‘Uzasa İşi Karıştıracağız’ Demişti: Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Tepkilere Neden Olan Sözleri Hakkında Konuştu

Fox Tv'ye konuk olan Atalay, tepkilere neden olan sözleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Hükümet ve Türk-İş’in, 2019-20 kamu işçisine yapılacak zammı görüşmek için bir araya geldiği görüşmede, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’a söylediği sözler gündeme damgasını vurdu.

Fox TV’nin haberinde, Türk-İş Başkanı Atalay’ın “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” dediği duyuluyordu.

Atalay’ın bu sözleri söylerken mikrofonu eliyle kapattığı görülüyordu.

Ayrıca videoda Atalay’ın Bakan Selçuk’a ‘a “Tarım Bakanlığı geçicilerini çözeceğim diye söyle buradan sen” dediği anlar da yer alıyordu.

Fox Tv’ye konuk olan Atalay, tepkilere neden olan sözleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İlker Karagöz’ün sunduğu Çalar Saat programına konuk olan Atalay, ilgili görüntülerin ekrana yansıması ardından “Hükümete yakın bir duruş mu sergiliyorsunuz, buradaki cümlenizi anlatır mısınız?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Şimdi ben 65 yaşındayım. 30 senedir milletin önündeyim. Sizin bu haberinizden sonra birileri dedi ki ‘Türk-İş işçiyi sattı’ yani hükümet 17 kişiye balyayla para verdi. Türkçesi bu, ben anlatayım sizin anlatmadığınızı. Yani hükümet geldi bize dedi ki ‘Sana şu menfaati sağlayacağım, altına imza at. Yahut hükümet geldi bizi tehdit etti… Gerçekten alakası yok.

Olay şu: Sözleşmeyi zaten imzalayacağız, bir problem yok. Esas benim problemim taşeron ile ilgili. Sayın bakan rakamları söyledikten sonra, ben canlı yayında yokum. Söylediğimi sağımdaki, solumdaki herkes duyuyor. Canlı yayın devam etse diyeceğim laf şuydu; Taşeronla ilgili meseleyi halledemedik. Binlerce taşeron içisi bununla ilgili müjdeli bir haber beklerken, kötü bir haber verdik.”

Sunucu İlker Karagöz’ün “Şimdi o zaman o cümlenin öncesi ve sonrası bu muydu?” sorusu üzerine Atalay şöyle devam etti:

Öncesi bu, sözleşmeyi imzalamak için oturmuşum oraya. bakan bana diyor ki ‘Bir şey söyleyecek misin? Ben ‘hiç söyleyecek bir şeyim yok’ dedim. Ne söyleyeceğim? Söylersem sözleşmenin gündeminden çıkacağız. Yani konu kamu işçilerinin sözleşmesinden çıkacak, taşeron meselesine gelecek. Orada gündem sözleşme. Ama taşeronla ilgili derdimi anlatma imkanım yok benim. Canlı yayından sonra bakan gidiyor. Biz canlı yayına filan girmiyoruz. Şimdi bu haber yani günah, yazık, ayıp…”

“Orada anlatmak istediğim konu taşeron”
Atalay sözlerine şöyle devam etti:

“Ben burada EYT’yi de konuşuyorum, taşeronu da konuşuyorum, Kaz Dağları’nı da konuşuyorum, tank-palet de konuşuyorum, çocuk işçiliğini de konuşuyorum. Orada anlatmak istediğim konu taşeron. Ben zamla ilgili imza atıyorum zaten, orada bir problem yok. Ben de ne konuşacağım orada? O evvela bilinsin.

Grev yapmamızı istenler var, eylem yapmamızı isteyenler var. Tabir-i caizse bize kıspeti giydirip diyorlar ki güreşin. Onlar tribünde oturuyorlar. Onların bir para kaybı yok, ekonomik sıkıntıları yok. Grev niçin yapılır? Hak almak için yapılır. İş olsun diye grev yapılmaz.

Atalay’ın “Memur arkadaşlarımızla ilgili sözleşme bitsin, öbür sendikalarla ilgili sözleşme bitsin, benimle böyle konuşmazdınız” demesi üzerine Karagöz “Onlar bu seviyede bir oran alamayacaklar mı?” diye sordu. Türk-İş Başkanı “Hayır öyle demem, öyle demem. İnşallah bu seviyeyi geçerler. Geçtikleri zaman deriz ki iyi yaptınız. Benim burada durmamın bir anlamı yok. Haberiniz olsun o zaman.” diye cevap verdi.

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

‘Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim’ diyen rektör görevden alındı

Görevi döneminde birçok skandalla anılan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça görevinden alındı. Ağırakça, göreve getirilirken "Ben Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim” sözlerinin ardından, görevden alınmasıyla "Mardin'e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Bakanlık, Muğla yangınında THK yardımını kabul etmemiş

İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes'e sıçrayan orman yangınında gündeme gelen THK uçaklarına dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu’ndan ‘tatile gitti’ eleştirilerine yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tatile gitmesiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi. İmamoğlu, "Son gidişim evlatlarım son günlerindeydi, zaten birini alıp geri dönmem gerekiyordu. Alıp geri döndüm. Bu da babalık vazifesi" dedi.

Türkiye Barolar Birliği’nden son dakika kayyum açıklaması

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı işlemleriyle görevden uzaklaştırılması ile ilgili Türkiye Barolar Birliği'nden (TBB) açıklama geldi. TBB, "Görevden uzaklaştırma işlemi, geçici nitelikte bir tedbirdir. Bu sebeple, bir an önce ilgililer hakkında açıldığı söylenen soruşturmaların sonuçlandırılması ve tüm sürecin en şeffaf şekilde yönetilmesi beklenmektedir" açıklamasını yaptı.

ABD Büyükelçiliği: Söylentiler gerçek dışı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki ABD vatandaşlarına yönelik acil durum mesajı yayınlandığına dair sosyal medyada yer alan söylentilerin gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Haydarpaşa’da parça parça yağma hazırlığı

Koruma Kurulu, Haydarpaşa Garı arazisindeki bazı taşınmazların yıkılmasına karar verdi. Kararla birlikte alanın ticari işletmelere devrinin yolu açıldı.

Metin Feyzioğlu A Haber’de Saray’a gitmeyen avukatları topa tuttu: Sizin evinizde mi açıklanacaktı?

Saray’ın Adli Yıl Açılış Törenine katılma kararı alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, A Haber’de Sarayın davetine katılmayan baroları eleştirdi.

Süleyman Soylu’dan Gül ve Davutoğlu’na: Dün bu mücadeleyi verdiğimiz bazıları…

Süleyman Soylu, HDP'li 3 belediyeye kayyum atanması hakkında açıklamada bulundu.