" diyenlerin oranı 37,8'de kaldı. Başkanlık sistemine karşın parlamenter sistemi tercih edenler ise yüzde 58,9.
206,544BeğenenlerBeğen
8,614TakipçilerTakip Et