Yanan evden kız istemeye gitmek

201,488BeğenenlerBeğen
8,829TakipçilerTakip Et

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkan Trump’tan bazı şeyler istemek üzere Washington’da Beyaz Saray’a (White House) gidiyor. Aslında ona Burning House (Yanan Ev) demek daha doğru olur, çünkü azil ateşi bacayı sarmış durumda. Köşeye sıkışan Trump’ın daha ne kadar görevde kalabileceği tartışılıyor.

Trump bunun bir varoluş-yokoluş kavgası olduğunun farkında. Attığı twitlerle “İmdat!” sinyalleri gönderiyor. İki gün önce attığı twitte “Başkana taciz!” diye haykırıyordu.

Yani, bir şey verebilecek durumda değil. Hele , her iki tarafça yapılan vahim hatalarla “bir numaralı düşman” haline dönüştürülmüş Türkiye’ye hiç. Ortam fevkalade bozuk, Demokratlar, medya ve Amerikan kamuoyunu oluşturan güçlü lobiler çıkacak her sonuca çullanmak üzere bekliyorlar.

Türkiye son yıllardaki “güzel yalnızlığın” düğün dernek gibi görüneceği bir yalıtılmanın eşiğinde. Ankara’yı paryalaştırma planları ne yazık ki gerçekleşti. İnsanlar ve kurumlar Türkiye’yi savunmaya cesaret edemiyorlar.

Yıllarca yazdık: “Hukuk devletinin zedelenmesi, gazetecilerin hapse atılması, demokrasinin erozyonu iç sorun olmaktan çıkıp bir milli güvenlik sorununa dönüşebilir; demokratik itibarımızı kaybedersek, en haklı olduğumuz konularda bile derdimizi anlatamayız.”

Şu anda o durumdayız. Washington’da Türkiye’yi savunmak bir çeşit siyasi intihar sayılıyor. Son savunucular bile pozisyon değiştiriyor.

Böylesine zehirli bir psikolojik ortamda yanan eve yapılacak ziyaretten ne çıkabilir? İyi bir şey çıkabileceğini sanmıyorum!

Artık çok geç: İlişkiler bu duruma gelmemeliydi. Türkiye oradaki bazı dostlarını muhafaza edebilmeli, hatta yeni dostlar edinebilmeliydi.

Hariçten gazel okumuyorum: Orayı iyi bilirim. Üç yıl Washington’da gazetecilik yaptım, yıllar boyunca Beyaz Saray ziyaretleri izledim. Benim izlediklerimin çoğu sembolik ziyaretlerdi. Bu kez öyle değil. Bu kez her şey çok hakiki ve vahim!

Prof. Dr. Haluk Şahin

Yazarın Diğer Yazıları