Vali’den 115 çocuk için ‘vicdani değil idari’ yanıt

İstanbul Valisi Vasip Şahin, 115 hamile çocuk skandalıyla ilgili açıklama yaptı.

Vali Şahin, valiliğin görevlilere neden soruşturma izni vermediğini açıkladı. Şahin 15 yaşındaki bir çocuğun hamile olması durumunda şikayet kuralı arandığını söyledi.

Savcılığın 115 gebe çocuğun bilgisini devletle paylaşmayan iki kamu görevlisi için soruşturma izni istediği valiliğin soruşturma izni vermediği iddia edilmişti. İddia İstanbul Valisi Vasip Şahin’e soruldu. Vali Vasip Şahin’in görevliler hakkında neden soruşturma izni verilmediğini şu sözlerle açıkladı:

“Bir çok şey birbirine karıştırılıyor. Bunlar idari ve hukuki süreçler. Hastane idaresi ve valiliğimiz ciddi araştırmalar yapmışlar. 15 yaş altı gebelikte kanunen bildirmek zorundayız, tamamı bildirilmiş. 15 yaş üstü ve 18 yaş altı gebelikte cebir, şiddet baskı var ise bunların bildirilmesi zorunlu. Diğerleri şikayate tabii biz de buna göre karar verdik. Bizim verdiğimiz karar idari bir karardır. Yasa gereği, taraflar mağdur ya da şikayetçi tarafından, cumhuriyet savcılarımız tarafından bölge idare mahkemelerine tekrar itirazen götürülür ve orada incelenir. Bizim verdiğimiz karar bölge idare mahkemesi tarafından inceleniyor, oradan çıkan neticeye göre tekrar hukuki bir nitelik kazanacaktır. Ya bizim kararımız onanacaktır ya da bizim kararımız kaldırılarak yargılamanın önü açılacaktır. Dün Cumhuriyet Başsavcılığımız açıkladı bu konuyla ilgili zaten Cumhuriyet Başsavcılığımız resen bunun memur yargılaması hukukuna tabi olmadığını düşünerek ekim ayında soruşturma açmış. Devletimiz idaresi ve yargısıyla bir bütündür. Yargı zaten harekete geçmiş durumda. Kamuoyunda bunların takibi yapılmıyor algısı oluşmasın. Arkadaşlar gayretle görev yapmaya çalışmışlar bir takım eksikler yanlışlar var ise bunların da değerlendirmeleri yapılır. Kim ne kadar sorumluysa karşılığını görür mutlaka.”

Son Haberler