‘Uzasa İşi Karıştıracağız’ Demişti: Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Tepkilere Neden Olan Sözleri Hakkında Konuştu

Fox Tv'ye konuk olan Atalay, tepkilere neden olan sözleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Hükümet ve Türk-İş’in, 2019-20 kamu işçisine yapılacak zammı görüşmek için bir araya geldiği görüşmede, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’a söylediği sözler gündeme damgasını vurdu.

Fox TV’nin haberinde, Türk-İş Başkanı Atalay’ın “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” dediği duyuluyordu.

Atalay’ın bu sözleri söylerken mikrofonu eliyle kapattığı görülüyordu.

Ayrıca videoda Atalay’ın Bakan Selçuk’a ‘a “Tarım Bakanlığı geçicilerini çözeceğim diye söyle buradan sen” dediği anlar da yer alıyordu.

Fox Tv’ye konuk olan Atalay, tepkilere neden olan sözleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İlker Karagöz’ün sunduğu Çalar Saat programına konuk olan Atalay, ilgili görüntülerin ekrana yansıması ardından “Hükümete yakın bir duruş mu sergiliyorsunuz, buradaki cümlenizi anlatır mısınız?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Şimdi ben 65 yaşındayım. 30 senedir milletin önündeyim. Sizin bu haberinizden sonra birileri dedi ki ‘Türk-İş işçiyi sattı’ yani hükümet 17 kişiye balyayla para verdi. Türkçesi bu, ben anlatayım sizin anlatmadığınızı. Yani hükümet geldi bize dedi ki ‘Sana şu menfaati sağlayacağım, altına imza at. Yahut hükümet geldi bizi tehdit etti… Gerçekten alakası yok.

Olay şu: Sözleşmeyi zaten imzalayacağız, bir problem yok. Esas benim problemim taşeron ile ilgili. Sayın bakan rakamları söyledikten sonra, ben canlı yayında yokum. Söylediğimi sağımdaki, solumdaki herkes duyuyor. Canlı yayın devam etse diyeceğim laf şuydu; Taşeronla ilgili meseleyi halledemedik. Binlerce taşeron içisi bununla ilgili müjdeli bir haber beklerken, kötü bir haber verdik.”

Sunucu İlker Karagöz’ün “Şimdi o zaman o cümlenin öncesi ve sonrası bu muydu?” sorusu üzerine Atalay şöyle devam etti:

Öncesi bu, sözleşmeyi imzalamak için oturmuşum oraya. bakan bana diyor ki ‘Bir şey söyleyecek misin? Ben ‘hiç söyleyecek bir şeyim yok’ dedim. Ne söyleyeceğim? Söylersem sözleşmenin gündeminden çıkacağız. Yani konu kamu işçilerinin sözleşmesinden çıkacak, taşeron meselesine gelecek. Orada gündem sözleşme. Ama taşeronla ilgili derdimi anlatma imkanım yok benim. Canlı yayından sonra bakan gidiyor. Biz canlı yayına filan girmiyoruz. Şimdi bu haber yani günah, yazık, ayıp…”

“Orada anlatmak istediğim konu taşeron”
Atalay sözlerine şöyle devam etti:

“Ben burada EYT’yi de konuşuyorum, taşeronu da konuşuyorum, Kaz Dağları’nı da konuşuyorum, tank-palet de konuşuyorum, çocuk işçiliğini de konuşuyorum. Orada anlatmak istediğim konu taşeron. Ben zamla ilgili imza atıyorum zaten, orada bir problem yok. Ben de ne konuşacağım orada? O evvela bilinsin.

Grev yapmamızı istenler var, eylem yapmamızı isteyenler var. Tabir-i caizse bize kıspeti giydirip diyorlar ki güreşin. Onlar tribünde oturuyorlar. Onların bir para kaybı yok, ekonomik sıkıntıları yok. Grev niçin yapılır? Hak almak için yapılır. İş olsun diye grev yapılmaz.

