Umarım yemeğini yalnız yemiyorsundur Bedri Abi

Eski bir Aydınlıkçı olan Ender Helvacıoğlu, Perinçek'in kendi partisini yeterince AKP'li olmadıkları için suçladığı metinin ardından Bedri Gültekin'e el uzatan omuz veren bir yazı kaleme aldı. 

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, yakın zamanda hayata gözlerini yuman Amiral Soner Polat’ın adını taşıyan partisinin 11. Genel Kurultayı için bir rapor taslağı kaleme aldı.

Perinçek’in kaleme aldığı, Merkez Karar Kurulu Rapor Taslağında, Vatan Partisi içine yönelik sert eleştiriler yer aldı.

Perinçek’in hedef aldığı isimlerden biri de Bedri Gültekin’di…

Eski bir Aydınlıkçı olan Ender Helvacıoğlu, Perinçek’in kendi partisini yeterince AKP’li olmadıkları için suçladığı metinin ardından Bedri Gültekin’e el uzatan omuz veren bir yazı kaleme aldı.

İŞTE O YAZI:

Bu konuda pek yazmak istemiyordum ama hem yakından tanıdığım insanlar oldukları için hem de metinler yayınlandığı ve medyada haber olduğu için dayanamadım. Perinçek’in kaleme aldığı VP kongre raporunda M. Bedri Gültekin’e ismi verilerek saldırılmasından söz ediyorum.

Bu hareketle yollarımı 16 yıl önce ayırdım. Bu yıllar içinde programın ve politik çizginin ne hale geldiği biliniyor. Eskiden var olan değerler sisteminin ve parti içi geleneklerin de dumura uğramış olabileceğini tahmin ediyorum. Ama yine de Bedri Abi gibi bir karaktere bu şekilde davranılacağını tahmin etmemiştim doğrusu… Bedri Gültekin’in en azından parti müzesinin nadide bir parçası olarak korunacağını düşünmüştüm. Yanılmışım. Demek ki hareketin müzesi bile rahatsız ediyor Perinçek’i ve bugünkü yönetimi. Müzeyi bile boşaltmak istiyorlar. Perinçek, Aydınlık hareketi içinde bir kırıntı biçiminde kalmış olsa bile, müzeye tıkılmış olsa bile her türlü solculuğu yok etmek istiyor demek ki.

Bedri Abi, her şeye rağmen bu hareket içinde kalmayı tercih etmiş olan “son devrimci”dir. Sadece politik duyarlılıklar açısından söylemiyorum bunu. Eski devrimci değerlerin taşıyıcısı olmak ve bu değerlerin bir gereği olarak kişiliğini koruyup biat etmemiş olmak gibi nitelikler açısından da söylüyorum. Yoksa Bedri Abi kadar eski olan bazı isimler vardır harekette; ama onlar bu nitelikte değiller veya bu niteliklerini koruyamadılar ne yazık ki (Bilgi eksikliğinden haksızlık yaptıklarım varsa uyarsınlar lütfen).

Bedri Gültekin, bizim gibi sonraki kuşaklar arasında efsane bir kişilikti. 12 Mart işkencehanelerinde ser verip sır vermemesiyle bilinirdi. Yanlış anlaşılmasın, hiçbir zaman ağzından tek bir övünme sözcüğü bile duymamışımdır bu konuda. Her zaman alçakgönüllülüğüyle, duruşuyla ve çalışkanlığıyla saygı uyandırmıştır. Kısacası, devrimci bir adamdır Bedri Abi.

Perinçek’in Bedri Gültekin’e yönelik saldırısının daha ayrıntılı nedenlerine ilişkin görüşlerim var elbette. Ama burada detaya girmek istemiyorum; belki bir gün yazarız.

İP’ten ayrılış sürecimde, kavgalı-dövüşlü son MK toplantısında, ağır saldırılara uğradıktan sonra verilen yemek arasında benimle aynı masada yemek yeme cesareti (!) gösteren üç kişiden biriydi Bedri Gültekin (diğer ikisi de kaybettiğimiz sevgili arkadaşım Halil Alkan ve Veysel Yıldız’dı).

