Çarşamba / 20 Ocak 2021

Uzmanlar uyardı, Korona virüste sakın bu testlere güvenmeyin…

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası Başkanı ve Aile Hekimi Dr. Gürsel Özer, parmaktan alınan bir damla kan ile 15 dakikada sonuç veren hızlı testlerin doktor kontrolü olmadan Covid teşhisinde kullanılamayacağını belirterek, "Hızlı antikor testlerindeki negatif sonucun tek başına güvenirliği yok. Bireysel kullanımı, yalancı güven duygusu ile kişinin hastalığı yaymasına sebep olabilir." dedi.

DHA’da yer alan habere göre, Hastanelerde veya iş yeri hekimleri tarafından tarama amaçlı kullanılması gereken Covid hızlı antikor testleri (rapid testler), kişisel kullanımda tehlikeli sonuçlara yol açıyor.

“MUTLAKA PCR TESTİ YAPILMALI”

Konuyla ilgili konuşan Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı ve Aile Hekimi Dr. Gürsel Özer, “Hızlı antikor testlerindeki negatif sonucun tek başına güvenirliği yok. Mutlaka PCR testiyle sağlaması yapılmalı. Bu testler aslında teşhis amaçlı değil, kişinin daha önceden Covid geçirip geçirmediğinin anlaşılması için, tarama amaçlı kullanılır. Bireysel kullanımı, yalancı güven duygusu ile kişinin hastalığı yaymasına sebep olabilir.” diye konuştu.

“TEHLİKELİ DURUMLARA YOL AÇABİLİR”

Virüse maruz kaldıktan sonra 7 gün içerisinde antikorlar oluşmaya başlar diyen AHESEN Başkanı Dr. Gürsel Özer, ” Örneğin bundan önceki bir sürede henüz antikorlar oluşmamışken test yapıldıysa, bu da tehlikeli durumlara yol açabilir. Çünkü bulaştırıcılığınız var ve o süreyi yakalayamadığınız için, kendinizi negatif sayıyorsunuz. Güvende hissettiğiniz için de çevrenizi de tehlikeye atmış oluyorsunuz” dedi

“BİREYSEL OLARAK BU TESTİ YAPMANIN ANLAMI YOK”

Kişide eğer hastalık belirtisi ya da temaslı şüphesi varsa mutlaka PCR testi yapılması gerektiğini belirten  Dr. Özer, “PCR testleri hala altın standarttır ki bunda bile aslında kişinin semptom gösterip göstermediği önemlidir. Çünkü PCR testlerinin de yalancı negatif sonuç verme ihtimali vardır. Diyelim herhangi pozitif biri ile temas ettiniz. Kendinizden şüpheleniyorsunuz. 4-5. günden itibaren belirtiler ve bulaşıcılık başlıyor. 4-5 gün boyunca semptom vermeden geçirebilirsiniz. Pozitif sonuç ancak bu süreden sonra alınabilir. Ama burada da gene önemli olan semptomlar. Semptom varsa test öneriliyor. Çünkü temaslı da olsanız virüs yükünüz az olabilir, hastalığı geçirmeyebilirsiniz. O yüzden semptomunuz da olmaz ve testiniz de negatif çıkar. Asıl önemli olan, bu sürede maske, mesafe, hijyen izolasyonu uygulayıp semptom ve bulgular olduğu zaman mutlaka PCR testi yaptırmaktır. Hızlı antikor testleri ise ancak hastalığı geçiren kişilerde ‘antikor yanıtı oluşmuş mu oluşmamış mı?’ buna bakmak için yapılabilir. Bunu da bilim insanları yapsın, koruyuculuk ne kadar devam ediyor, hangi gün ne antikoru oluşuyor ya da hastanelerde araştırmalar için yapılsın. Ama bizim gibi kullanıcılar için, bireysel olarak bu testi yapmanın herhangi bir anlamı yok.” diye ekledi.

Son Haberler