‘Uzasa İşi Karıştıracağız’ Demişti: Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Tepkilere Neden Olan Sözleri Hakkında Konuştu

Fox Tv'ye konuk olan Atalay, tepkilere neden olan sözleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Hükümet ve Türk-İş’in, 2019-20 kamu işçisine yapılacak zammı görüşmek için bir araya geldiği görüşmede, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’a söylediği sözler gündeme damgasını vurdu.

Fox TV’nin haberinde, Türk-İş Başkanı Atalay’ın “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” dediği duyuluyordu.

Atalay’ın bu sözleri söylerken mikrofonu eliyle kapattığı görülüyordu.

Ayrıca videoda Atalay’ın Bakan Selçuk’a ‘a “Tarım Bakanlığı geçicilerini çözeceğim diye söyle buradan sen” dediği anlar da yer alıyordu.

Fox Tv’ye konuk olan Atalay, tepkilere neden olan sözleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İlker Karagöz’ün sunduğu Çalar Saat programına konuk olan Atalay, ilgili görüntülerin ekrana yansıması ardından “Hükümete yakın bir duruş mu sergiliyorsunuz, buradaki cümlenizi anlatır mısınız?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Şimdi ben 65 yaşındayım. 30 senedir milletin önündeyim. Sizin bu haberinizden sonra birileri dedi ki ‘Türk-İş işçiyi sattı’ yani hükümet 17 kişiye balyayla para verdi. Türkçesi bu, ben anlatayım sizin anlatmadığınızı. Yani hükümet geldi bize dedi ki ‘Sana şu menfaati sağlayacağım, altına imza at. Yahut hükümet geldi bizi tehdit etti… Gerçekten alakası yok.

Olay şu: Sözleşmeyi zaten imzalayacağız, bir problem yok. Esas benim problemim taşeron ile ilgili. Sayın bakan rakamları söyledikten sonra, ben canlı yayında yokum. Söylediğimi sağımdaki, solumdaki herkes duyuyor. Canlı yayın devam etse diyeceğim laf şuydu; Taşeronla ilgili meseleyi halledemedik. Binlerce taşeron içisi bununla ilgili müjdeli bir haber beklerken, kötü bir haber verdik.”

Sunucu İlker Karagöz’ün “Şimdi o zaman o cümlenin öncesi ve sonrası bu muydu?” sorusu üzerine Atalay şöyle devam etti:

Öncesi bu, sözleşmeyi imzalamak için oturmuşum oraya. bakan bana diyor ki ‘Bir şey söyleyecek misin? Ben ‘hiç söyleyecek bir şeyim yok’ dedim. Ne söyleyeceğim? Söylersem sözleşmenin gündeminden çıkacağız. Yani konu kamu işçilerinin sözleşmesinden çıkacak, taşeron meselesine gelecek. Orada gündem sözleşme. Ama taşeronla ilgili derdimi anlatma imkanım yok benim. Canlı yayından sonra bakan gidiyor. Biz canlı yayına filan girmiyoruz. Şimdi bu haber yani günah, yazık, ayıp…”

“Orada anlatmak istediğim konu taşeron”
Atalay sözlerine şöyle devam etti:

“Ben burada EYT’yi de konuşuyorum, taşeronu da konuşuyorum, Kaz Dağları’nı da konuşuyorum, tank-palet de konuşuyorum, çocuk işçiliğini de konuşuyorum. Orada anlatmak istediğim konu taşeron. Ben zamla ilgili imza atıyorum zaten, orada bir problem yok. Ben de ne konuşacağım orada? O evvela bilinsin.

Grev yapmamızı istenler var, eylem yapmamızı isteyenler var. Tabir-i caizse bize kıspeti giydirip diyorlar ki güreşin. Onlar tribünde oturuyorlar. Onların bir para kaybı yok, ekonomik sıkıntıları yok. Grev niçin yapılır? Hak almak için yapılır. İş olsun diye grev yapılmaz.

Atalay’ın “Memur arkadaşlarımızla ilgili sözleşme bitsin, öbür sendikalarla ilgili sözleşme bitsin, benimle böyle konuşmazdınız” demesi üzerine Karagöz “Onlar bu seviyede bir oran alamayacaklar mı?” diye sordu. Türk-İş Başkanı “Hayır öyle demem, öyle demem. İnşallah bu seviyeyi geçerler. Geçtikleri zaman deriz ki iyi yaptınız. Benim burada durmamın bir anlamı yok. Haberiniz olsun o zaman.” diye cevap verdi.

Bu görüntüleri izleyen AKP’lilerin yüreği ağzına geliyor

İstanbul'a partisinin İl Başkanlığı'nın yeni binasının açılışı için gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davuotoğlu yüzlerce araçlık konvoyla karşılandı.

Maddi sıkıntı yaşayan 2 çocuk babası kendini kamyonunun önüne astı

Konya’da evli ve iki çocuk babası kamyon şoförü M.Ç, maddi sıkıntılar nedeniyle Konya Kamyon Garajı’da intihar etti.

CHP Ankara İl Kongresinde gerginlik… “Siyasetin işine, kadının işvesine aldanılmaz” dedi kadınların tokadını yedi

CHP Ankara Kongresi’nde, kongre delegesi Tevfik Koçak ’ın, kadınlara ilişkin sözleri ortalığı karıştırdı. Koçak, “Siyasetçinin işine, kadının işvesine aldanılmaz” demesi üzerine salonda bir anda yuh sesleri yükselirken, kadınlardan da, erkek delegelerden de sert tepki geldi. Partili kadınlar Koçak’ın elinden mikrofonu almaya çalışırken, salonda pet şişeler havada uçuştu.

İmamoğlu’ndan İBB Meclisi’ndeki AKP’lilerin TÜRGEV oyununa hodri meydan: Eşkıyalık bu, yürürlüğe koymayacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu”nun birinci etabı olan “Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı”ndaki ilk test sürüşünü gerçekleştirdi.

İşte Yaşar Büyükanıt’ın Dolmabahçe’de Erdoğan’ın önüne koyduğu dosya

Hükümete yakın Türkiye gazetesinin yazarı Yücel Koç, Erdoğan ve Yaşar Büyükanıt arasındaki Dolmabahçe görüşmesini yazdı.
209,720BeğenenlerBeğen
4,902TakipçilerTakip Et