Yandaş yazar, enflasyon rakamlarını tartışanları ‘hain’ ve ‘alçak’ ilan etti!

Yoksulluk ve pahalılığın had safhada olduğu bir dönemde enflasyon rakamlarının tek haneye düşmesinin gerçeği yansıtmadığı yönünde tartışmaya açılması, yandaş ekonomi yazarı tarafından "ihanet" olarak nitelendi.

Dün açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamları, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın daha öncesinde birçok kez söylediği üzere tek haneli olarak gelmiş ve yıllık yüzde 9.26’ya düşmüştü.

Ancak elektriğe, doğalgaza ve temel ihtiyaçlara sürekli zam gelirken bu rakamların nasıl sağlandığı konusu büyük şüphe uyandırmış ve inandırıcılıktan uzak bulunmuştu.

Sefalet düzeyinde yaşayan emekçiler bir de krizin getirdiği ek yükün altında ezilirken “ekonominin iyiye gittiğine” dair açıklanan bu verilerle ilgili yaşanan tartışma AKP medyasında kızgınlık yarattı. Öyle ki yandaşlar işi TÜİK’in verilerini tartışmalı hale getirenleri “hain” ilan etmeye kadar vardırdı.

Pek de şaşırtmayan bu hadsizliğin adresi Sabah‘taki bir köşe yazısı oldu. Gazetenin ekonomi yazarlarından Dilek Güngör, bugünkü “Algı profesörleri” başlıklı yazısına şöyle başladı:

“Malum, enflasyon rakamları açıklanır açıklanmaz yine saldırıya başladılar. “Her şey ateş pahası enflasyon nasıl düşüyor?” diyeni mi ararsınız, “İğneden ipliğe zam geldi, TÜİK yalan söylüyor” diyeni mi… Ya da “Fiyatları hangi marketten topladın?” sorusu soranı mı… Veyahut, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından “Bu rakamlara inanıyor musunuz?” diye manşet atan haber sitelerini mi?”

Üniversitelerde öğrencilerine ‘enflasyon’ dersi veren profesörlerin dahi konuyu bilmediğini öne süren yandaş yazar, “Biri çıkıp, “hayat pahalılığı yaşanırken enflasyonun nasıl düştüğü izaha muhtaç” diyerek ekonomi yönetimi ya da TÜİK Başkanı’nın acilen açıklama yapmasını istiyor. Diğeri “Türkiye, fiyatlar artarken, enflasyonu düşürmenin bir yolunu bulmuş görünüyor” diye ortaya bir algı yumurtluyor. Başkası “Enflasyon düştü, fiyatlar artmaya devam ediyor” sözleriyle olayı saptırıyor.” dedi.

“Enflasyondaki düşüşün doların gerilemesinden, alım gücü düşen vatandaşın talebinin olmamasından, sebze-meyve fiyatlarının düşmesinden vb. kaynaklandığını” öne süren yazar, “Enflasyon düşmesinin fiyatların düşmesi, insanların alım gücünün artması, gelirlerinin yükselmesi demek olmadığını anlatmazlar, anlatamazlar.
Enflasyonun düşmesinin fiyatların daha az artması anlamına geldiğini söylemezler, söyleyemezler.
Enflasyon düştükçe, fiyatlar daha az arttıkça, insanların alım güçlerinin daha az azalacağını belirtmezler, belirtmezler. Çünkü, onların işi ‘Algı Profesörlüğü’…” diye yazdı.

Yazdıklarımın siyasetle ilgisinin olmadığını öne süren Güngör, “Yahu, diyelim ki, neredeyse Cumhuriyet’le yaşıt olan, uluslararası kurumlara akredite, dünyada kabul edilen standartlarla veri üreten Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verileri karaladınız, ne elde edeceksiniz? Gerçekten merak ediyorum.
Bana kalırsa, sırf siyasi ideolojiler yüzünden bu kurumların itibarını zedeleyenler alçaktır hatta haindir.” ifadelerini kullanmaktan çekinmedi.

Güngör yazısını patron örgütlerinin TÜİK’e sahip çıkması çağrısı yaparak sonlandırdı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son dakika… Ankara bu iddiayla çalkalanıyor: AKP’de peş peşe Babacan istifaları

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın siyaset sahnesinde yerini almaya hazırlanan partisi için geri sayım sürerken, Ankara'da politika kulislerini hareketlendiren iddialar da peş peşe geliyor. Babacan'a yakın kaynaklar en geç Mart başında partinin kuruluş dilekçesinin verileceğini ve AKP’den istifa eden bazı isimlerin partiye katılacağını belirtti.

Devlet Bahçeli: Darbe iddiaları maalesef herkesin diline düşmüştür

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında konuşuyor.

“Kaybetmenin” Onuru…

Tacettin Çolak yazdı...

Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Damadını tribünlerin yakasından düşür

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Akşener, futboldaki siyaset tartışmaları üzerinden Berat Albayrak'ı eleştirdi, Erdoğan'ı uyardı.

Peş peşe istifaların geldiği İYİ Parti felaketin eşiğinde mi? Beş kişi daha!

İYİ Parti’nin CHP ile 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yaptığı Millet İttifakı’nın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Genel Başkan Meral Akşener’i sert sözlerle eleştirerek, partisinden istifa etti.
209,672BeğenenlerBeğen
4,901TakipçilerTakip Et