Veysi Kaynak İran’dan gelecek yeni bir göç dalgasını duyuruyor

AKP genel başkan yardımcısı Veysi Kaynak katıldığı programda İran üzerinden Türkiye'ye yeni bir göç dalgası gelmekte olduğunu duyurdu, ve hükümetin aldığı önlemleri açıkladı.

İşte o açıklamalar ve satır başları;

”Aldığımız bilgilere göre yaklaşan 3 milyon izinsiz mülteci var. Ve bunlar Türkiye’ye hareketlenmek üzere. Bu çok önemli. Daha çok Afganlar, İran’ın daha doğusundan geliyorlar. Şöyle bir gözlemimiz var. Sanki bu Afganların Türkiye’ye doğru gitmesine İran devleti de göz yumuyor demeyeyim de yardımcı oluyor gibi. Sadece 2016 yılında Iğdır ve Ağrı illerimizden izinsiz geçiş yapmak isteyen 30 bin mülteci oldu. Bunlar hakkında işlem yapıldı.”

Program sunucusunu ”Peki bu geçişleri engelleyemiyor muyuz?” sorusuna Veysi Kaynak şöyle cevap verdi; ”Komplike düşünmemiz var. Birincisi sınır güvenliğimiz önemli. Sınıra duvar inşa ediyoruz,. İki o bölgede geri kabul merkezi yapıyoruz, o bölgede ellerini kollarını sallayarak dolaşmasınlar diye. İçişleri bakanlığımız tarafından yaptırılıyor, bir kaç ay içinde bitecek. Üç, düşünün ki bunlar Türkiye’de kalmak için gelmiyorlar. Bir geçiş noktası olarak geliyorlar. Batı’ya geçmek için geçiyorlar, Türkiye bir geçiş noktası. Batı bunu da düşünmeli.”

[fvplayer src=”https://vimeo.com/210106711″ splash=”https://i.vimeocdn.com/video/625813723_960x540.jpg?r=pad” caption=”Veysi Kaynak: Türkiye’ye İran’dan yeni bir göç dalgası geliyor”]

Son Haberler