Pazar / 17 Ocak 2021

Vialand AVM’deki bir mağazada çocuğa çıplak arama iddiası

İstanbul’daki Vialand alışveriş merkezinde bulunan Watsons adlı mağazada ruj çalmakla suçlanan lise öğrencinin çıplak aramaya maruz kaldığı iddia edildi.

203,530BeğenenlerBeğen
8,644TakipçilerTakip Et

Evrensel’den Elif Ekin Saltık ile Derya Dursun’un haberine göre,olay 26 Kasım’da meydana geldi.

İddianın sahibi lise 3’üncü sınıf öğrencisi B.C., mağazaya elindeki rujla girdiğini, burada rujun bir benzerine baktığını, ardından da mağazadaki ruju yerine bıraktığını söyledi.

‘Mağaza müdürü kafama vurdu’

Ancak mağaza müdürü ve AVM’nin güvenlik görevlileri tarafından hırsızlıkla suçlandığını ifade eden B.C., mağazanın deposunda çıplak aramaya maruz kaldığını anlattı: “Burada pantolonum dizlerime kadar indirildi, bluzum ve sutyenim sıyrılarak arama yapıldı. Arama esnasında iki erkek güvenlik görevlisi de vardı. Onlara da sadece arkaları dönmeleri istendi. Depoda da kamera vardı. Mağaza müdürü bana sürekli ‘Hırsızlık yaptın’ diyordu. Kafama vurarak ‘Hırsız, terbiyesiz’ şeklinde hakaret etti.”

B.C., kendisini almaya gelen arkadaşına da çıplak arama yapıldığını aktararak, mağaza müdürünün “Bugün iyi günümdeyim, dua et. Yoksa daha kötü olurdu” dediğini öne sürdü. B.C.’nin ailesi, güvenlik görevlileri ve müdürden şikayetçi oldu.

Müdür suçu güvenliğe attı

Evrensel’e konuşan Watsons mağazası müdürü, mağazada stoklarının eksik çıktığını iddia etti.

Müdür şunları anlattı: “Prosedür gereği AVM güvenliğini çağırdık. Güvenlik geldikten sonra biz devreye giremeyiz ve iş bizden çıkar. Üst aramaya gelirsek de kamera kayıtları polise verildi. İfade edildiği biçimde üst aramasını yapan da güvenlik görevlisidir.”

Güvenlik görevlileri ise gazetecilerle görüşmeyi kabul etmedi.

‘Hukuka aykırı’

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Ayşenur Demirkale, güvenlik ya da mağaza görevlilerinin bir yetişkini arama yetkisi dahi olmadığını söyledi: “Bir suç ihbarı, isnadı var ise yapacakları en fazla çocuğu güvenli bir yerde tutup kolluk kuvvetlerine haber vermektir. Çocuğun bedenine, özel yaşamına müdahale ediliyor. Onuruyla oynanıyor. Her şeyden önce çocuk işkenceye tabi tutuluyor. Bu bir işkencedir.”

Son Haberler

Gündem