Atalay’ın “Memur arkadaşlarımızla ilgili sözleşme bitsin, öbür sendikalarla ilgili sözleşme bitsin, benimle böyle konuşmazdınız” demesi üzerine Karagöz “Onlar bu seviyede bir oran alamayacaklar mı?” diye sordu. Türk-İş Başkanı “Hayır öyle demem, öyle demem. İnşallah bu seviyeyi geçerler. Geçtikleri zaman deriz ki iyi yaptınız. Benim burada durmamın bir anlamı yok. Haberiniz olsun o zaman.” diye cevap verdi.

En çok okunan haberler

Saç baş yolduran iddia… Tuğçe Kazaz Erdoğan’a danışman mı olacak?

AKP iktidarı lehine çıkışlarıyla gündemde tutunmayı başaran eski manken Tuğçe Kazaz’ın, Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı’na getirileceği öne sürüldü.

Dünyaya rezil olan Hilal Kaplan’dan açıklama: Trump şaka yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'a sorduğu soru ve aldığı ironik yanıt ile sosyal medyanın gündemine oturan Sabah yazarı Hilal Kaplan, ilk kez konuştu.

Yılmaz Özdil’den çok konuşulacak Hilal Kaplan çıkışı: Dünyanın şapşal dediği Trump bile…

Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin konuşan Yılmaz Özdil ABD ziyaretine ilişkin, “AKP iktidarı sıkışmış durumda. AKP dünya tarihinin en derin ekonomik krizi ile karşı karşıya. Askeri vesayete karşı geldiğini söyleyen AKP, en ağır cunta yönetimlerinden bile daha ağır bir tablo ile karşı karşıya. Ben gücümü bir tek Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinden alıyorum. Başımıza bunların geleceği orada yazılı. Harekete geçmek için talimat beklemeyin diyor” yorumunda bulundu.

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Ekrem İmamoğlu Abdullah Gül’ün sinsi planını nasıl bozdu?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tekrar aynı göreve gelmek için çalıştığını ancak “bu planı” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bozduğunu öne sürdü.

Feyzioğlu coştu: Suriye’nin tamamını güvenli bölge yapalım, AVM’lerle ihya edelim

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Suriye'deki gelişmelerle ilgili konuştu, "30 kilometrelik derinlikteki güvenli bölge bizim için yetmez. Suriye'nin tamamını birkaç sene içerisinde güvenli bölgeye çevirmek bizim elimizde." dedi.

Temiz hava satışı başladı… 15 dakikalık temiz hava 24 lira!

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, 5 Kasım’da hava kirliliği oranında tüm zamanların rekorunu kırdı.

Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı Fatih Tezcan’a soruşturma!

Ankara’da yaşayan Güven Ertürk isimli bir vatandaş, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı Fatih Tezcan’ın Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakaretlerini Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet etti. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Tezcan hakkında soruşturma başlattı. 

İmamoğlu toplu ölümlere ilişkin ilk kez konuştu!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, son günlerde siyanürlü toplu ölümlere ilişkin ilk kez konuştu. İmamoğlu'nun dün Londra'da yaptığı konuşmada ölümlere ilişkin "insanlarımız bilinmeyen sebeplerle hayatlarına son veriyorsa bunun sebebi; bugüne kadar İstanbul görevini yapmadı demektir. Çünkü İstanbul, Türkiye’nin motor gücüdür. İstanbul iyiyse, Türkiye de iyi olur. İstanbul’da yönetim ahlakı varsa, inanın o Türkiye’ye de yansır. İstanbul’da kamu hukuku korunuyor, insanlara iyi davranılıyorsa Türkiye’ye yansır" ifadelerini kullandı.

İBB’de üst düzey istifa

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun çağırmasıyla Balıkesir'den gelip, Ulaşım Daire Başkanlığı görevine başlayan, öğretim üyesi Dr. Taylan Engin istifa etti.

AKP’li Başkandan Trabzonlulara: Sizi biz Müslüman yaptık

Maraş'ın AKP'li Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Trabzonlu bir kadına "Sizi biz Müslüman yaptık" dedi.