Umarım bugün yemeğini yalnız yemiyorsundur Bedri Abi…

Perinçek’in Bedri Gültekin’i hedef aldığı bölüm:

Mehmet Bedri Gültekin’in 7 Kasım 2013 tarihli “Dersim konusunda tavır almayalım” önerisi, 29 Aralık 2013 tarihli MKK Kararıyla mahkûm edilmiştir. Partimizin Tunceli Kararı, tarihî önemdedir. Çünkü yaşanan süreci önceden gördük ve Partimizi ABD emperyalizminin Dersim Bölücülüğüne ve Gericiliğine karşı cihazlandırdık. Parti içinde daha o tarihlerde boy gösteren mezhepçi ve bölücü eğilimlere karşı uyanıklığı sağladık.

Partimizin 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi için yayınladığı bildirgeden ‘HDP kapatılsın’ talebinin çıkartılması da Mehmet Bedri Gültekin’in isteği üzerine olmuştur. Seçime birkaç gün kaldığı için Parti içinde bir tartışma yaratmamak için bu talep yerine getirildi. Ancak 22 Eylül 2018 tarihli MKK kararıyla ‘HDP’nin kapatılması konusunda Vatan Partisi saflarındaki yanlışların ve zaafların temizlenmesi için mücadeleyi’ gündemimize aldık. Parti yöneticilerinin görevi, tabanın yanlışlarına teslim olmamak ve doğru eylemi gerekirse tek başına yapmaktır.

Van örgütümüzün seçim bildirisinden, Partimizin “Türk de biziz, Kürt de biziz, Hepimiz Türk Milletiyiz” diye özetlediği millet tanımının çıkartılması talimatının da aynı arkadaştan gelmesi, hatanın köklü ve derin olduğunu göstermiştir.”

Halkweb Haber Merkezi

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

“Hoca ‘cin çıkaracağım’ deyip benimle defalarca ilişkiye girdi”

İddiaya Göre Manevi sıkıntı yaşayan genç bir kız, Annesi ile birlikte Ankara’da meşhur olan cinci bir hocaya gitti.

Okul müdürü “seni ve karını köpeğim yapacağım” deyip öğretmeni hastanelik etti

Sinop'ta ortaokul müdürünün tartıştığı öğretmeni hastanelik ettiği iddiası ortalığı karıştırdı. 

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan canlı yayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı hedef aldı. 

İsmailağacılar’dan şeriat işareti: Hazırlanıyoruz…

Tarikat grubu, ülkede toplumsal yaşamın dinsel kurallara göre ayarlandığı bir düzen için "yavaş yavaş hazırlandıkları"nı söyledi.

Trump’tan kendisine soru soran Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Hilal Kaplan'ın Donald Trump'a yönelttiği sorunun ardından ABD Başkanı "Siz gazeteci misiniz? Türk hükümeti adına çalışmadığınıza emin misiniz?" dedi. 

“FETÖ’cüler Ahmet Altan’ın içeride kalarak kendilerine daha fazla hizmet edeceğini düşündüler”

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, tahliyesinin ardından 8 gün sonra tekrar cezaevine gönderilen yazar Ahmet Altan’ın “hapiste olmasının FETÖ’cülerin daha çok işine geldiğini” yazdı.

CHP’den kritik soru: S-400 için verilen paralar ne olacak?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak CHP PM Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

CHP’liler RTÜK Başkanı’na salonu dar edince toplantıdan böyle kaçtı!

CHP milletvekilleri, RTÜK bütçesinin görüşüleceği Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısı esnasında RTÜK'ün uygulamalarını protesto etti.

Sağlık Bakanından ‘Menzil’ sorusuna yanıt yok

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray , Menzil tarikatının Sağlık Bakanlığı'nı ele geçirdiği iddiasını Bakan Koca'ya sordu. Koca, soruyu yanıtsız bıraktı.

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Ahmet Takan’dan Bahçeli’den sonra Süleyman Soylu MHP’nin başına geçecek iddiası!

Korkusuz Gazetesi yazarı Ahmet Takan, Devlet Bahçeli'den sonra MHP'nin başına AKP'li bir bakanın geçmesinin gündemde olduğunu iddia etti.