Faruk Beşer, “Erkek mesele oldukça kadın da mesele olacaktır” başlıklı bugünkü tepki çeken yazısında, “Şiddet aşağılamadır, aldatma daha da büyük bir aşağılamadır. Evinde eşiyle karşı karşıya otururken bile çaktırmadan telefonundan bir başka kadınla mesajlaşma da bir aşağılamadır. Bu akşam toplantım var deyip ayarttığı kadınla yemeğe çıkma, onlarla güle oynaya eğlenip kendi eşini azarlama da şiddet ve aşağılamadır. Evinin ihtiyaçlarını karşılamadığı halde kendisi lüks lokantalarda yiyip, içip eğlenme de öyle. Hatta eşlerden birinin sigara içmesi bile diğerine şiddet uygulamasıdır. Diğeri bu ağır kokuya ya ömür boyu dayanacak yahut o da sigaraya alışmak zorunda kalıp zararını ikiye katlayacaktır. Karısının çalışmasını isteyip, sonra ev işlerini de ona yaptırma ve maaşına el koyma şiddet değil midir?” ifadelerini kullandı.

“KOCANIN ELİNE BAKMA, AMA BAŞKA ERKEKLERİN ELİNE BAK”

Bu satırlardan sonra Faruk Beşer’in “Kadını kocasına karşı kışkırtanlar da, ona; senin de bir maaşın olsun, ayaklarının üzerinde durabilesin, kocanın eline bakma, diyenler de şiddeti körükleyenlerdir” diye yazması dikkat çekti.

Beşer yazısını şöyle sonlandırdı:

“Yani, kocanın eline bakma, ama başka erkeklerin eline bak, kariyerin için onlara kompliman yap, emirlerine itiraz etme, işini sağlama al, ama kocan en ufak bir laf ederse restini çek, korkma maaşın var ve aile kanunu da senden yanadır, ayrılırsan ömür boyu nafaka alırsın, diyenler de şiddeti ve ailenin dağılmasını körükleyenlerdir. Oysa eşlerden her biri diğerinin eline bakmak zorundadır, her biri ötekine muhtaçtır.