Yandaş yazar: Seçimler kaldırılsın, merkezden atama yapılsın

Yeni Şafak yazarı Ömer Lekesiz, Doğu ve Güneydoğu illerindeki belediyelerde kayyım yönetiminin büyük beğeni topladığını öne sürerken, artık yerel yönetimlerde seçim yerine atama düzeninin getirilmesi gerektiğini savundu.

207,596BeğenenlerBeğen
7,894TakipçilerTakip Et

AKP’ye Yeni Şafak gazetesinde, yerel yönetimlerin seçim yerine merkezden atama yoluyla belirlenmesi gerektiği savunuldu.

Gazetenin yazarlarından Ömer Lekesiz, Doğu ve Güneydoğu illerindeki belediyelerin durumunu ele aldığı yazısında, bölge halkının “Ben oyumu HDP’ye vereyim ama devletimiz onun yerine mutlaka kayyum atasın” dediğini öne sürdü.

Sözkonusu belediyelerde kayyımlar eliyle son iki yılda gerçekleştirilen hizmetlerin büyük beğeni topladığını savunan Lekesiz, “kayyım” düzeninin sürekli hale getirilmesini istediği sözlerini “Aslında konunun daha da derinine inildiğinde, fetişleştirilmiş demokrasinin (ve her ne demekse, demokratik hakların) korunması kaydıyla, mahalli yönetimlerin de (tıpkı üniversite rektörlerinde olduğu gibi) merkez tarafından atanma yoluyla belirlenmesini, artık tartışma masasına yatırmak gerekmektedir.” ifadeleriyle açıkça dile getirdi.

Yandaş yazar, “öneri”sine gelebilecek tepkileri ise “demokrasiye inanan biri olmadığını” belirtip şu ifadelerle yanıtladı:

“Bizim kesimdeki yazılanları itina ile dikizleyen malum fitne çevrelerine malzeme vermemek için peşinen belirteyim ki, bu yazı siyasi bir yazı değildir ve şahsen ben de demokrasiye inanan, ona itibar eden biri değilim. Ancak, devlet ve millet tarafından benimsenmiş bir yönetim tarzı olması bakımından onun sınırları ve gereklilikleri içinde hareket etmek ve konuşmak durumundayım.”

Lekesiz’in “Kayyum yerine doğrudan belediye başkanı atanamaz mı?” başlıklı yazısının devamı şöyle:

“Söz konusu derinlik bağlamında, bir konuda aynı yanlışı tekrarlamanın zaman ve güç kaybına neden olduğunu gözetebilenlere, ilgili mahaller için uygun olanın en iyisini arama sorumluluğunun yüklediğini düşünüyorum.

Seçimlerden çok kısa bir süre önce, sorunlu mahallerde bulunmuş biri olarak, kayyumlar eliyle gerçekleştirilen altyapı çalışmalarının, halk ile kaynaşmanın, hemen her düzeyde halkın dertlerine derman olmaya çalışmanın doğurduğu memnuniyetten hareketle bu değerli kazanımın demokrasiye, seçime feda edilemeyeceğinin altını çizmek istiyorum.

Yine de sözüm ona demokrasiden taviz vermeyecek şekilde ve yine onun içinden, teklif ettiğim atama konusuna mahsus bir form üretilebileceği gibi, partili cumhurbaşkanı (devlet başkanı) seçmenin buna kendi başına demokratik bir dayanak olarak yeterli gelebileceğini ve bu bahiste onu tekrar seçmemenin onun ilgili seçimlerini seçmemek olacağını tutarlı bir tez olarak öne sürmek de mümkündür.

Yeter ki, bekamızı demokrasiye feda etmeyelim ve yanlışlıklar bataklığında çırpınıp durmayalım.

loading...

Saray, Soylu’ya tuzak mı kurdu? Sokağa çıkma yasağının iptali ne anlama geliyor?

Bu gelişmeler İçişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı arasında bir problem anlamına geliyor mu?

İkinci Süleyman Soylu vakası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasakları konusunda ikinci kez boşa düştü.

‘İktidar, istediği vekili cezaevine koyar’

Hukukçular, CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

Ahmet Hakan’dan aç-kapa rezaletini aklama yazısı: Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye

İktidarın bile tam olarak açıklayamadığı sokağa çıkma skandalını aklamaya çalışan Ahmet Hakan, yaşanan 48 saatin hikayesini, 'Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye' diye kaleme aldı.

Bu iki fotoğraf siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak

Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.
207,596BeğenenlerBeğen
7,894TakipçilerTakip Et