Umut Gündüz Güvenpark’ta anıldı

Geçen yıl 15 Temmuz'da Çağdaş Şenyüz isimli alkollü bir sürücü tarafından öldürülen 19 yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz, ölüm yıldönümünde Güvenpark'ta ailesi ve dostları tarafından anıldı.

15 Temmuz 2020’de, 19 yaşındaki Umut Gündüz, antrenmandan bisikletiyle evine dönerken, Çağdaş Şenyüz isimli bir alkollü sürücünün arkadan çarpıp kaçmasının ardından hayatını kaybetti.

Gündüz, ölümünün ilk yıldönümünde ailesi ve dostları tarafından Güvenpark’ta anıldı. Eylemde, “Umut’a Ses Ol Bisikletli Ölümleri Dursun!” yazılı pankart ve “Sarhoş Sürücü 15 Temmuz 2020’de Umut’u Öldürdü”, “Karanlığa Karşı Umut’la Yürüyoruz” yazılı dövizler açıldı.

Açıklamayı Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz yaptı. Gündüz, Katil Çağdaş Şenyüz’ün hak ettiği cezayı alana kadar adalet mücadelesine devam edeceklerini dile getirdi.

İşte o açıklama:

Geçen yıl bugün yani 15 Temmuz 2020 tarihinde, 19 yaşında bisiklet sporcusu, üniversite hayali kuran, gelecek planları olan; Umut Gündüz, antrenman sonrası bisikletiyle evine giderken; alkollü ve %100 kusurlu olarak araç kullanan, katil Çağdaş Şenyüz’ün aşırı hızla arkadan çarpıp kaçması sonucu hayatını kaybetti. Olayın yaşandığı günden davanın duruşmasının yapıldığı 24 Haziran 2021 tarihine kadar geçen zaman içinde, Umut Gündüz adına yürüttüğümüz adalet çağrımız, katil Çağdaş Şenyüz’ün mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmasının devamına karar verilmesiyle karşılıksız kalmıştır. Duruşmanın olduğu o gün, Umut Gündüz’ün katilinin tutuksuz yargılanmasının devam etmesi kararıyla birlikte, davayı takip eden herkesin de tanık olduğu gibi, bisikletli ölümlere neden olan sürücülere cezasızlık devam edilerek Umut Gündüz’ün  ölümüne neden olan benzer olaylar sonucu yaşanması muhtemel ölümler teşvik edilmiştir.

“ADALET ARAYIŞIMIZ DEVAM EDECEKTİR”

Bugün, 15 Temmuz 2021 ve Umut Gündüz’ün ölümünün birinci yıl dönümü. Ailesi, arkadaşları, sevenleri olarak bizlerin; Umut Gündüz adı üzerinden tüm bisikletli ölümlerin son bulması amacıyla bugüne kadar sürdürdüğümüz adalet mücadelemiz devam etmektedir. Bundan sonra da, başta Umut Gündüz’ün katili Çağdaş Şenyüz’ün ve buna benzer bisikletli ölümlere neden olan sürücülerin “Kasten Adam Öldürmek Suçlamasıyla” Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak hak ettikleri cezaları alana kadar adalet arayışımız devam edecektir.

“BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİ DURDURMAK İÇİN…”

Bisikletli ölümlere sebep olan sürücülerin trafik kazası denilerek cezasız bırakılması sonucunda her geçen gün ölümler artmaya devem etmektedir. Son iki yıl içinde buna benzer olaylar sonucu 272 bisikletli hayatını kaybetmiştir. Umut Gündüz davasının örnek bir dava olarak görülmesini ve alınacak kararın bundan sonraki zamanda yaşanması muhtemel bisikletli ölümleri durdurmak için emsal olması için sanık Çağdaş Şenyüz’ün en ağır cezayı almasını istemekteyiz.

Son Haberler